konto usunięte

Temat: 18 południk jednak na Starym Rynku - spotkajmy się przy...

Nie mieliśmy pewności, gdzie dokładnie przebiega południk. Teraz już wiemy!
W słoneczne popołudnie, 11 sierpnia 2010 roku geodeta Mirosław Kawalir z firmy Geo-Inwest, oficjalnie wyznaczył 18. południk długości geograficznej wschodniej, przebiegający przez centrum miasta.


Obrazek


Teraz już wiemy ponad wszelką wątpliwość, gdzie mamy 18. południk. Otóż przecina on Stary Rynek, przechodząc przez podest Pomnika Walki i Męczeństwa, w odległości zaledwie kilku metrów na wschód, dalej ścina róg kamienicy na skrzyżowaniu Starego Rynku i ul. Ks. Tadeusza Malczewskiego. Następnie wbija się w Brdę, przecinając wyspę św. Barbary i trafia na skwer po drugiej stronie Brdy przy ul. Karmelickiej.


Obrazek


Jak zobaczyć południk? Pięć punktów na płycie rynku
Linia przebiegu została oficjalnie i profesjonalnie wyznaczona w terenie. Na płycie Starego Rynku zostały umieszczone punkty pomiarowe w formie pięciu metalowych bolców, które służą do stabilizacji punktów tyczonych. Jest to rodzaj metalowego gwoździa, na którym znajduje się napis „punkt pomiarowy”


Obrazek


To perełka geograficzna, która powinna zostać wyeksponowana w naszym mieście. Nic w tym szczególnego, że południk przechodzi przez nasze miasto, ale że przechodzi przez jego centralny plac, to już dar od geografii, ciekawostka turystyczna, którą należy wykorzystać i w szczególnej formie oznaczyć lokalizację południka na płycie rynku. Zawsze spotykając się na centralnym placu miasta ze znajomymi, można się umówić przy „osiemnastym”. Tu nie ma nad czym się zastanawiać. Trzeba to zrobić - tym bardziej, że dotychczasowe oznaczenia funkcjonujące na Wyspie Młyńskiej i Śluzie Miejskiej, prócz tego, że zostały ustawione błędnie w terenie (teraz już o tym wiemy), nie są opatrzone żadną informacją turystyczną.