Temat: podział majątku

Witam !!!Teściowie maja trochę dziwny chyba przypadek ? Oto Historia: Matka teściowej posiadała kawałek ziemi i budynki gospodarcze oraz dom mieszkalny. Matka teściowej nie żyje około 20 lat a budynki i ziemia dalej figurowała na nią.Mieszka tam brat teściowej i opłacał podatek od nieruchomości ale nie przepisał tego 'majątku" na siebie , testamentu też żadnego nie było.Teraz postanowił wszystko uregulować prawnie.Teściowa podpisała "papier" że rezygnuje z tego 'majątku'.I wszystko by było ok. ale pojawiło się małe a może duże ALE!!!.Otóż kilka dni temu dostała pismo z Urzędu Wojewódzkiego wydział Geodezji i Rolnictwa że posiada 1/2 owej działki.Za kilka dni z gminy w której znajduje się ta nieruchomość przyszło pismo o podanie wielkości działki i metraży budynków w celu ustalenia podatku od nieruchomości.Podpis 'papieru" że się zrzeka połowy majątku po swojej mamie podpisywała gdzieś w kwietniu bez notariusza u siebie w domu.Kontakt z bratem jest utrudniony ponieważ pracuje od rana do wieczora jak to na wsi a po ostatnich burzach nie ma tam prądu i nie działają telefony przynajmniej dzisiaj. Po skontaktowaniu się z córką brata teściowej okazało się że była jakaś sprawa w sądzie na którą nie dostała teściowa żadnego wezwania i przyszło do nich pismo z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku w dość sporej kwocie jak na emeryta.Dodam jeszcze że brat teściowej miał załatwić wizytę u notariusza i powiadomić teściów o terminie, w celu sporządzenia aktu notarialnego.Teściowie są osobami starszymi po 60-dziesiątce i nie bardzo odnajdują sie w tej sytuacji ?
Anna L.

Anna L. Lepiej, żebyś
zapomniał i się
uśmiechał niż
pamiętał i by...

Temat: podział majątku

Teściowa nie może zrezygnować z majątku "tak sobie"...
Musiała się odbyć sprawa spadkowa, gdzie sąd ustanowił ją spadkobiercą (powinna zgłosić w Urzędzie Skarbowym nabycie spadku w ciągu miesiąca od dnia postanowienia, teraz grozi jej spory podatek do zapłaty), dopiero po załatwieniu wszystkich formalności może się udać z bratem do notariusza i sprzedać mu swoją część lub przekazać aktem darowizny. W zaistniałej sytuacji proponuję rozmowę z bratem (nie poinformował teściowej o przeprowadzeniu postępowania spadkowego, więc powinien się poczuć do zapłaty podatku w zamian za darowiznę).

Temat: podział majątku

witam ! teściowa nie miała żadnego wezwania do sądu czy sąd mógł to zrobić bez niej i jak tak to czy powinien ja powiadomić o wyroku ? kontakt z bratem tak jak pisałem jest utrudniony ( spora odległość od siebie ,poza tym praca cały dzień brata żony plus jego problem alkoholowy)
Sławomir K.

Sławomir K. PhD, Dyrektor

Temat: podział majątku

Z tego co się orientuje to jest 6 miesięcy na zrzeczenie się spadku po osobie zmarłej. Jeśli minęło 6 miesięcy to przyjmuje się, że spadek został przyjęty. Teraz to tylko wyłącznie umowa darowizny - wymagana forma aktu notarialnego.
Informacje te piszę z doświadczenia - prawnikiem nie jestem :) SŁAWOMIR KUJAWA edytował(a) ten post dnia 22.07.11 o godzinie 08:07

Temat: podział majątku

matka teściowej zmarła około 20 lat temu a dopiero teraz brat "zaczął tak jakby dochodzić swego" podejrzewam ze pod naciskiem swoich dzieci żeby prawnie uregulować własność działki na której stoi dom i budynki gospodarcze. tak jak już wspomniałem teściowa nie chce nic z tej działki i całkowicie jej się "zrzeka" . On uruchomił cała procedurę po 20 latach od śmierci matki a teraz jak poprzychodziły opłaty to chyba nie wie co dalej bo brak kasy. obawiam się tylko że moi teściowe będą musieli wydać ponad 3000złotych bo stali się posiadaczami 1/2 działki z budynkami.
Anna L.

Anna L. Lepiej, żebyś
zapomniał i się
uśmiechał niż
pamiętał i by...

Temat: podział majątku

Jeżeli nie chcą tej działki, niech przepiszą umową darowizny wszystko na brata w zamian za spłatę podatków. Jeśli brat się nie zgodzi, mogą wnieść sprawę do sądu o zniesienie współwłasności i o spłatę, a to będzie kosztowało brata dużo więcej.

Następna dyskusja:

spadek - podział majątku




Wyślij zaproszenie do