Temat: Jasna Góra: hołd z kwiatów w dniu Niepokalanego Poczęcia...

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów, składany na Jasnej Górze od 12 lat w dniu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, mimo pandemii odbędzie się także w tym roku. Bukiet białych róż przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej złoży abp Wacław Depo.

"Lokalizacja figury Maryi na placu przed Szczytem pozwala na zorganizowanie tej uroczystości" - podało w niedzielę biuro prasowe sanktuarium. Aby złożyć kwiaty, w najbliższy wtorek, 8 grudnia, metropolita częstochowski zostanie tradycyjnie wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami.

Uroczystość odbywała się w Rzymie od 1938 r., kiedy ówczesny papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składał Matce Bożej wieniec z kwiatów; w tym roku rzymska uroczystość nie odbędzie się z powodu pandemii.

"Dlatego jasnogórskie uroczystości będą też wyrazem jedności z Ojcem Świętym, a obdarowanie Matki Bożej białymi kwiatami odbędzie się również w imieniu papieża" - podało biuro prasowe Jasnej Góry. "Traktujemy to jako szczególne zobowiązanie. Uczynimy to nie tylko w imieniu naszej archidiecezji, Polski, ale także w imieniu wszystkich katolików na świecie" - wskazał przeor klasztoru, o. Samuel Pacholski.

Jasnogórska uroczystość w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP ma już 12-letnią tradycję, zapoczątkowaną w roku poświęcenia nowej figury Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim Szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Ponad 10 lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Wtorkowe uroczystości rozpoczną się nieszporami w kaplicy Matki Bożej, transmitowanymi na plac przed Szczytem oraz do bazyliki. Zgodnie z aktualnymi ograniczeniami, w Kaplicy Matki Bożej może się modlić jednocześnie 27 osób, a w bazylice 78.

Po nieszporach grupa duchownych i wiernych w tzw. procesji światła przejdzie przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokona aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej. Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup zostanie wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury wiązankę białych róż.

"Zachęcamy pielgrzymów do udziału w tej pięknej uroczystości. Wszystkim uczestnikom będą rozdane świece, by ten nasz marsz wdzięczności Matce Bożej za jej oddanie się Panu Bogu był bardzo wymowny, także w tym zewnętrznym wymiarze. Wiemy, że nie będziemy mogli wszyscy wejść do Kaplicy Matki Bożej, stąd głos śpiewu liturgii nieszporów będzie transmitowany także do bazyliki i przed Szczyt" - zapowiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

Choć składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak wypracowaną w minionych latach częstochowską specyfiką jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.
...
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/jasna-g%c3%...