Krzysiek D.

Krzysiek D. tłumacz z jęz.
angielskiego

Temat: Badania archeologiczne na Starym Rynku?

Jakoś pod koniec czerwca archeolodzy prowadzili badanie Starego Rynku nowoczesną, nieinwazyjną metodą. Wyniki badań, przynajmniej wg zapowiedzi prasowych, miały być opublikowane na stronie Bydgoskiej Platformy Archeologicznej. Tymczasem minął ponad miesiąc, w tej kwestii panuje kompletna cisza. Może ktoś z Was orientuje się w temacie? Bardzo mnie interesuje archeologia... :-)

konto usunięte

Temat: Badania archeologiczne na Starym Rynku?

Konflikt archeologów. Badania zagrażają zabytkom

Wieloletnia praktyka konserwatorska pozwala mi sądzić, że wielką krzywdę zrobiono miejskim konserwatorom zabytków, lokalizując ten urząd w strukturach Urzędu Miasta (dawniej był on działem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków). Urząd definitywnie stracił na swojej niezależności - w efekcie trudno dziwić się entuzjazmowi bydgoskiego konserwatora zabytków, który oczekuje, że prace wykopaliskowe na Starym Rynku w Bydgoszczy odpowiedzą na pytanie o wygląd ratusza i o stan jego piwnic. Z przekazów historycznych i źródeł ikonograficznych wiadomo, jak ten ratusz wyglądał; znamy też z nadzorów archeologicznych, prowadzonych przy wymianie rur kanalizacyjnych, stan zachowania reliktów miasta lokacyjnego i wiemy o istnieniu pod brukiem rynku zwartej historycznej zabudowy miejskiej. Stary Rynek w Bydgoszczy powinien być wpisany do rejestru zabytków archeologicznych i chroniony prawem. Ten stan prawny spowodowałby, że upadłyby wszelkie pomysły na budowę parkingu podziemnego akurat pod płytą Starego Rynku oraz na likwidację istniejącego pomnika męczeństwa, który nie tylko jest ważnym dla historii miasta symbolem, ale również stanowi zaporę przed coraz radykalniejszymi pomysłami na niszczenie obszaru historycznego miasta.

Sądzę, że podjęcie badań archeologicznych na Starym Rynku jest wstępem do planowanych zmian zagospodarowania przestrzennego Starego Rynku. Zmiany te bowiem dotyczą zabudowy pierzei zachodniej, według wygranego projektu, prezentującego postmodernistyczne rozwiązanie, w konwencji modnej w latach 70. - szklanej przestrzeni w istniejącej zwartej zabudowie. Jury konkursu zapomniało, wybierając pośród nadesłanych prac projektowych (wśród których notabene żadne nie spełniało zaleceń sprecyzowanych przez Delegaturę Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy), że pierzeja zachodnia znajduje się w obszarze starego miasta, chronionego prawem polskim i międzynarodowym (Konwencja UNESCO - O ochronie i współczesnej roli obszarów historycznych, Nairobi, 1976). Zapisy prawne nakładają na władze miasta nie tylko obowiązek ochrony istniejącej historycznej zabudowy, lecz zalecają, aby przy wprowadzaniu nowej zabudowy w strukturę historyczną utrzymać harmonijną całość. "Należy zatem wnikliwie analizować i pilnować, aby nowe budynki wysokością, barwą, materiałem, formą i sposobem zabudowania fasad i dachów nawiązywały do otoczenia" (art. 6).
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,7871143,K...

Następna dyskusja:

Rozbieranie szanca na Stary...




Wyślij zaproszenie do