Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Pomoc dla działkowców.

Z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że pod pojęciem altany należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku oraz ochrony przed słońcem i deszczem. Powyższe oznacza (wg NSA), że większość z 900 tys. altan w ogródkach działkowych w całym kraju to samowole budowlane.

Szukam historycznych przykładów na to, że altana w ogrodzie zawsze była niewielkim domkiem. Proszę Was o nadsyłanie fotografii sprzed kilkudziesięciu, a być może nawet stu lat, które pokazują, jak wyglądały one w praktyce. Zdjęcia można nadsyłać na adres biuro@allrisks-insurance.pl

Proszę też, jeśli jest taka możliwość, o dołączenie opisu, zawierającego miejscowość i nazwę ogrodu, w którym zrobiono zdjęcie oraz datę, kiedy zostało ono wykonane.

Za wszystkie fotki z góry serdecznie dziękuję.
Wojciech Sobota

Wojciech Sobota TU Allianz Polska
S.A.

Temat: Pomoc dla działkowców.

Panie Krzysztofie, a chce Pan potwierdzić wyrok czy go negować?
Proszę sprawdzić (na pewno już Pan to zrobił) jak wygląda w prawie budowlanym definicja altany (działkowej). Tam chyba nie ma takiego pojęcia. W końcu ogródki działkowe miały być namiastką własności a nie alternatywą dla budownictwa jednorodzinnego. Większość z 900 tys na pewno nie. Wszystko zależy od lokalizacji. Ogródki w okolicach wypoczynkowych i owszem, są na wypasie ale te np. w obrębie miasta to już raczej nie.
Z czasów kiedy byłem "Działkowcem" (przez duże D) pamiętam, że istniało rozporządzenie wewnętrzne (związku działkowców) określające, że altana ma mieć max. 35 m2...
Oczywiście my Polacy "radzimy" sobie z takimi bzdetami. Ja także miałem 35 m2 w obrysie ale na każdym poziomie osobno plus fundamenty, ocieplenie, ogrzewanie, kominek ( i takie tam drobne udogodnienia cywilizacyjne - zero warzyw tylko tujki i trawnik). Nawet była kanalizacja ale ta wynikała z gospodarności ogrodu.
Krzysztof Dalasiński

Krzysztof Dalasiński Trener - freelancer

Temat: Pomoc dla działkowców.

Prawo budowlane pozwala na budowę: "altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich"

Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić tych, którzy budowali domy na działkach. Chcę pokazać, że skoro –wg NSA - "pod pojęciem altany należy rozumieć budowlę o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku oraz ochrony przed słońcem i deszczem" to użyte wyrażenie "często ażurowej" oznacza, iż konstrukcja niekoniecznie musi być ażurowa. Chcę wykazać, że altaną może być też niewielki, drewniany lub murowany domek stawiany w ogrodzie, przeznaczony do wypoczynku oraz ochrony przed słońcem i deszczem, przygotowania posiłku, a także do przechowywania narzędzi. Trudno wymagać, by ktoś woził tramwajem na działkę kosiarkę lub taczkę, albo przechowywał narzędzia w ażurowej altanie.

Czy domek wielkości 7x5 metrów składający się z jednego pomieszczenia z aneksem kuchennym i wydzieloną częścią na narzędzia oraz WC można nazwać altaną lub obiektem gospodarczym?
Wojciech Sobota

Wojciech Sobota TU Allianz Polska
S.A.

Temat: Pomoc dla działkowców.

Nie pierwsze i nie ostatnie "niefortunne" definicje prawne w prawie. W mojej opinii każda grupa zawodowa będzie wykorzystywać każdą szansę do zabezpieczenia swojej przyszłości zawodowej.
Także prawnicy.

Następna dyskusja:

VETO dla Kaskady




Wyślij zaproszenie do