Temat: Nowy budynek a serwerownia

Chcę poruszyć problem, z którym spotyka się coraz więcej firm wynajmujących duże przestrzenie biurowe lub budujących na własny użytek tego typu nieruchomości.

W naszym kraju w ostatnim czasie powstaje wiele tego typu obiektów, wieżowce, masa budynków biurowych itp. Jednak jak się później okazuje (kiedy wchodzi najemca biur) nie przewidziano w nich na etapie projektowym miejsca na serwerownię adekwatną do dzisiejszych potrzeb.

Z grubsza projektanci są świadomi konieczności wrysowania pomieszczenia o nazwie "serwerownia" jednak z reguły jest to kantorek 2 na 2 bez żadnych instalacji specjalistycznych...

Radzę tutaj już na etapie projektowania budynku (jeśli mamy wpływ na projekty) ubiegać się o odpowiednie zaplanowanie tego (miejsce, energia, źródło chłodu itp).

Co o tym myślicie? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii lub znaleźliście się w takiej sytuacji?
Ilona Krzyżak

Ilona Krzyżak key account manager,
3Services Factory
S.A.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Niestety, wydaje mi się, że to, o czym piszesz zdarza się dość często - w firmach serwerownie bywają pomieszczeniami zupełnie do tego nie przystosowanymi. Nie bierze się pod uwagę, że musi tam być odpowiednia temperatura, wilgotność, klimatyzacja... Oczywiście, że wyposażenie własnej serwerowni wiąże się z kosztami, dlatego warto też pamiętać, że można takie miejsce wynająć w profesjonalnej firmie. Mogę z całą pewnością powiedzieć, że DC oferowane przez 3Services Factory jest wyposażone w nowoczesne systemy klimatyzacji, a jako, że ośrodek jest usytuowany w Polsce (Katowice), zawsze można przyjechać i zobaczyć, jak naprawdę dane są przechowywane.
Maciej Wiśniewski

Maciej Wiśniewski Dyrektor Centrum
Kompetencyjnego Data
Center, Qumak S.A.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Projektowanie i budowanie serwerowni w istniejących budynkach biurowych to całkiem pokaźny kawałek działań mojej firmy na rynku DC.
Faktycznie świadomość projektantów w temacie serwerowni jest znikoma co powoduje wysyp śmiesznych czy też strasznych rozwiązań technicznych które pojawiają się na naszym rynku. Jednakże od pewnego czasu Inwestorzy traktują serwerownie w budynku biurowym jako osobne zagadnienie w całym procesie inwestycyjnym. Na potrzeby projektowania/budowy serwerowni zatrudniane są specjalistyczne firmy takie jak np. Qumak-Sekom.

Z budynkiem biurowym jako potencjalnym miejscem na serwerownie wiążę się kilka podstawowych problemów takich jak:
- nośność stropów
- dostęp do odpowiedniej jakości zasilania
- miejsce dla instalacji technicznej ( UPS, Baterie, Agregaty chłodnicze, trasy kablowe itd.)
- zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa

Na pewno jest to zagadnienie trudniejsze niż budowa nowego budynku tylko pod DC a każda realizacja takiej serwerowni to ciekawe wyzwanie Inżynierskie.
Ilona Krzyżak

Ilona Krzyżak key account manager,
3Services Factory
S.A.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Tak, to zdecydowanie duże wyzwanie! Zwłaszcza, że trzeba pod uwagę brać fakt, że jest to nowoczesna branża, która wciąż się rozwija, a zmiany technologiczne czasem wymagają zmian bardziej "fizycznych". Dlatego np. budowa 3SF została podzielona na 4 etapy, aby za tym nadążyć. Jednak budując, a właściwie projektując taki budynek trzeba się liczyć z koniecznością wprowadzania w nim zmian w przyszłości i na pewno nie jest to łatwe zadanie.
Andrzej M.

Andrzej M. Technologie mobilne,
systemy
zabezpieczeń,
systemy zasila...

