Marcin
P.
Art Direction,
Graphic Designer
Temat: .:Na dobry początek trochę historii:.
Origami (jap.: ori - składać, kami - papier) - sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia w ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.Do Japonii origami trafiło za sprawą chińskich mnichów, którzy przynieśli także umiejętność produkcji papieru. Początkowo papier był sprowadzany do Japonii z Chin, a jego trudna dostępność i wysoka cena sprawiały, że był wykorzystywany w religijnych ceremoniach shintō, dlatego papier kojarzono z bóstwem ("kami" - papier, bóstwo). W XVII w. Japończycy opracowali własną technologię wyrobu papieru (washi), a to z kolei doprowadziło do rozpowszechnienia papieru i rozkwitu origami. W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, gdzie pokazano 49 sposobów składania żurawia
, japońskiego symbolu szczęścia i życia. W współczesnej Japonii origami jest również jednym z elementów wychowania dzieci.
Praktyka origami powstała ok. roku 700 - pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.
W okresie Edo, dokonała się "rewolucja" origami - zaczęto przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie. W okresie Meiji zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami - dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp.
Origami w świecie spopularyzował Akiro Yoshizawa w latach 50. XX wieku. W Tokio od 1990 r. istnieje organizacja JOAS (Japan Origami Academic Society http://www.origami.gr.jp/ ) skupiająca miłośników origami. W Polsce propagatorem origami jest Masakatsu Yoshida. Na całym świecie też ma wielu zwolenników - powstały organizacje jak np. Origami-USA, Brytyjskie Stowarzyszenie Origami.Marcin P. edytował(a) ten post dnia 18.04.07 o godzinie 10:51