Damian
Hajduk
TSL, SCM, PM, MICE :
projekty,
organizacja,
koordynacja, ...
Temat: Nowe Otwarcie -> Czas Działać ... / Moderator Damian...
„Gdy założyciel Naszej grupy, niestrudzony w swych nietuzinkowych twórczych pomysłach Arek Kozak, zaproponował mi z marszu objęcie kluczowego projektu, w ramach słusznej idei "AAkcji Rozruszania gminy” przyznam, że byłem raczej mile zaskoczony (...)Na początku często nie udawało się osiągnąć natychmiast założonych celów i nie obywało się bez poniekąd zrozumiałych nastrojów rezygnacji w ekipie (...)
bywało, że dochodziło nawet do ostrych sporów miedzy członkami grupy roboczej, które trzeba było twardo acz sprawiedliwie okiełznać (...)
Na szczęście tylko raz skorzystałem ze swoich szerokich prerogatyw lidera, gdy dla ratowania misji musiałem podziękować jednemu z uczestników (...)
...nota bene powrócił do nas w nieco innej formule przy jednym z następnych projektów i nasza współpraca była bardzo owocna
(....) Gdyby nasze dyskusje nie były tak twórcze i konstruktywne, a z drugiej strony realizacja uzgodnień nie była tak konsekwentnie egzekwowana to moglibyśmy nie osiągnąć zgoła nic...
(...) a tak oto udało nam się uczynić z Terespola prawdziwą perełkę turystyki niezorganizowanej... (...) Odbierając z czasem pierwsze wyróżnienia i obserwując budujące meldunki o rozkwicie kolejnych naszych miejsc od lokalnych liderów ...
(...) nabieraliśmy tak oto poczucia, że połączyliśmy pasję tworzenia czegoś z niczego...no może prawie z niczego...
I to poczucie bardzo nam się podobało!
(...) co zrozumiałe szczególnie nie posiadaliśmy się z radości, gdy wieści o nas rozeszły się po kraju i zwróciła się do nas pierwsza gmina z własnej inicjatywy (...) i wielu z nas mogło wreszcie móc traktować tą prace jako połączenie pożytecznego hobby z niezłym źródłem dochodu (...) zwłaszcza od kiedy mamy zaproszenia również z zagranicy, z rozrzewnieniem wspominamy trudne początki. (...)
Na koniec? Jedno kluczowe przesłanie: było warto!”
Fragmenty wywiadu wspomnieniowego „Arek Kozak, Bogusława Hawryluk, Damian Hajduk - Jak setkę gmin rozruszaliśmy w dekadę...”, Wyd. Projektu „AAKCJA - Rozruszać - Gminę”, Edinburgh-Terespol-Zielona Góra 2017
* * * * * * * * * * * *
Szanowny Panie Założycielu! Wielce Szanowni Członkowie Grupy "AAkcja Rozruszać Gminę" !
Nasz niestrudzony założyciel Arek Kozak powierzył mi zaszczytną misję moderowania grupy, i koordynowania naszego projektu.
Pokładł przy tym niewątpliwie nadzieję, iż uda mi się skutecznie rozruszać nasz projekt, aby następnie rozruszać pierwszą gminę, a w ślad za tym niejedną następną.
Chciałbym, aby w mojej pracy przyświecały mi wyłącznie: kryterium merytorycznej rzetelności i cele zawarte w genezie powstania i działania grupy. Ufam, że to właśnie pomoże nam w sprawnym i skutecznym działaniu.
Będę czynił starania, aby być wprawdzie surowym, ale sprawiedliwym i konstruktywnym liderem.
Wierząc głęboko, że tak będzie przedstawię pokrótce swój pięciopunktowy program.
1. EWALUACJA dotychczasowego przebiegu, czyli bilans otwarcia
To dość proste, ale jednocześnie obszerne zadanie pozwoli nam ustalić gdzie jesteśmy i jakie mamy dotychczasowe ustalenia i potencjalne możliwości.
Przewidywany czas realizacji: 2-3 tygodnie
2. UPORZĄDKOWANIE
W najbliższym czasie rozpoczęta będzie konsolidacja grupy poprzez:
- uporządkowanie sytuacji na forum – w szczególności ilości i jakości wątków
- weryfikacja pod katem przydatności i chęci brania udziału w projekcie
- nabór kandydatów do współpracy
Przewidywany czas realizacji: 3-4 tygodnie, a następnie na bieżąco
3. ANALIZA potrzeb, możliwości finansowania i wyłonienie szerokiego ZESPOŁU Ekspertów
Uwzględniając zaproszenie do gminy Terespol (wystosowane i ponowione), będę w najbliższym czasie dążył do rozpoznania konkretnych uwarunkowań dla tej gminy.
