Diana Pogodna wolny zawód
Temat: Kto był tajemniczym pierwowzorem bohatera - opowieści...
Kto był pierwowzorem ?Kto kryje się pod postaciami z utworów Henryka Sienkiewicza?
Chwila rozmowy, wspólne zainteresowania lub fascynacja jakimiś cechami charakteru stawała sie często inspiracją, podpowiedzią dla pisarza przy tworzeniu postaci bohatera literackiego.
Oto kilka hipotez, dowodów, przykładów, mniej lub bardziej wiarygodnych, opowieści o tym kto był zagadkowym pierwowzorem...
Oczywiście dla wielu znawców nie są to tajemnice i zagadki - ale zabawa przy wspólnych poszukiwaniach i "rozszyfrowywaniu" może być świetna :)
Zaczynamy!
Proszę Państwa : Oto Staś !
"Kim był naprawdę Staś Tarkowski z książki „W pustyni i w puszczy"? Czy istnieją dowody na pobyt Sienkiewicza w Rudawie? Uczniowie znaleźli odpowiedzi na te i inne pytania.
Uczniowie dotarli do rodziny pana Tarkowskiego i dowiedzieli się, że podczas wakacji w Rudawie Henryk Sienkiewicz poznał rezolutnego syna miejscowego woźnicy. Chłopiec nazywał się Staś Tarkowski. Sienkiewicz tak go polubił, że postanowił nazwać bohatera swojej nowej książki imieniem i nazwiskiem chłopca z Rudawy. A dziś na nagrobku Stanisława Tarkowskiego można znaleźć napis przypominający tę historię.
Tak o tym odkryciu piszą uczniowie:
"W czerwcu, lipcu i sierpniu sławny pisarz zwiedzał Rudawę, Pisary, Dubie osobiście dorożką zaprzężoną w najpiękniejsze w okolicy kare konie. Towarzyszyli mu właściciel zwierząt, a zarazem woźnica Wojciech Tarkowski i jego pięcioletni syn Stanisław. Gospodarza poznał Sienkiewicz prawdopodobnie, goszcząc u państwa Smolków w Niegoszowicach. Pisarza i małego chłopca połączyła wspólna pasja - konie. To o nich pan Henryk i Staś dużo rozmawiali podczas wycieczek. Noblista bardzo polubił chłopca, dlatego postanowił, że posłuży on jako pierwowzór bohatera powieści „W pustyni i w puszczy” - Stasia Tarkowskiego.
W powieści biograficznej Stefana Majchrowskiego znajdujemy następujący zapis: „Pan Sienkiewicz ma sześćdziesiąt cztery lata, ale czuje, że odmłodniał, gdy zaczyna pisać powieść afrykańską. Ma pole do fantazji. Ma małego bohatera, Stasia, który, odziedziczył najlepsze cechy bohaterów „Trylogii”: rycerskość, honor, uczciwość, wierność i odwagę. Staś Tarkowski będzie miał nawet więcej tych dodatnich cech, bo okaże charakter, wytrzymałość, zdolność do czynu, silną wolę. Ten potomek bohaterów Trylogii wyrośnie ponad swoich praojców. Może być przykładem, jak należy postępować”.
Syn Stanisława Henryk wspomina dzisiaj, iż ojciec kilka razy w tygodniu odwiedzał pisarza w willi Domańskich, przynosząc mu mleko prosto od krowy (napój ten, według ówczesnych medyków, miał służyć poprawie zdrowia pisarza), a ten obdarowywał go
w zamian cukierkami. Sienkiewicz miał mu wówczas powiedzieć: „Stasiu, uczynię Cię sławnym”. W kilka dni później, w czasie kolejnej konnej wycieczki dodał : „Już wiem, jak to zrobić”. Staś Tarkowski był często świadkiem rozmów Sienkiewicza z dziadkiem, podczas których ten uświadamiał gospodarzowi, że pisarz to ciężki zawód. Wówczas Wojciech podobno tylko się uśmiechał i mówił: „Pan Pisarz chyba nigdy na roli nie pracował”. Ponoć Sienkiewicz, podróżując po okolicy, nierzadko zatrzymywał dorożkę i rozmawiał z okoliczną ludnością. Fakt ten wydaje się całkiem prawdopodobny gdyż, jak podaje jego wnuczka Jadwiga Korniłowiczówna w swojej książce „Onegdaj”, pisarz miał takie zachowanie w zwyczaju. Spotykał się także z ówczesnym proboszczem Józefem Łobczowskim, zwiedzając kościół i plebanię. Wędrując dziś po starym cmentarzu parafialnym w Rudawie, możemy łatwo odnaleźć grób Stanisława Tarkowskiego, na którym widnieje napis: Bohater powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” „Staś Tarkowski”, zaś żyjący potomkowie rodziny chętnie przekazują kolejnym pokoleniom historię swego dziadka".
Uczniowie dotarli do wielu śladów pobytu Henryka Sienkiewicza w ich miejscowości. Noblista spędzał tu wakacje. Jednym z dowodów i autentyczną pamiątką po obecności pisarza jest jego wpis do kroniki parafialnej, który brzmi: Na pamiątkę pobytu w Rudawie Henryk Sienkiewicz. I dalej czytamy: Autentyczność podpisu stwierdzam Stanisław Smolka D. 6. Augusti A D. MCMVIII.
Projekt opracowali uczniowie Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół w Rudawie pod opieką nauczycieli: mgr Beaty Żurakowskiej – Wilewskiej i mgr Jadwigi Miłek.
A tutaj strona do artykułu :
http://www.ceo.org.pl/pl/mlodyobywatel/news/wakacje-he...