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Oczywiście zgadzam się, projekty biurowców raczej z rzadka uwzględniają miejsce na "prawdziwe" DC na swojej powierzchni. Oczywiście muszę przyznać również rację P. Maciejowi
- zaczynając od nośności stropów jakie są projektowane a jakie wymagane jest we współczesnym DC
- zasilaniem, a coraz częściej dwóch niezależnych dostawców energii
- pomieszczenia techniczne dla urządzeń zasilania gwarantowanego, klimatyzacji, systemów gaszenia itd
- zabezpieczenie przed zalaniem, pożarem w pomieszczeniach sąsiadujących i wilgotności murów która w tym przypadku ma duże znaczenie.
Bez wątpienia, każde profesjonalne DC powinno mieć całą infrastrukturę dedykowaną na własne potrzeby - niezależną.
Te wszystkie zagadnienia powodują, że wykonanie serwerowni w biurowcu w którym nie jest przewidziane miejsce na DC jest znacznie bardziej złożone niż w obiektach przystosowanych już na etapie projektowym. Na całe szczęście, coraz więcej projektantów ma już taką świadomość.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Sprawa nośności jest zazwyczaj możliwa do obejście (wykonanie podciągów i tego typu konstrukcji, które przejmują obciążenie) i póki co nie spotkałem się z sytuacją, która zablokowała by projekt z takiego powodu (zawsze znalazło się jakieś rozwiązanie stosowne do potrzeb). Chociaż na pewno się zdarzają przy pewnej skali serwerowni.

Ważną sprawą jest również źródło chłodu. W nowych budynkach, szczególnie w biurowcach wyższej klasy i tego typu obiektach cały chłód oparty jest o technologię wody lodowej. Na etapie projektowania obliczono zapotrzebowanie na chłodzenie biur z lekkim zapasem. Zapas ten jednak często jest znacznie mniejszy niż potrzeby serwerowni. Wtedy pojawia się problem. Mniejszy jeśli da się rozbudować układ wody lodowej, większy jeśli nie. Zamontowanie jednostek zewnętrznych klimatyzacji na takim budynku może być bardzo dużym problemem.

Zasilanie, jeśli nie ma odmowy energetyki, jest raczej łatwe do zwiększenia ponieważ instalacja ta nawet jeśli będzie wymagał większych przekrojów kabla to nie jest trudna do wykonania nawet w istniejących budynkach. Gorsza sprawa jeśli energetyka odmówi zwiększenia mocy dla budynku ponieważ po prostu ich infrastruktura w tej okolicy będzie już całkowicie obciążona.

Zasilanie rezerwowane (agregat prądotwórczy) z reguły stawia się obok budynku więc jeśli nie przewidziano dla niego miejsca wewnątrz lub na zewnątrz to najlepiej zagospodarować kawałek trawnika lub parkingu.

Co do bezpieczeństwa to myślę, że jest kwestią nietrudną do podniesienie jego poziomu. Można rozbudować zabezpieczenia przed ingerencją intruzów(ściany, ogrodzenie, KD, SSWiN, CCTV, ochrona itp. - kwestia budżetu) jak i przed pożarem itp. Ryzykowne jest robienie DC w miejscu gdzie wystąpiła wcześnie powódź lub teren jest zalewowy - przed dużą wodą lepiej uciekać niż się bronić.

Jeszcze na zakończenie kwestie instalacji transferowych przechodzących przez pomieszczenie serwerowni. Często występuje taka sytuacja przy adaptacji istniejących pomieszczeń. Najlepiej wtedy wszystko przerobić i uciec z nimi za ścianę.
Andrzej M.

Andrzej M. Technologie mobilne,
systemy
zabezpieczeń,
systemy zasila...

