Temat: Wystawa malarstwa Slavomira Slivki z Namestova (Słowacja)...

Twórczość artysty Slavomira Slivki charakteryzuje szeroka paleta dzieł realizowanych różnymi technikami twórczymi. Obecnie prezentowana wystawa zawiera fragmenty jego malarskiej wypowiedzi. Jest pejzaż, kompozycje figuralne, motywy sakralne i prace w nowoczesnej interpretacji.
Autor w swojej twórczości kładzie duży nacisk na kolor i kompozycję malarskiej wizji. Zawiera się to w jego twórczym programie syntetyzującym treść i formę z uwzględnieniem wcześniej wspomnianej dbałości o strukturę koloru charakteryzującą przede wszystkim krajobrazy z dominantą impresjonistycznej palety. Krajobraz postrzega poprzez własną interpretację zwracając uwagę nie na detal a na całą atmosferę prezentowanej kompozycji.
W niektórych kompozycjach figuralnych – konkretnie w obrazie „Denysa z Kvacovej” malowanej akrylem możemy dostrzec wpływ informelu (1950) niosącego przejawy liryzmu. W jego aktach dominuje technika drippingu – technika malarska polegająca na pokrywaniu poziomo leżącego płótna farbami, skapującymi z podziurkowanej puszki, kija lub pędzla. Te artefakty obrazujące obnażenie ciała tyle ulotne co piękne podtrzymujące poprzez niebiesko szare kolory.
Obrazy o tematyce sakralnej „Dobra zvest”, „Vadim Ta”, „Rybak i anioł” można zaliczyć do prac w konwencji ekspresyjnej abstrakcji z filozoficznym podtekstem wyrażającym wieczne, niezmienne i uniwersalne wartości, opisujące żywą i martwą naturę i wszystkie minione oraz współczesne cywilizacje. Głębokość filozoficznego poselstwa jest odzwierciedlona w tych obrazach.

Prace charakteryzujące się współczesną figuracją reprezentuje portret „Opustena” wykonana w technice akrylowej. W tej pracy Slivka odważnie przedstawił archetyp z ekspresyjnym wyrazem zanurzenia się w psychikę modelu. Przedstawił nastrój smutku i samotności w pozytywnym ujęciu.