Adam B.

Adam B. korektor, tłumacz
EN>PL

Temat: Redakcja niewydanej książki

Pytanie natury prawnej. Znajomy napisał książkę. Wydawnictwo postanowiło ją wydać. Podpisali umowę. Po kilku korektach autorskich i sporych zmianach redakcyjnych wydawnictwo doszło jednak do wniosku, że książki nie wyda – i umowę anulowało (dokładnie taką adnotację umieszczono na umowie: umowę anulowano).
W umowie znalazł się zapis: Wydawca pozostaje wyłącznym właścicielem praw do Dzieła jako całości. Rozumie się przez to układ redakcyjny i graficzny, a także tytuł (w szczególności prawo do nazwy serii).

Problem: znajomy chce wydać książkę gdzie indziej, ale wydawnictwo twierdzi, że własnością autora jest tylko pierwotna wersja dzieła, bez poprawek redakcyjnych i korekty. Niestety, trudno dociec w tej chwili, które dokładnie poprawki były redaktora, a które autora. W trakcie prac redakcyjnych część tekstu uzupełnił lub zmienił autor, zarówno z inwencji własnej, jak i na podstawie uwag redaktora. Nie jest więc tak, że wersja końcowa jest wyłącznie wersją redaktora.

Czy wydawnictwo ma prawo, skoro umowa została anulowana, żądać od autora dzieła wycofania wszelkich poprawek naniesionych w trakcie prac redakcyjnych? Znajomy włożył w nie mnóstwo pracy i jest sfrustrowany, że będzie to wszystko musiał robić raz jeszcze.
Magdalena M.

Magdalena M. Pozory często mylą
;) :P

Temat: Redakcja niewydanej książki

Wydaje mi się, że te poprawki autorskie musiały wynikać z sugestii redaktora. Więc gdyby nie redaktor, autor nie wprowadziłby prawdopodobnie swoich poprawek. Z tego wynika, że autor udając się do innego wydawnictwa, powinien okazać oryginał, a nie tekst po poprawkach. Chyba że dogada się z tym pierwszym wydawnictwem i odkupi od niego prawa (koszt poniesionej pracy redaktora). Tak mi się wydaje logicznie i uczciwie.

Następna dyskusja:

Wydanie książki - doradźcie




Wyślij zaproszenie do