Temat: smieciarnia-spalarnia w Bydgoszczy
Lobby czuwa, karty rozdane
PBG, Piecobiogaz, Rafako..., która z firm wzbogaci się na budowie bydgosko-toruńskiej spalarni?
[...]
Z firmą Rafako ściśle współpracuje dr Henryk Skowron z Inżynierskiego Biura Konsultingowego, który w ramach tzw. konsultacji społecznych dotyczących spalarni, uczestniczył w spotkaniach w Toruniu i Bydgoszczy. Gdy ekolodzy ujawnili jego powiązania z zainteresowaną budową spalarni firmą, Skowron przekonywał, że... współpracy z Rafako nie ukrywa, ale na jej rzecz nie lobbuje.
Dr Henryk Skowron był wszędzie tam, gdzie pojawiała się krakowska spółka Południe II. Gminy budujące spalarnie zlecały tej firmie opracowanie strategii i lokalizacji oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych. Tak było, m.in., w Szczecinie, Poznaniu, Białymstoku, Koszalinie i kilku innych miastach. Inwestorom zalecano budowę instalacji, spalających 180-200 tys. ton odpadów rocznie, a koszt inwestycji obliczano w granicach 600 mln zł. - Komuś zależy na tym, aby był to jeden typ instalacji i dlatego raporty środowiskowe kroi się...
pod określoną technologię i firmę?
- padały podejrzliwe pytania, którym zaprzeczano. Prelegenci z Południa II tłumaczyli, że budowa dużych spalarni jest ekonomicznie uzasadniona.
Wśród konsultantów i autorów opracowań, zleconych krakowskiej firmie, pojawiają się dwa ważne nazwiska: Janusza Mikuły i Andrzeja Kraszewskiego. Janusz Mikuła był od sierpnia 2006 do stycznia 2009 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, a wcześniej (w latach 2000-2003) zasiadał w radzie nadzorczej NFOŚiGW. Profesor Andrzej Kraszewski jest aktualnym ministrem środowiska.
Nazwisko Kraszewskiego widnieje pod raportem z konsultacji społecznych, przeprowadzonych w Bydgoszczy między październikiem 2008 a styczniem 2009 r., sporządzonym przez Południe II. Janusz Mikuła też w takich spotkaniach uczestniczył. To on jako wiceminister rozwoju regionalnego optował za budową 10 dużych spalarni, które załatwią nam problem odpadów i kusił unijnym dofinansowaniem tych inwestycji. Wypomnieli mu to w Olsztynie, gdy pojawił się tam jako prelegent z ramienia Południa II. Olsztyn wycofał się z budowy spalarni na rzecz dużo tańszego zakładu mechaniczno-biologicznej utylizacji śmieci. Na jego bazie powstanie linia do produkcji wysokokalorycznego paliwa, które będzie...
spalane w elektrociepłowni.
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLang...