Temat: Dowóz leków do pacjenta
Marcin P.:
Witam serdecznie!
Mam pytanie dotyczące dowozu leków na terenie miasta. Czy pracownik apteki, który nie ma wykształcenia farmaceutycznego może dowozić leki wydawane bez recepty? Czy taki pracownik może również podjechać do osoby po receptę, wrócić z nią do apteki i potem pojechać do klienta z lekiem? Dowóz oznacza tutaj dostarczenie samochodem, rowerem bądź pieszo (sprawa dotyczy miasta liczącego do 70 tysięcy mieszkańców). Nie mogę niestety znaleźć jednoznaczej odpowiedzi, jeśli taka oczywiście istnieje. Będę bardzo wdzięczny za ewentualne odpowiedzi.
Rzeczywiście trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, bo przepisy ustawy nie są jednoznaczne. Art. 68 ust. 3 prawa farmaceutycznego dopuszcza sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza. Sęk w tym, że ustawa nie zawiera definicji sprzedaży wysyłkowej. Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że nie można tu stosować ogólnych reguł dotyczących sprzedaży wysyłkowej zawartej w kodeksie cywilnym (art. 544 par. 1 k.c.), lecz jedynie zasady określone w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza z dnia 14 marca 2008 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 374) - w odniesieniu do leków sprzedawanych bez recepty, oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych z dnia 18 października 2002 r. (Dz.U. Nr 183, poz. 1531) - w przypadku pozostałych leków.
Jeśli zatem spojrzysz na pierwsze z tych rozporządzeń, to zauważysz, że dostarczać leki poza apteką możesz tylko w ściśle określonych warunkach tam opisanych. Chodzi w szczególności o formę i treść zamówienia na leki, wyposażenie apteki, sposób pakowania przesyłek i dokonanie zgłoszenia Inspektorowi farmaceutycznemu zamiaru dokonywania sprzedaży wysyłkowej. Innymi słowy mówiąc leki bez recepty możesz sprzedawać albo w aptece, albo poza nią, ale tylko na warunkach określonych w tym rozporządzeniu. To, że dowóz odbywa się tylko na terenie miasta, nie ma tu znaczenia. Jeśli sprzedaż odbywa się poza apteką, to jest to sprzedaż wysyłkowa w rozumieniu art. 68 ust. 3 prawa farmaceutycznego.
Odnośnie możliwości dowozu leków wydawanych na receptę, to odpowiedź jest tu negatywna. Leków na receptę w ogóle nie można wydawać poza apteką. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2008-10-15, VII SA/Wa 780/08, wskazując, że pacjent nie może udzielić pełnomocnictwa osobie przewożącej lek (w tym wyroku firmie kurierskiej) do przedstawienia recepty w aptece i odbioru leku, ponieważ stanowi to obejście zakazu sprzedaży leków wydawanych na receptę poza apteką.