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Bardzo ładnie Pan to ujął, nie mniej DC wymaga instalacji dedykowanych. Wydaje mi się, że mówienie o wykorzystaniu klimatyzacji bytowej do chłodzenia sprzętu DC to nie na tym forum. Z doświadczenia, również Panu powiem, że zwiększenie mocy elektrycznej od dostawcy energii z linii miejskiej o 400-600kVA (powiedzmy średnie DC) w strefie biurowców to już nie lada wyzwanie. Poza tym profesjonalne DC dobrze jak by mogło być zasilane od dwóch niezależnych dostawców. Mówiąc dwóch niezależnych, mam na myśli dwie linie miejskie (najlepiej z dwóch różnych niezależnych GPZtów) a nie z jednej linii miejskiej i drugiej linii jako agregat. Agregat dla DC raczej również powinien być dedykowany, a nie budynkowy.
Poza tym, w budynkach gdzie jest przewidziane już na etapie projektu miejsce na DC, instalacje sanitarne (takie jak np. woda czy CO) są prowadzone w taki sposób, aby ograniczyć możliwość zalania serwerowni.
Oczywiście, że jak nie było w projekcie miejsca na DC to zawsze można takie wykonać. Nie mniej, eliminacja zagrożeń związanych z funkcjonowaniem takiego DC jest znacznie bardziej skomplikowana i wymaga większych nakładów niż obiekty z przewidzianym DC już w projekcie. Takie było przesłanie mojej wypowiedzi.
Praktyka pokazuje, że finalnie realizowany jest kompromis pomiędzy bezpiecznym DC i poniesionymi nakładami. Co poniekąd jest słuszną ideą, a poniesione koszty powinny odzwierciedlać ewentualne straty jakie można ponieść na wskutek przestoju DC.
Wojciech Łącki

Wojciech Łącki Data Center Manager

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Błażej Jachimowicz:
Ważną sprawą jest również źródło chłodu. W nowych budynkach, szczególnie w biurowcach wyższej klasy i tego typu obiektach cały chłód oparty jest o technologię wody lodowej. Na etapie projektowania obliczono zapotrzebowanie na chłodzenie biur z lekkim zapasem. Zapas ten jednak często jest znacznie mniejszy niż potrzeby serwerowni. Wtedy pojawia się problem.

Chłodzenie oparte o system budynkowy musi też uwzględnić inny problem -
często system chłodzenia ze względów oszczędnościowych jest przez BMS wyłączany lub mocno ograniczany poza godzinami pracy biur, a sterowanie systemem jest centralne, dla całego budynku i nie ma możliwości pozostawienia chłodzenia dla fragmentu budynku z serwerownią.
Podobne problemy występują, gdy nagle trzeba wydzielić w biurowcu
pomieszczenia dla obsługi pracującej 24/7, a system wentylacji budynku
nie przewidywał tego - w sobotnie wieczory obsługa call center nagle nie ma czym oddychać i robi się sauna ;)

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Panie Andrzeju, nie napisałem o wykorzystaniu klimatyzacji bytowej tylko o źródle chłodu (woda lodowa) budynku, które jest współdzielona często z serwerownią:)
Maciej Wiśniewski

Maciej Wiśniewski Dyrektor Centrum
Kompetencyjnego Data
Center, Qumak S.A.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Widzę że zaczynamy podawać wirtualne problemy i wirtualnie je rozwiązywać :) Każdy inżynier powie że wystarczy dać mu odpowiedni budżet, dużo czasu i ewentualnie pójść na kilka kompromisów a wybuduje on wszystko i wszędzie.

Wzmocnić konstrukcję można w każdym budynku- natomiast często jest to kosztowne oraz może wymagać dużej ingerencji w jego konstrukcję (np. wylanie słupów nośnych na kondygnacji pod serwerownią).

Korzystanie z instalacji budynkowej wody lodowej, jeżeli nie wymagane, jest raczej nie wskazane z wielu powodów eksploatacyjnych ( brak redundancji, jakość urządzeń, niskie ERP, brak freecooling-u itd). Poza tym chłodzenie serwerowni wodą o parametrach na potrzeby instalacji budynkowej to lekka rozrzutność - w serwerowni sugeruje jednak wyższe temperatury czynnika chłodzącego.

Zwiększenie mocy w zakładzie energetycznym to jedno - mamy jeszcze transformatory,rozdzielnice itd. które w dzisiejszych czasach raczej kroi się pod budynek bez zakładania zapasów.

