Aleksander Olszewski

Aleksander Olszewski Kierownik Projektów
IT, PRINCE2
Practitioner

Temat: Krok 3 – Zarządzanie Harmonogramem i Budżetem

Zarządzanie planem i budżetem nie sprowadza się jedynie do przeglądania planu i weryfikacji wydatków. Jedno i drugie jest odzwierciedleniem prac już wykonanych, jak również prac do wykonania w najbliższej przyszłości projektowej. Dlatego krok ten ma szerszy aspekt.

W wyniku tego kroku należy systematycznie przeglądać Plan Projektu w celu rozpoznania bieżących postępów i identyfikowaniu prac opóźnionych. Natomiast pozostałe do wykonania prace powinny być ocenione pod względem tego, czy projekt ma szanse zakończyć się w zaplanowanym czasie, budżecie i zakresie. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie przekroczenia parametrów projektowych, Plan Projektu powinien zostać zaktualizowany o działania korygujące, przywracające prace projektowe do planu pierwotnego.

Również w tym kroku należy porównywać bieżące wydatki z wydatkami zaplanowanymi oraz sprawdzać czy istnieją niepokojące sygnały wskazujące na potencjalne problemy w projekcie. Jedną z kilku możliwych technik może być weryfikacja ścieżki krytyczne pod względem bieżącego wypełnienia planu.

Każdy projekt, niezależnie od skali i przeznaczenia, ma pierwotnie wyznaczony zakres, budżet i czas. Jeśli w trakcie weryfikacji postępów zaistnieje uzasadnione podejrzenie przekroczenia którejś z tych wartości, nowe estymacje powinny zostać przekazane zarządowi i klientowi. Co miesiąc plan projektu należy uzupełniać o pojawiające się nowe informacje i detale.