Temat: Porozmawiajmy o kulturze - DNA Miasta: Diagnoza Gdańsk
Ad vocem
Rozmowa ma na celu analizę odbioru życia kulturalnego przez mieszkańców miasta, zrozumienie i opisanie tego jak mieszkańcy oceniają ofertę kulturalną w mieście, co w niej cenią, co by w niej zmienili, które potrzeby są zaspakajane, na jakie zapotrzebowanie nie ma odezwy, jakiego rodzaju imprez kulturalnych jest w nadmiarze, których wyraźnie brakuje, czego mieszkańcu oczekują od władz miasta, jakie działania uważają za priorytetowe, w jakich sferach widzą rażące niedobory.
Sama diagnoza organizowana jest przez Fundację Res Publica w ramach projektu „DNA Miasta”, którego celem jest aktywizowanie życia kulturalnego w miastach w Polsce oraz promowanie dialogu na linii lokalne władze – mieszkańcy.
Inicjatywa przeprowadzenia konsultacji społecznych w takiej formie wypłynęła w trakcie współpracy Fundacji z władzami miasta Gdańsk. Jej wynikami zainteresowany jest, oprócz miejscowych organizacji kulturalnych, Urząd Miasta, przede wszystkim pod kątem ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dlatego potrzebujemy głośnej i aktywnej partycypacji w badaniach Was – mieszkańców Gdańska, których głos chcemy usłyszeć i przekazać go ludziom, od których zależy najwięcej, a którzy na deficyt takiej wiedzy chorują, czyli miejscowym władzom.
Rozmowa odbędzie się z niezależnym pracownikiem Fundacji, zastępcą wydawcy pisma "Res Publica Nowa", szefem projektu "DNA Miasta", politologiem, socjologiem zajmującym się lokalnym życiem kulturalnym, Arturem Celińskim. Spotkania odbędą się w biurze "Gdańska 2016" przy ul. Długi Targ 39/40, miedzy godziną 16 a 21. Spotkanie potrwa ok. godziny. Wszelkie wyniki przeprowadzonych konwersacji będą anonimowe.