Maciej Wasilewski

Maciej Wasilewski montażysta, Polsat,

Temat: Bydgoskie grodzisko

Drodzy Bydgoszczanie, prosze o Wasze opinie na temat Bydgoskiego Grodziska. Poniżej zamieszczam link do mojego filmu na ten temat

http://pl.youtube.com/watch?v=yIjgXVapHIw

oraz artykuł na ten temat:
Ślady przełości pod betonem
Bydgoszcz jest miastem, w którym niewiele się dzieje. Miasto, kilkakrotnie burzone przez rozmaite armie, ma niewiele zabytków. Tu nie ma czego oglądać. I nadal nie będzie, jeśli szybko nie zareagujemy.

W 1992 roku odkryte zostały w centrum miasta pozostałości po starych budowlach. Przez dwa lata archeolodzy prowadzili tam prace odkrywkowe. Z powodu braku pieniędzy na dalsze badania, prace przerwano. Nic się nie działo. 11 lat później teren został sprzedany. Nowy właściciel postanowił wybudować tu hotel. W trakcie prac odkryto jednak fundamenty budowli. Okazało się, ża mają ponad tysiąc lat i są jedyną pozostałością po grodzisku obronnym z XI wieku. Przesuwa to datę powstania Bydgoszczy o 400 lat.

I co w związku z tym? Nic. Resztki fundamentów wywieziono. Budowa trwa nadal. Przypominam, że dzieje się to w mieście, które ma bardzo mało zabytków. Na propozycje rekonstrukcji grodziska "in situ", za pieniądze z Unii Europejskiej, władze reagują nerwowo. W tej chwili robione są wykopy pod fundamenty eleganckiego prostopadłościennego hotelu i wszyscy zainteresowani mają nadzieję, że miejsce, w którym 1000 lat temu stało bydgoskie grodzisko, zostanie jeszcze przed nadejściem mrozów, zalane betonem i wkrótce wszyscy o sprawie zapomną.

W tej sytuacji, rycerze z Kujawskiej Braci Szlacheckiej wraz z pieszymi z "Białego Gryfa" oraz fechmistrzami z "Maksimusa" postanowili złożyć protest u wszystkich możliwych władz, od prezydenta począwszy na wojewodzie kończąc. Ponieważ zrobili to w strojach historycznych, w pełnym rynsztunku bojowym, manifestacja (nielegalna zresztą) zakończyła sie interwencją policji. Bydgoscy rycerze zajmują się rekonstrukcją historyczną, Odtwarzają stroje, broń z wybranych epok, Ćwiczą się w starych sztukach walki, przy okazji ucząc historii. Panowie ci od kilku lat próbują zrekonstruować jak to określają "skromne grodzisko rycerskie" będące dla nich siedzibą, miejscem ćwiczeń a dla miasta żywym skansenem, stanowiącym niewątpliwie atrakcję turystyczną. Na nic się zdają argumenty, że gdyby tylko miasto zechciało, mogłoby dostać dofinansowanie takiej inwestycji w wysokości 98,5 procent kosztów, że takie przedsięwzięcia powiodły się np. w malutkiej Byczynie, nie wspominając o Poznaniu, czy Gdańsku. Napotykają wszędzie na mur. Nikt ich nie słucha.

Bo w Bydgoszczy nic nie może się udać. Chyba, że jest to protestacya rycerzy, która, choć nic nie przyniosła, przynajmniej ściągnęła przez chwilę uwagę mediów.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/slad_grodziska_sprz...Maciej Wasilewski edytował(a) ten post dnia 28.11.07 o godzinie 11:16

konto usunięte

Temat: Bydgoskie grodzisko

A gdzie zdjecia grodziska?
Gdzie dokladnie sie to znajduje?

