Romuald K.

Romuald K. szef, K-mex

Temat: Zgoda na żarnowiec?

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zarnowiec-najlepsz...

Żarnowiec jest najlepszą lokalizacją dla pierwszej elektrowni atomowej w Polsce uznało Ministerstwo Gospodarki. Gmina na Pomorzu pokonała w rankingu 28 innych lokalizacji w Polsce. Ostatecznego wyboru dokona jednak inwestor, czyli PGE. Elektrownia ma powstać do roku 2030.


Nowoczesna elektrownia atomowa budowana przez EDF we francuskim Flamanville.


Nowoczesna elektrownia atomowa budowana przez EDF we francuskim Flamanville.
Informację o lokalizacji elektrowni nad jeziorem Żarnowieckim, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ogłosił we wtorek na specjalnej konferencji prasowej, wicepremier Waldemar Pawlak.


Jakie jest Wasze zdanie? Powraca znów poroniony pomysł? Raz, że koszty bedą rosnąć. Dwa, że nikt nie inwestuje w sieci przesyłowe prądu. Bedzie więc to przypominać wielki stadion bez dróg dojazdu i pozostałej infrastruktury.

konto usunięte

Temat: Zgoda na żarnowiec?

Romek, temat jest tak rozległy, że nie chcę stawów w dłoniach przemęczać, żeby o tym pisać. Po części masz rację ale temat nie jest całkowicie jednoznaczny. Chociaż na pierwszym miejscu jądrówka jest politycznym pomnikiem. Co do tego nie ma dyskusji, o reszcie można dyskutować.
Przemysław Lisek

Przemysław Lisek Trener i konsultant
zarządzania
projektami

Temat: Zgoda na żarnowiec?

Marcin Włodarski:
Chociaż na pierwszym miejscu jądrówka jest politycznym pomnikiem.
A czyim jest (są) we Francji albo w Czechach?

konto usunięte

Temat: Zgoda na żarnowiec?

Przemysław Lisek:
Marcin Włodarski:
Chociaż na pierwszym miejscu jądrówka jest politycznym pomnikiem.
A czyim jest (są) we Francji albo w Czechach?

Przemek, na tak zadane pytaie nie potrafię Ci odpowiedzieć. We Francji były budowane w czasach kiedy mało kto myślał o efektywności energetycznej, z którą zresztą w EU15 mają problem - przede wszystkim w sektorze mieszkalnictwa, który zżera najwięcej energii, bo podczas IIWŚ nie mieli takiej rozwałki jak u nas. Także teraz mają problem z efektywnością starszych budynków.
MNie niepokoi przede wszystkim taka totalna koncentracja generacji energii. Im większe rozproszenie źródeł ciepła i elektryczności - tym większe bezpieczeństwo. U nas powinno bardziej stawiać się na modernizację sieci przesyłowych w kierunku tzw. sieci inteligentnej (smart grid), które pozwoli na przyłączanie źródeł o różnej stabilności i pozwoli na lepsze zarządzanie przesyłem energii i bilansowanie sieci. W większym stopniu należałoby postawić na skojarzoną produkcję ciepła i elektryczności w oparciu o gaz ziemny, biogaz i biomasę, jeżeli chodzi o małą skalę. Poza tym jeżeli chodzi o większą skalę - technologie gazowe i efektywne węglowe. Ale przede wszystkim systemowe podejście do efektywości energetycznej. Od tego wszystko powinno się zacząć.
Po to to wszystko napisałem, żeby pokazać, że jest dostępny obecnie szeroki zakres dojrzałych technologii energetycznych i że jądrówka niekoiecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Również jeżeli chodzi o kwestię paliwa - kolejne mocne uzależienie, bo niewielu jest producentó na Świeci. Jądrówka była dobra, gdy inne technologie nie broniły się na rynku. Teraz pod tym względem jest inaczej. Mam wciąż niedparte wrażenie, że parcie na jądrówkę spowodowane jest jakimś kompleksem cywilizacyjnym - jak jej ie będziemy mieli, to będziemy "wieśniakami".
Nie piszę nic więcej, bo to nie temat na pisaninę.

konto usunięte

Temat: Zgoda na żarnowiec?

zdecydowanie jest to leczenie kompleksów...
Tomasz K.

Tomasz K. Menadżer Regionu

Temat: Zgoda na żarnowiec?

To co napisał Marcin wydaje się być słuszne, również dla mnie sprawa Żarnowca nie jest jednoznaczna. Nie mniej uważam, że trzeba wyeliminować jak najszybciej elektrownie konwencjonalne (spalanie węglem), raz że do atmosfery dostają się tony pyłów ze spalania, które później opadają na ziemię(my je wdycham, pochłaniamy), dwa zapasy węgla w Polsce nie są nieskończone, już górnicy muszę schodzić bardzo głęboko pod ziemię co stwarza ryzyko zawalenia.
Co się tyczy odnawialnych źródeł - to też nie są ona najbardziej efektywne, przykład fam wiatrowych - produkują energię gdy wiatr wieje, inaczej stoją. Być może lokalizacja na pełnym morzu coś by zmieniła w tej kwestii, ale nie wiadomo z kolei jak zachowywały by się podczas sztormu.
Uważam, że energia atomowa choć nie doskonała, jest jakimś rozwiązaniem.
Boję się tylko jednego, że ktoś będzie w Polsce magazynował odpady radioaktywne, ale nie tylko nasze polskie, ale również z innych krajów.
Co się tyczy kompleksu wieśniaka, to nie sądzę żeby o to chodziło, mamy dość dużo powodów do dumy z bycia Polakami, a elektrownia atomowa to etap na drodze rozwoju. Dlaczego nie mielibyśmy naśladować krajów, korzystają z tego źródła energii? Wszystkie te państwa zmówiły się, żeby przekonywać tych co nie mają elek.atom. do ich instalacji?
Zgadzam się również z Marcinem, że kluczową sprawą dla polskiej energetyki jest modernizacja oraz rozwój sieci przesyłowej. Co z tego, że będziemy mieć elek.atom. jeśli nie będziemy mieć sieci, która będzie ją dystrybuować?

Następna dyskusja:

Zgoda na żarnowiec?




Wyślij zaproszenie do