Agregat - no cóż postawienie agregatu w centrum miasta obok budynku biurowego to nie lada wyzwanie, nie techniczne ale raczej proceduralne.

Co do bezpieczeństwa koledzy napisali chyba wszystko. Zawsze można zaszaleć i wybudować pomieszczenie Typu B w biurowcu na potrzeby DC.

Reasumując serwerownie w budynku biurowym nie są najgorszym rozwiązaniem. Sprawdzają się doskonale np. jako zapasowe DC. Dla naprawdę strategicznych lub tajnych danych sugerowane jest budowanie budynków tylko na cele związane z DC.

konto usunięte

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Niedawno dostałem w "spadku" wybudowanie serwerowni w nowym obiekcie. Prace mocno zaawansowane. Wchodzę do pomieszczenia przeznaczonego na serwerownię:

1. Parter, ściana "zewnętrzna" w pełni przeszklona, można pomachać przechodniom. Projektant nie zgadza się na jakiekolwiek zmiany (nawet rolety!), bo zaburza to estetykę i harmonię fasady budynku.

2. Pod sufitem węzeł sanitarny PCV zbudowany z ogromną fantazją (pajęczyna rurek i kolanek). Projektant twierdzi, że jak zwykle przesadzam bo "...to tylko środek transportu, więc zagrożenie zalaniem niewielkie..." :-)

To był dopiero początek szarpania i stresów.
Oksana V.

Oksana V. Płyń za re­kinem
tra­fisz do ludzi.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Błażej Jachimowicz:
Chcę poruszyć problem, z którym spotyka się coraz więcej firm wynajmujących duże przestrzenie biurowe lub budujących na własny użytek tego typu nieruchomości.

W naszym kraju w ostatnim czasie powstaje wiele tego typu obiektów, wieżowce, masa budynków biurowych itp. Jednak jak się później okazuje (kiedy wchodzi najemca biur) nie przewidziano w nich na etapie projektowym miejsca na serwerownię adekwatną do dzisiejszych potrzeb.

Z grubsza projektanci są świadomi konieczności wrysowania pomieszczenia o nazwie "serwerownia" jednak z reguły jest to kantorek 2 na 2 bez żadnych instalacji specjalistycznych...

Radzę tutaj już na etapie projektowania budynku (jeśli mamy wpływ na projekty) ubiegać się o odpowiednie zaplanowanie tego (miejsce, energia, źródło chłodu itp).

Co o tym myślicie? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii lub znaleźliście się w takiej sytuacji?
A mi sie wydaje, ze lepiej i taniej powierzyć opiekę firmie zewnętrznej, wyspecjalizowanej, gdyż we własnym zakresie, nie tylko w kantorku :), nigdy nie zorganizujemy takiej jakości i bezpieczeństwa jaka gwarantują nam profesjonalne firmy, oraz poprzez taki outsourcing znaczaco obnizamy koszty i skupiamy sie na profilu dzialalnsci swojej firmy.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Oksana Volska:

Nie ma to jak "konkretny komentarz" 10 miesięcy później :D
Oksana V.

Oksana V. Płyń za re­kinem
tra­fisz do ludzi.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Zawsze lepiej pozniej niz wcale. Milego wieczoru ;)

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Powiem krótko. Zależy od wielu czynników. Są chętni na kolokacje i są tacy, którzy nigdy nie powierzą obcej firmie swoich danych i systemów. Są tacy, którym się opłaci kolokowanie, a są tacy którym się to nie opłaci...
Michał C.

Michał C. Projekty i
Architektura IT

Temat: Nowy budynek a serwerownia

Maciej Wiśniewski:
Ciaaach....

Reasumując serwerownie w budynku biurowym nie są najgorszym rozwiązaniem. Sprawdzają się doskonale np. jako zapasowe DC. Dla naprawdę strategicznych lub tajnych danych sugerowane jest budowanie budynków tylko na cele związane z DC.

