Agnieszka S.

Agnieszka S. Groomer,Handlowiec.

Temat: Ciąża a likwidacja stanowisk pracy!!!

Witajcie ,

Mam dosc spory problem z moja firma.Jestem w 10 tyg ciąży firma likwiduje stanowiska pracy wszyscy juz dostali wypowiedzenie (razem ze mna) przyniosłam zaswiadczenie od lekarza ze jestem w w ciazy , niby mi anulowali umowe ale w lipcu zamykaja sklep , chca mnie przeniesc do innego sklepu na innych warunkach (rozwiazac i podpisac nowa umowe , tzn mniejsza placa o 600zł czy maja takie prawo?Prosze o pomoc

P.S zaznaczam ze mam umowe na czas Nieokreślony.
Piotr Laskowski

Piotr Laskowski Nikt, do kogo
zwrócisz się o
pomoc, nie wykryje
żadnego b...

Temat: Ciąża a likwidacja stanowisk pracy!!!

Tak mają prawo,jeżeli w wyniku przeniesienia pracownika do innej pracy, skróci się czas jego pracy, zmienią się warunki pracy na dotychczasowym stanowisku lub obniży się wynagrodzenie to przysługuje takiemu pracownikowi dodatek wyrównawczy.
Małgorzata Z.

Małgorzata Z. dział kadr, "ze
świata każdy ma
tyle, ile sam
weźmie" G. ...

Temat: Ciąża a likwidacja stanowisk pracy!!!

pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy kobiety w ciąży dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się bowiem zgodnie z art. 42 § 1 k.p. odpowiednio przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, w tym również dotyczące szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy.
Od powyższych reguł istnieje jednak wyjątek. Dopuszczalność wypowiedzenia zmieniającego pracownicy w ciąży i przebywającej na urlopie macierzyńskim przewidziana została w przepisie art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczacych pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844) - dalej u.r.s.p.n.p. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli u pracodawcy następują zwolnienia grupowe, pracodawca pozbawiony możliwości dalszego zatrudniania na tym samym stanowisku pracownicy w ciąży może jedynie dokonać wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Jeżeli w wyniku wypowiedzenia nastąpi obniżenie wynagrodzenia pracownicy, co dnia porodu przysługuje jej dodatek wyrównawczy.
Z mocy art. 10 u.r.s.p.n.p. przepis art. 5 ust. 5 u.r.s.p.n.p. stosuje się również odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia storn, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 u.r.s.p.n.p. (czyli kwalifikująca dane zwolnienie jako grupowe). Małgorzata Zawadzka edytował(a) ten post dnia 19.05.11 o godzinie 07:56
Agnieszka S.

Agnieszka S. Groomer,Handlowiec.

Temat: Ciąża a likwidacja stanowisk pracy!!!

A co bedzie jesli nie podpisze tego wypowiedzenia i nowej umowy ?zwolnia mnie ?;/
Dagmara D.

Dagmara D. Field Research
Poland - Badania
rynku - moja miłość.
Wykł...

Temat: Ciąża a likwidacja stanowisk pracy!!!

Nie mogą Cię zwolnić ot tak - jeśli to nie zwolnienie grupowe.
Nie mogą z Tobą rozwiązać umowy.
Mogą jedynie zaproponować zmianę warunków umowy - i na to musisz wyrazić zgodę.
Wyjątek - j.w. - tam wszystko napisane.

Następna dyskusja:

Likwidacja 8 stanowisk prac...




Wyślij zaproszenie do