Temat: Podsumowanie szczytu Rady Europejskiej w Brukseli

W posiedzeniu Rady Europejskiej uczestniczyli Prezydent
i Premier RP.
Zakończyło się posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone kwestiom gazowym, systemowi nadzoru finansowego, ochronie klimatu oraz gwarancjom dla Irlandii. Przywódcy europejscy rozmawiali także o Partnerstwie Wschodnim oraz wyborze nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. – Polskie stanowisko było w zasadzie zbieżne ze wszystkimi konkluzjami, jakie Rada Europejska przyjęła – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po szczycie.

- Jeśli chodzi o sposób działania w przypadku kryzysu gazowego dla nas jest ważne, że państwa Rady Europejskiej rozumieją już chyba bez wyjątku, że określenie kryzys gazowy musi dotyczyć zjawisk zarówno w skali ogólnoeuropejskiej, jak i w odniesieniu do każdego konkretnego kraju członkowskiego – mówił szef polskiego rządu. Polska forsowała przyjęcie takich zapisów, które będą oparte na solidarności wszystkich krajów Unii Europejskiej w czasie ewentualnego kryzysu gazowego, niezależnie od stopnia, w jakim dotknie on poszczególne kraje. – Myślenie w kategoriach solidarności w przypadkach kryzysowych w Europie zaczyna zdobywać uznanie – podsumował ustalenia szczytu premier Tusk.

Polsce udało się wzmocnić stanowisko Rady Europejskiej w kwestii pomocy dla Łotwy. Jak podkreślił premier, brak energicznych działań na rzecz Łotwy mógłby się odbić negatywnie nawet na zamożnych i tzw. starych krajach UE z regionu. - Rada Europejska nie tylko silnie popiera wsparcie finansowe dla Łotwy, ale – i to nasz wkład – jest przekonana, że to wsparcie, dzięki olbrzymim wyrzeczeniom ze strony narodu łotewskiego i zdecydowanej polityce gospodarczej łotewskiego rządu, będzie skuteczne – dodał minister finansów Jacek Rostowski.

Szczyt przyniósł także uzgodnienia w sprawie struktury europejskiego systemu nadzoru finansowego. Przyjęte rozwiązania są zgodne z propozycjami zgłaszanymi przez Polskę. - Wiemy, że kryzys, który dzisiaj przeżywamy jest wynikiem także słabości nadzoru w Europie, a transgraniczne firmy finansowe, przede wszystkim bankowe, są szczególnie narażone na efekty słabego i nieefektywnego nadzoru na poziomie europejskim. Został dokonany naprawdę olbrzymi krok do przodu – podsumował minister Rostowski.

Dyskusje Rady na temat wyboru nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej potwierdziły silną pozycję Jose Manuela Barroso i jednomyślną gotowość wsparcia dla jego kandydatury. – Jest to jednomyślna propozycja, a nie jednomyślna decyzja Rady Europejskiej – podkreślił premier Donald Tusk. Dodał też, że poparcie dla dotychczasowego szefa KE było szczególnie silne w przypadku nowych państw członkowskich. Tłumaczył to bezstronnością przewodniczącego oraz solidarnością z krajami, które są najsłabsze lub mają największe problemy.

Zakończone posiedzenie Rady Europejskiej przyniosło także istotne wsparcie dla polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Jak poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, już w preambule konkluzji szczytu znalazł się odnośnik do inicjatywy. – To ilustruje jak poważnie ten zainicjowany przez Polskę projekt jest traktowany – podkreśli Sikorski – Jest to istotne właśnie teraz, kiedy wypracowywane są programy i ich finansowanie.

Rada przyjęła także gwarancje dla Irlandii, ułatwiające jej przyjęcie Traktatu z LizbonyAlicja Elżbieta Samol edytował(a) ten post dnia 22.06.09 o godzinie 20:37