Temat: Ciekawostka - zakaz fotografowania ze statywem
Mówimy nadal o fotografowaniu ze statywu czy ogólnie...? Owszem, mają prawo odmówić możliwości robienia zdjęć ze statywu - jeżeli jest to ustalone w jakichś ich tam wewnętrznym regulaminie porządkowym. Co, nie dostosujesz się? Czy wszysy Polacy mają tendencję do wykłócania się i wyzywania ludzi od "klechów"...? Jeżeli nie zgadzają się na statyw, to widocznie mają ku temu jakiś cel i powód. W praskiej Złotej Uliczce, budapeszteńskim Zamku Królewskim czy austriackim Parlamencie nie pozwolili mi rozłożyć statywu... no i na bilecie wstępu było wyraźnie napisane, że nie wolno. Co więc wtedy? Wykłócać się?
Wszędzie tam, gdzie się nikt nie przyczepi, rozkładam statyw. Jeżeli ktoś mi tego zakazuje, pytam dlaczego. W większosci przypadków dostałem dość przekonywującą odpowiedź. Na wspomnianym przeze mnie zamku Pernštejn nie wolno fotografować - to jest pamiątka i skarb narodowy... i co, będę się sprzeczać? Spróbowałem fotografować kiedyś ogólnie z ukrycia - skończyło się na wyrzuceniu mnie z grupy zwiedzającej...
EDIT:
O tym, co mówi prawo wiem - przepisy prawne mówią wyraźnie, że zakaz fotografowania dotyczy obiektów o charakterze militarnym i strategicznym, ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Dlatego nie możemy fotografować m.in. elektrociepłowni, elektrowni, lotnisk czy oczyszczalni ścieków.
W innych przypadkach zakaz fotografowania nie ma mocy prawnej. Budynek jest elementem krajobrazu miejskiego i nie ma żadnych podstaw aby zabronić robienia zdjęć.
W przygotowaniu jest projekt ustawy, w której zakazem fotografowania objęte zostaną obiekty szczególnie narażone na ataki terrorystyczne. Na liście obiektów znalazłyby się: dworce kolejowe, bazy wojskowe, mosty, kopalnie, elektrownie oraz (!) obiekty zabytkowe.
Powtarzam - mówimy tutaj o zakazie fotografowania ze statywu a nie ogólnie. Poniżej zamieszczam opis sytuacji, jaka spotkała ludzi z fundacji Wikipedia:
[i]Dyrekcje muzeów tworzą regulaminy korzystania z zasobów muzealnych po to, aby nie uległy one kradzieży, ani zniszczeniu. W co najmniej kilku polskich muzeach, w których wolontariusze chcieli wykonywać zdjęcia, istnieje zapis, że odwiedzający nie mogą wykonywać dokumentacji fotograficznej, tym bardziej, jeśli posiadają profesjonalny sprzęt.
Jeżeli ktoś chciałby mieć fotografię dzieła, może ją co najwyżej zakupić, chociażby w folderze sprzedawanym w danym muzeum. W ten sposób wielu Polaków, w tym osoby mieszkających poza Polską, nie ma pojęcia, jakie zbiory zawierają polskie muzea i dlaczego warto je odwiedzać. Wolontariusze chcieli wykonać zdjęcia bez szkodliwego naświetlania eksponatów błyskami fleszy, aby następnie móc propagować polską kulturę w projektach Wikimedia, głównie w Wikipediach. Ponieważ zasoby tych projektów można wykorzystywać komercyjnie, chcieli wykonać jedynie zdjęcia dzieł, do których wygasły już prawa autorskie oraz same wnętrza muzeów z ich architektonicznymi detalami, także stanowiącymi część dziedzictwa polskiej kultury. Chcieli też, m.in. ze względu na to, że dla celów bezpieczeństwa nie wolno fotografować systemów zabezpieczeń eksponatów, aby ich działania były nadzorowane przez przewodników lub pracowników muzeów.
Prawa autorskie do dzieła wygasają po 70 latach od śmierci autora, jednakże w niektórych polskich muzeach zabrania się wykonywania zdjęć, jak gdyby stanowiły one własność tych instytucji. Stowarzyszenie Wikimedia Polska m.in. z tego względu wystosowało list do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytamy w nim:
"Poczesne miejsce pośród haseł Wikipedii zajmują artykuły poświęcone polskiemu dziedzictwu narodowemu. Dążąc do zwiększenia atrakcyjności zawartych w nich treści, Wikipedyści chcą wzbogacić je materiałami multimedialnymi, a w szczególności fotografiami opisywanych obiektów, należących do dóbr kultury. W ocenie Stowarzyszenia, działania te przyczyniłyby się istotnie do wzrostu świadomości społeczeństwa (zarówno polskiego, jak i światowego) o wartościach i treściach gromadzonych w Polsce zbiorów kulturalnego dziedzictwa ludzkości oraz do upowszechnienia wartości historii, nauki i kultury polskiej, jak też i do kształtowania wrażliwości poznawczej i estetycznej. Zamieszczenie bogatej dokumentacji fotograficznej tych dóbr (a w przyszłości innych rejestracji multimedialnych) w Wikipedii przyczyniłoby się również do ich trwałej ochrony, gdyż taka niematerialna forma cyfrowa może okazać się trwalsza od ich materialnej substancji.
Wobec powyższego, działania te powinny zdaniem wnioskodawcy spotkać się ze zrozumieniem, a wręcz z aktywnym wsparciem podmiotów powołanych do gromadzenia i przechowywania dóbr kultury. Wsparcia Wikipedystom powinny udzielać zwłaszcza podmioty publiczne, których celem statutowym jest realizacja interesu publicznego poprzez umożliwianie korzystania ze zbiorów - dóbr kultury narodowej - powierzonych im przez społeczeństwo.
Niestety, w opisanych powyżej działaniach Wikipedyści napotykają na niezrozumiałe i nieuzasadnione przeszkody. Przede wszystkim, postanowienia regulaminów polskich muzeów zawierają zwykle generalny zakaz robienia zdjęć. Na przykład, regulamin Zamku Królewskiego na Wawelu zawiera następujące postanowienia:
6. Filmowanie i fotografowanie wnętrz obiektów zabytkowych (Zamku, Katedry) oraz wystaw wymaga zgody Dyrektora Zamku lub Proboszcza Archikatedry.
7. Wykonywanie lub wykorzystywanie filmu i fotografii przedstawiających zabytki Wzgórza Wawelskiego (także architektury) w celach komercyjnych wymaga zgody Dyrektora Zamku lub Proboszcza Archikatedry.
(...)
Reszta jest dostępna
tutaj.Damian P. edytował(a) ten post dnia 08.05.08 o godzinie 07:55