Temat: co nowego w Gliwicach?
Michał Jaraczewski:
zobaczymy co z tego wyjdzie, narazie IMHO teren w okół radiostacji raczej nie zachęca do spędzania tam wolnego czasu, zwłaszcza latem wieczorami/nocą.
...no właśnie co z tego wyniknie.
"Projekt zagospodarowania terenu przygotowała wyłoniona w drodze przetargu gliwicka firma VENIT. Całość układu zaprezentowanego w projekcie jest podkreśleniem głównej osi kompozycyjnej, zgodnej z pierwotnym układem zagospodarowania terenu wokół Radiostacji - omawia założenia projektu jego autorka, Ewa Przybył. -Przewidzieliśmy aleje spacerowe (stanowiące kompozycję płyt i kostek granitowych), które doprowadzą odwiedzających do masztu Radiostacji. W części otaczającej wieżę zaplanowaliśmy elementy małej architektury, m.in. ławki i donice wyłożone płytą granitową z drewnianymi siedziskami. Bardzo ważnym elementem będą również dwie fontanny z tzw. ustabilizowaną taflą wody (niewytryskującą, aby nie zakłócać wertykalnej dominacji masztu Radiostacji) oraz wysokie na 2,5 metra szklane ogrodzenie wieży, wykonane z tafli hartowanego i laminowanego szkła - podkreśla projektantka.
W szkle, tak jak i w wodzie, odbijać się będą: Radiostacja, refleksy słońca oraz sztuczne światło kilkunastu tysięcy białych diod. - System oświetlenia masztu i całego terenu Radiostacji ma się opierać na technologii LED marki Philips. Jest ona energooszczędna, przyjazna środowisku i bezpieczna dla drewnianych konstrukcji, poza tym pozwoli w pełni wyeksponować urodę modrzewiowego obiektu - stwierdza Krystian Tomala, dyrektor MZUK. Koszt wprowadzenia diod zamknie się w kwocie około 950 tys. złotych.
- Rzecz jasna na terenie kompleksu pojawią się różnego rodzaju nasadzenia (drzewka i krzewy) - kontynuuje Ewa Przybył. - Cały teren zostanie też ogrodzony, a prowadzić do niego będą 4 bramy zamykane automatycznie i 2 furtki.
[...]
Wykonanie przedsięwzięcia może pochłonąć kilka milionów złotych. Aby sprostać wyzwaniu, miasto zamierza starać się o środki zewnętrzne głównie dotacje unijne). Procedura przetargowa na realizację pierwszego etapu prac ruszy już w lutym. W marcu powinna zostać podpisana umowa z wyłonionym wykonawcą. - Zadanie powinno zostać ukończone w lipcu. Do tego czasu kompleks zostanie uporządkowany, znikną też zabudowania nieposiadające charakteru historycznego (budynek gospodarczy) oraz ogródki działkowe w ich obecnym kształcie - zapowiada rzecznik prezydenta miasta. Drugi etap inwestycji, realizowany w dalszej kolejności, zakłada m.in. modernizację wnętrz głównego budynku Radiostacji Gliwickiej (to zadanie ZBM II TBS w Gliwicach)."