Temat: Studia; kilka pytań odnośnie pracy w badaniach klinicznych

Zdałem w maju maturę z biologii, chemii i angielskiego, jestem na etapie wybierania studiów i planowania co mniej więcej chciałbym robić po. Miałbym w związku z tym kilka pytań - mam nadzieję, że mi Państwo pomożecie.

1. Czy podczas studiów jest jakaś realna szansa na zdobycie doświadczenia w badaniach klinicznych? Mam na myśli jakieś praktyki wakacyjne, staże i tym podobne.

2. Czy kierunek studiów ma większe znaczenie przy szukaniu pracy jako CRA, czy wystarczy że jest "okołomedyczny, mniej więcej biologiczny"? Myślę o biotechnologii albo farmacji (ze specjalnością "farmacja kliniczna i szpitalna").

3. Wiem, że najłatwiej o pracę w Warszawie, a jak to wygląda we Wrocławiu?

4. Poza angielskim, jakie języki warto znać? Podejrzewam, że im więcej na wyższym poziomie, tym lepiej, ale są jakieś szczególnie pożądane?

5. Ta "formalna" strona badań klinicznych jest jedną z opcji, które biorę pod uwagę. Czy ktoś z Państwa wie, jak wygląda to od strony naukowej? Nie mam na myśli roli lekarza i tego zamieszania w szpitalu w całym procesie, bardziej interesuje mnie czy badania laboratoryjne związane z lekiem (jak dokładnie działa, co się z nim dzieje w organizmie itp.) dzieją się w Polsce czy raczej gdzieś za granicą?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedzi, bardzo by mi pomogły w podejmowaniu decyzji ;)Marcin Królikowski edytował(a) ten post dnia 17.06.12 o godzinie 21:12

konto usunięte

Temat: Studia; kilka pytań odnośnie pracy w badaniach klinicznych

1. Oczywiście. Wiem, że kiedyś wiele firm CRO się na to godziła. Tak więc możesz śmiało próbować. Niestety największe szanse będą na to w Warszawie.

2. We wszystkich ogłoszeniach znajdziesz to samo - kierunek medyczny lub jak to nazywasz "około-medyczny".

3. Najlepiej sytuacja wygląda w Warszawie. Tak więc, jeśli chcesz mieć w przyszłości realne szanse na pracę w branży to musisz pogodzić się z przeprowadzką.
Tu możesz znaleźć krótką listę:
http://craforum.pl/firmy-cro/

4. To zależy dla jakiej firmy chcesz pracować. Ale podstawowa zasada - im więcej tym lepiej :)

5. Większość jest za granicą. Jeśli zdecydujesz się na pracę w laboratorium proponuję szukać wśród naszych rodzimych firm farmaceutycznych.

K.

konto usunięte

Temat: Studia; kilka pytań odnośnie pracy w badaniach klinicznych

1. Staże istnieją, Warszawa to najlepsza opcja, choć Kraków dość dawno temu też dawał taką szansę (teraz chyba raczej ciężko).

2. W Polsce okołomedyczny w zupełności wystarczy.

3. Start we Wrocławiu raczej mega-trudny.

4. Angielski to podstawa i zazwyczaj jest wystarczający. Znam przypadki, gdzie znajomość słowackiego czy czeskiego spowodowała, że dane osoby zostały przyjęte do pracy w obszarze badań klinicznych.

5. Badania przedkliniczne czy też podstawowe w Polsce istnieją, ale chyba ciężko trafić do firmy proponującej dobre warunki.

Powodzenia w wyborze studiów.



Wyślij zaproszenie do