Temat: Praca w Berlinie
Rynek jest zamkniety, ale:
- sa specjalne ulatwienia dla inzynierow, informatykow i inne zawody (najlepiej sprawdzic samemu jakie)
- absolwenci niemieckich uczelni maja prawo do pracy bez Vorrangprüfung (mimo to musza spelnic okreslone kryteria: nie moga zarabiac mniej niz pracownik niemiecki w danej branzy i musza pracowac w swoim zawodzie). Z Agentur für Arbeit nalezy wziasc 2 wnioski i wypelnic razem z pracodawca (Arbeitsberechtigung - EU i Stellenbeschreibung). Agentur für Arbeit podaje, ze rozpatrzenie wniosku rwa 1 miesiac, z reguly 2 tygodnie. Pozwolenie jest przyznawane na kazdorazowa prace na okres 1 roku, a po roku na czas nieokreslony.
- pozostali podlegaja vorrangsprüfung:
--> vorrangprüfung: agentur für arbeit sprawdza czy na dane stanowisko nie ma niemca o takich samych lub podobnych kwalifikacjach, (znajomosc ezyka polskiego nie zawsze jest kluczowym elementem), trwa to okolo 3 miesiace. w tym czasie nie wolno pracowac.
Inna mozlwosc:
- Freiberufler
- Gewerbe anmelden
Z Finanzamtu trzeba zaopatrzyc sie w Steuernummer.
Minusy: samemu odprowadza sie podatki i wszystkie inne oplaty, co ponoc jest dosyc skomplikowane w Niemczech. Wiecej informacji nie moge podac, bo sie na tym nie znam. Z tego co slyszalam kupe pieniedzy idzie na podatki i ubezpieczenie
Pozdrawiam :)
Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 13.09.2013 o godzinie 21:38 z tematu "Praca w Berlinie"