konto usunięte
Temat: Konferencja „E-kultura w Polsce i na świecie – prawne...
X Ogólnopolska Konferencja„E- kultura w Polsce i na świecie – prawne aspekty rozpowszechniania zbiorów w Internecie”
Kraków, 7 grudnia 2011 r.
W mieście ulicznych teatrów i wszechobecnej sztuki, we wspaniałej atmosferze „kulturalnej stolicy”, przekażemy ludziom kultury pogłębioną wiedzę na temat praw autorskich w Internecie. W słynnej Restauracji „Wierzynek”, w samym sercu krakowskiego Rynku, w Sali Rycerskiej odbędzie się uczta dla ducha i dla ciała
Od rana – przy świeżo parzonej kawie i cudownie pachnących, wiedeńskich, kruchych ciasteczkach - podejmiemy próbę ukazania praktycznego zastosowania prawa Internetu dla kultury. Przy wykwintnej galicyjskiej kuchni ukażemy – w praktyczny sposób – skomplikowaną materię praw autorskich w e-kulturze. Wskażemy również „kruczki prawne”, które można wykorzystać w codziennej pracy i powiemy jak to naprawdę jest z tym dozwolonym użytkiem publicznym w Polsce i na świecie.
Wirtualna kultura – czy można kopiować Mona Lizę w cyberprzestrzeni? Katalogi, wystawy , encyklopedie on-line – czy są dopuszczalne? Wirtualna wycieczka – prawne aspekty e-zbiorów w Polsce i na świecie. Czy można pokazywać na własnych stronach WWW zbiory Muzeum Guggenheima, Muzeum Impresjonistów czy też zbiory rosyjskiego Ermitrażu? Skanowanie zbiorów – digitalizacja zbiorów w Polsce i na świecie (programy międzynarodowe). Jak to naprawdę jest ze światowym dozwolonym użytkiem w e-kulturze? Cyfrowe biblioteki na świecie – jak prawo światowe reguluje dostęp do wirtualnych bibliotek? Wolna kultura – czyli co to są licencje Open Source i Creative Commons?
Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytanie – Konferencja jest dla Ciebie! W prawie Internetu nic nie jest oczywiste!
Podczas Konferencji poruszone będą najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa autorskiego w cyberprzestrzeni w kontekście kultury w Polsce i na świecie. Omówione zostaną zarówno problemy digitalizacji zbiorów, możliwości pokazywania zbiorów w sieci, możliwości kopiowania zbiorów innych instytucji na własne strony internetowe. W czasie Konferencji poruszona zostanie również bardzo istotna problematyka wyboru właściwego prawa oraz odpowiedzialności cywilnej i karnej za naruszenie prawa w Internecie.
Konferencja ma wymiar praktyczny – wszyscy prelegenci, z autopsji, znają problemy związane z zagadnieniami cyber-prawa.
„Wirtu@lna kultura w Polsce i na świecie – prawne aspekty rozpowszechniania zbiorów w Internecie”
PROGRAM
9.30 Rejestracja i poranna, świeżo parzona kawa oraz francuskie rogaliki
10.00 Kultura + szansą na wirtualną kulturę – problematyka digitalizacji zbiorów i materiałów jednostek kultury w Polsce i na świecie.
Problem digitalizacji zbiorów i archiwów - narodowy plan digitalizacji jednostek kultury. Zagrożenia, niebezpieczeństwa i korzyści w procesie digitalizacji zbiorów kultury. Współdziałanie polskich archiwów z archiwami Unii Europejskiej. Międzynarodowe programy digitalizacji zbiorów. Ochrona polskiego dziedzictwa poza krajem – współpraca z Polonią.
10.45
mec. Monika Brzozowska: Wirtualne wycieczki – prawne aspekty udostępniania swoich zbiorów w Polsce i na świecie.
1. Promocja wystaw, katalogów, wydawnictw on-line – czy jest dopuszczalna?
Prawa twórców a prawo społeczeństwa do kultury - katalogi biblioteczne, muzealne, teatralne na stronach WWW. Czy bez podpisania stosownej umowy z twórcami można pokazywać katalogi i wydawnictwa na stronach WWW? Czy katalogi mogą być sprzedawane tylko w kasie muzeum, czy też – na mocy prawa autorskiego – również na stronach internetowych oraz poza budynkiem instytucji kultury? Jakie prawo będzie właściwe w przypadku naruszenia praw autorskich?
2. Rozpowszechnianie muzealiów w sieci – prawa i obowiązki instytucji kultury
Prawa i obowiązki instytucji prezentujących swoje zbiory on-line, zagadnienia związane z „wizerunkiem” muzealiów w cyberprzestrzeni. Czy instytucja może – bez stosownej umowy z twórcą lub jego spadkobiercami – pokazywać na swoich stronach internetowych współczesne muzealia, zbiory? Czy dotyczy to również depozytów?
3. Internetowe encyklopedie i atlasy jako forma udostępniania zbiorów instytucji kultury
E-atlasy oraz e-encyklopedie - czy jest to forma udostępniania zbiorów zalegalizowana prze prawo autorskie? Pod jakimi warunkami można je rozpowszechniać i z nich korzystać?
4. Światowy dozwolony użytek w e-kulturze
Problematyka kopiowania cyfrowych zbiorów na własnych stronach internetowych
mec. Monika Brzozowska – ekspert z zakresu prawa autorskiego, autorka książki „Prawo autorskie w kulturze. Praktyczny przewodnik po zakamarkach prawa autorskiego w teatrach, muzeach i innych instytucjach kultury”.
13.15 Lunch
14.00 Biblioteki cyfrowe a prawo autorskie – uregulowania prawne rozpowszechniania zbiorów w sieci w Polsce i na świecie
Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych w kontekście prawa autorskiego w Polsce i na świecie: jak należy interpretować art. 28 prawa autorskiego, co oznacza udostępnienie zbiorów w terminalach – czy może to dotyczyć tylko pokoju biblioteki, czy też np. całej uczelni? Jakie są możliwości obejścia zabezpieczeń i kto ma uprawnienia do ich usuwania; zasady sporządzania egzemplarzy utworów rozpowszechnionych w zgodzie z prawem autorskim, nieodpłatne udostępnianie utworów. Kto i według jakiego ustawodawstwa odpowiada za naruszenie prawa autorskiego przy użytkowaniu bibliotek cyfrowych.
15.00 Wolna kultura czyli licencje Creative Commons – jak to naprawdę jest z
e- kulturą.
Problematyka zagadnień związanych z CreativeCommons w kontekście zbiorów kultury
16.00 Podsumowanie Konferencji – Czy prawo autorskie blokuje dostęp do kultury?
Mec. Monika Brzozowska, Mec. Damian Mądry
16.30 Zakończenie Konferencji, losowanie nagród, rozdanie certyfikatów
Wszelkich dodatkowych informacji udziela Alicja Grzebień: tel. 12 431-08-50, 606 750 170, alicja@wirtualnakultura.pl