Zgadzam się z Panem Maciejem.
Projektowany od podstaw, dedykowany budynek pod serwerownię zapewni funkcjonalność, szeroko pojęte bezpieczeństwo i odpowiedni zapas na rozwój.

Mariaż budynków użytkowych z Serwerownią (nie mylić z tzw. serwerowniami) nie jest dobrym rozwiązaniem dla tej ostatniej.

Dedykowany budynek to dedykowane rozwiązania, bezpieczeństwo polegające na eliminacji większości zagrożeń związanych z ogniem i wodą na etapie projektu, procedury zorientowane na ciągłość działania takiego obiektu w sytuacjach zagrożenia itd.

Przedmówcy skupiali się na "wsadzaniu" serwerowni w budynek użytkowy - a to jest proteza a nie rozwiązanie właściwe. Nawet jak jest projektowane na etapie koncepcji budynku.
W budynku biurowym nie ma dobrego miejsca na bezpieczną serwerownię.
W podziemiach podlega zalaniu, czy to w wyniku działania żywiołu czy to w wyniku zalania z instalacji budynkowych, pożaru na parkingu podziemnym itd.
Na najwyższych kondygnacjach podlega zagrożeniu w postaci promieniowania elektromagnetycznego (bezpośrednie uderzenie pioruna w budynek, lub jego okolicach), zalania z dachu, pożaru na kondygnacjach niższych.
W częściach środkowych podlega również zagrożeniu pożarowemu i zalaniu.
Część z tych zagrożeń można niwelować poprzez użycie odpowiednich zabezpieczeń konstrukcyjnych zabezpieczających serwerownię przed zniszczeniem ale wyeliminować nie można zagrożenia dla działania serwerowni w tym najczęściej pomijanego w rozważaniach: Wyłącznika PPOŻ.
Bez takiego wyłącznika strażacy nie odbiorą budynku do użytku. A z takim wyłącznikiem nie mamy pewności, że z powodu płonącego pomieszczenia kondygnację niżej/wyżej strażacy nie wyłączą zasilania dla całego budynku (nawet jeżeli wyłączniki PPOŻ są sekcyjne).
Strażacy nie pozwolą sobie na prowadzenie akcji gaśniczej w okolicy kondygnacji czy pomieszczeń będących pod napięciem.
Należy sobie zdawać sprawę, że układy obsługujące serwerownię wymagają zasilania, a są rozproszone po całym budynku np. piwnica - agregat + zapas paliwa, szachty pionowe - zasilanie, serwerownia - UPS + serwery, dach - klimatyzacja, anteny telco.
W budynku dedykowanym strefy te można rozdzielić wydzielając pomieszczenia użytkowe poza budynek główny oraz dzieląc ogniowo strefy, gdzie pożar jednej nie ma wpływu na inne.
W budynku użytkowym jest to bardzo trudne - bez utraty funkcjonalności.

BTW ;)
Z kolokacją jest jak z komunikacją: jeden jeździ własnym samochodem a inny komunikacją miejską.
Trudno posiadaczowi własnego samochodu wmawiać, że lepsza dla niego jest komunikacja miejska, nawet jeżeli jest tańsza...
Wszystko zależy od potrzeb...
Oksana V.

Oksana V. Płyń za re­kinem
tra­fisz do ludzi.

Temat: Nowy budynek a serwerownia

:) usmialam sie z zakończenia, powiem ze nie chętnie przesiąde sie z auta do autobusu, ale, jak mam jechać kilka a nawet kilkanaście godzin za kierownica do bardziej oddalonego punktu to wybieram samolot, a i koszty nie sa tak wysokie, gdyz nie lece niestety swoim, tylko z innymi pasazerami, chyba ten mechanizm porównawczy tu bardziej pasuje.
Optymalizacja wszystkich procesow zachodzacych w firmie w tym dot. środowiska IT, w moim pojmowaniu w zarzadzaniu przedsiebiorstwem powinna odgrywac wiodaca role.
Dobrej nocy.

Następna dyskusja:

Nowy magazyn o Data Center




Wyślij zaproszenie do