Piotr
Wojciechowski
WSPÓLNIK w POŁONINY
SP. Z O.O.
Temat: Dofinansowania dla przedsiębiorstw na Podkarpaciu
Urząd marszałkowski w Rzeszowie, drugi raz w tym roku, ogłosi konkurs na dotacje dla przedsiębiorców chcących realizować projekty.Myślę, że przeważały będą trzy rodzaje projektów
1) klasyczne dotacje w rozwój sprzętu i wyposażenia
2) projekty zakładające e-usługi
3) instalacje fotowoltaiczne
Uwaga! E-usługi w podkarpackim RPO nie mają wiele wspólnego z e-usługami z działania 8.1 w POIG, mają o wiele mniej obostrzeń.
Uprawnione do startu są również firmy spoza Podkarpacia, które chcą tu rozwijać działalność,
Uwaga! W przypadku e-usług możliwe będzie stworzenie portalu czy innej usługi działającej w całym kraju lub w jakiejś części Polski, ważne, by usługa była dostępna również na Podkarpaciu, a do rozliczenia projektu ważne będą wskaźniki wyłącznie z tego regionu.
W terminie od połowy sierpnia 2013 r. do połowy września lub października 2013 r. (okaże się przy ogłoszeniu działania w połowie sierpnia) Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2007–2013 będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie w ramach Działania 1.1 Wsparcie kapitałowe przedsiębiorczości,
Schemat B – Bezpośrednie dotacje inwestycyjne
Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku są mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które:
- Prowadzi działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, licząc do dnia złożenia wniosku i uzyskujące przychody ze sprzedaży towarów i usług. Wyjątek stanowią projekty realizowane przez mikro- i małych przedsiębiorców z zakresu e-usług, wsparcia wdrażania ICT w przedsiębiorstwach oraz zapewnienia szerokiego dostępu i wykorzystania technik ICT dla MŚP, platformy na poziomie regionalnym i lokalnym, dla których minimalny okres prowadzenia działalności wynosi 12 miesięcy (zgodnie z linią demarkacyjną). Wymagana jest ciągłość wykonywania działalności gospodarczej przez wyżej wskazany okres, rozumiana jako dokonywanie przez przedsiębiorcę czynności faktycznych i prawnych zmierzających w sposób zorganizowany i ciągły do osiągnięcia celu zarobkowego. W przypadku, gdy wnioskodawcą jest spółka cywilna, warunek dotyczący okresu prowadzenia działalności powinni spełniać wszyscy wspólnicy spółki oraz spółka.
- Realizuje inwestycje na terenie województwa podkarpackiego.
- Ma siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
Środki można otrzymać na bezpośrednie dotacje inwestycyjne w zakresie podnoszenia konkurencyjności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw m.in.:
- inwestycje przede wszystkim oparte na szeroko rozumianych innowacjach i wiedzy,
- inwestycje polegające na rozszerzeniu zakresu działania przedsiębiorstwa,
- inwestycje z zakresu zmian w procesie produkcyjnym lub sposobie świadczenia usług, a także unowocześnienia wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej
Maksymalna wielkość dofinansowania w przypadku mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców wynosi do 55% wydatków kwalifikowanych.
Kwota wsparcia (przy poprzednim rzucie, myślę, że teraz będzie tak samo):
Minimalna kwota wsparcia – 10 tys. PLN;
Maksymalna kwota wsparcia – 500 tys. PLN.
Minimalna wartość projektu – 20 tys. PLN wydatków kwalifikowanych;
Maksymalna wartość projektu do 8 mln PLN wydatków kwalifikowanych