Przedstawię potrzeby w zakresie konkretnych działań z uwzględnieniem potrzeb i specyfiki gminy. Zaproponuję zgłoszonym kandydatom do zespołu podział zadań i kompetencji w ramach szerokiego ZESPOŁU ekspertów oraz zespołu zadaniowego.
Przewidywany czas realizacji: 5 tygodni
4. ZASADY DZIAŁANIA
Prezentuję następujące zasady (procedury) działania
A. Wersja n i e k o m e r c y j n a:
1) Kolejność działań: Identyfikacja ogólna gminy -> Zaproszenie wystosowane przez lokalnego lidera społeczności -> rekrutacja i organizacja zespołu -> identyfikacja szczegółowa -> przyjazd grupy studyjnej -> praca na terenie gminy (ok.1-2 tygodnie) -> praca nad projektem -> przekazanie lokalnemu liderowi -> ewaluacja (być może kolejny przyjazd studyjny)
2) Podział kosztów i wpływów:
od liderów lokalnych (zapraszających) oczekujemy pokrycia kosztów pobytu oraz dojazdu kilkuosobowego zespołu eksperckiego
członkowie zespół ofiarowują swoją pracę, nie oczekując odpłatności z góry (co nie zwalnia ich z podjętych zobowiązań i podporządkowania się zasadom działania)
Bieżące i przyszłe dodatnie rezultaty finansowe projektu będą dzielone między lidera lokalnego a zespół ekspercki wg dalszych ustaleń (przed realizacją) z uwzględnieniem poniesionego wkładu – tzw. wynagrodzenie ex post
B. Wersja k o m e r c y j n a
1) Kolejność działań: Identyfikacja ogólna gminy –> Identyfikacja liderów lokalnych (mogą to być po prostu jednostki samorządu terytorialnego lub podległe im podmioty) -> Zainicjowanie przez nas współpracy -> Wspólne sporządzenie projektu wg ustalonego podziału kompetencji i obowiązków dedykowanego projektowi z uwzględnieniem elementów modelu działania jak w projekcie niekomercyjnym (4.A.)
2) Podział kosztów i wpływów:
-> od liderów lokalnych oczekujemy godziwego wynagrodzenia z uwzględnieniem możliwości pozyskania zaliczki na koszty dojazdu i pobytu kilkuosobowego zespołu ekspertów
-> Członkowie zespołu ofiarują swoją pracę na rzecz miejscowej społeczności w nadziei na odniesienie przez nią istotnych przyszłych korzyści z ich pracy
Planowany czas realizacji: Patrz p. 5
5. DZIAŁANIE
A. Instytucjonalizacja Grupy
Celem zwiększenia możliwości działania i nawiązywania skutecznej współpracy i ubiegania się od środki pożądanej jest przekształcenie grupy w Stowarzyszenie, wg planu, który niebawem przedstawię.
Uwaga własna: nie jestem zwolennikiem instytucjonalizacji a biurokracji w szczególności, ale Grupa winna uwzględniać potrzebę instytucjonalizacji celem większej skuteczności i perspektyw w obowiązującym porządku prawnym.
Przewidywany czas realizacji: 9 tygodni (przedstawienie planu instytucjonalizacji 4-5 tygodni)
B. Działanie jako takie
„Jedyne, co mogę Wam obiecać na pewno, to krew, pot i łzy”- Winston Churchill
Jak sama nazwa wskazuje tu będziemy działać wg konkretnie opracowanego planu dedykowanego poszczególnej gminie z uwzględnieniem generalnych założeń działania naszej grupy -> stowarzyszenia
Pierwszy wyjazd studyjny planujemy odbyć do Terespola
Projekt widzę w standardzie 4.A. (wersja niekomercyjna)
Przewidywany czas realizacji: 9-10 tygodni – w szczególności:
- przedstawienie planu – ok.5-6 tygodni
- Wyjazd studyjny do Terespola – np. tydzień 28.04-04.05.2008
* * * * *
Dziękując za obdarzenie mojej osoby votum zaufania,
składam powyższe exposee w ręce Szanownych Członków Grupy
życząc sobie i nam wszystkim powodzenia w szczytnej idei „Rozruszania Gminy”
Ufam, że rozruszamy i to niejedną gminę czy inną jednostkę samorządu terytorialnego ...
Do zobaczenia wkrótce
Moderator Grupy - Koordynator Projektu
Damian Hajduk
---
01.03. edit
- poprawka gramatyczno-stylistyczna zdania ze wstępu do exposee
- uzupełnienie składu uczestników-autorów wywiadu :-) Damian Hajduk edytował(a) ten post dnia 01.03.08 o godzinie 16:40