Obawiam sie, ze sprawa jest przegrana, bo teren sprzedany prywatnemu inwestorowi (kto go sprzedal i dlaczego?), pieniadze przeplynely, gdzie mialy przeplynac, zgoda na budowe jest, wrecz sie rozpoczela i nikogo juz nie interesuje grzebanie w sprawie. Bedziemy mieli jeden hotel wiecej. Moze wlasciciel nazwie go 'Grodzisko'.
Moze wlasciciel wpadlby na pomysl zrobienia w podziemiach hotelu galerii z mozliwoscia ogladania jakichs resztek tego grodziska....
---
pozdr.czes;-)
Maciej Wasilewski

Maciej Wasilewski montażysta, Polsat,

Temat: Bydgoskie grodzisko

Podałem link do filmu na którym wszystko jest dokładnie pokazane

Temat: Bydgoskie grodzisko

Plac Koscieleckich - Bernardynska - Grodzka, zaraz przy stacji benzynowej.

No właśnie macie jakieś wizuale tego co miało by tam stać zamiast hotelu ???
Zresztą jeśli teraz macie zamiar coś z tym zrobić to sprawa przegrana.
Inwestor jest, projekt jest, niedługo będą fundamenty.
Od lat działka była pod zabudowę, a teren na sprzedaż. Wtedy był czas.
Obok jest przedszkole, może tu jest szansa. Ten potworek nie będzie tam wiecznie stał ....

Szkoda wielka że hotel który tam stanie jest bardzo przeciętny, a biorąc pod uwagę miejsce - bardzo kiepski. Przypomina zwykły blok jakie się teraz buduje. Zmarnowana bardzo atrakcyjna działka.
Ale za 40 lat zburzą i postawią coś dobrego ;)

IMHO jest bardziej ważne historycznie miejsce, które prawdopodobnie będzie kiedyś odbudowywane. A zamku nikt już nie odbuduje, kanałow nie odkopie, itd..

konto usunięte

Temat: Bydgoskie grodzisko

Maciej Wasilewski:
Podałem link do filmu na którym wszystko jest dokładnie pokazane
Zanim pomyslalem, napisalem;-)

Tak sie zastanawiam, dlaczego wykopaliska powedrowaly do Torunia. W Bydgoszczy nie bylo miejsca dla nich?
---
pozdr.czes;-)
Maciej Wasilewski

Maciej Wasilewski montażysta, Polsat,

Temat: Bydgoskie grodzisko

Zrobienie wizuali kosztuje-pomyślę. Konserwator zabytków nie zakwalifikował tego jako zabytek, prezydent Bydgoszczy nie skorzystał z prawa pierwokupu. Nikt nie wie dlaczego. W Bydgoszczy nie ma pracowni, która mogła by wykonać to zlecenie w Biskupinie - jest zajęta. Toruń był jedyną możliwością

konto usunięte

Temat: Bydgoskie grodzisko

Krzysztof P.:

Szkoda wielka że hotel który tam stanie jest bardzo przeciętny, a biorąc pod uwagę miejsce - bardzo kiepski. Przypomina zwykły blok jakie się teraz buduje. Zmarnowana bardzo atrakcyjna działka.
Ale za 40 lat zburzą i postawią coś dobrego ;)

W Bydgoszczy generalnie buduje się przeciętnie. Wystarczy spojrzeć na Mostową. Nie z gruszki ni pietruszki Sowa zaczął budować kamienice. W stylu historyzującym, ale zupełnie niezgodnie z przedwojenną linią zabudowy tej ulicy. Jest kilka wyjątków: BRE i Drukarnia. Ale cała reszta to przeciętność, by nie powiedzieć prowincjonalność w pełnym wydaniu. A przecież można by tak zarządzać miejską urbanistyką by powstawały budynki, jeśli nie wyjątkowe, to przynajmniej ładne i wyróżniające się z otoczenia.

A co do Grodziska. Wiadomo, że nie może być tak, że resztki z osady sprzed tysiąca lat zahamowałyby rozwój urbanistyczny w tym miejscu. Ale coś za coś. Skoro już teraz jest w tym miejscu coś wyjątkowego - grodzisko - niech budowla która tu powstanie też będzie wyjątkowa, niech będzie się wyróżniała, zwracała uwagę i upamiętniała może jakąś wystawą to, co miało tu miejsce tysiąc lat temu. Należy dodać że w tych okolicach (na linii ul. Bernardyńskiej) znajdowała się najstarsza bydgoska świątynia - Kościół św. Idziego, po której już nie ma śladu.
Pzdr ;)

Następna dyskusja:

Bydgoskie autografy ujrzysz...




Wyślij zaproszenie do