Temat: Czy radio internetowe już dziś ma szansę wyprzedzić...
Wydaje mi się że nie. Jadę sobie gdzieś w teren i wtedy radio nadające naziemne w paśmie fal ultrakrótkich UKF (FM) jest niezastąpione. Można go słuchać na komórce wyposażonej w radio FM czy w radiu samochodowym.
Transmisja radia w internecie ma kilka ograniczeń:
- musi być dostęp do internetu
- W przypadku radiowego dostępu do internetu poprzez sieć telefonii komórkowej obciąża jej interfejs radiowy , do każdego słuchacza idzie osobny strumień MP3 lub ACC+. Dochodzą to tego koszty którymi obciążany jest użytkownik. Ktoś już o tym pisał w tym temacie.
Moim zdaniem digitalizacja radiowej transmisji naziemnej (nie lubię słowa cyfryzacja, wydaje mi się sztuczne i nienaturalne)jest krokiem w dobrą stronę (samo radio jest już cyfrowe):
a) poprawi zasięg,
b) zmniejszy koszty nadawania,
c) umożliwi nadawania na jednej częstotliwości na terenie całej polski,
d) pozwoli nadawać czterem stacjom równocześnie na jednej częstotliwości nośnej
Oczywiście odrębną kwestia mogą być problemy z opóźnieniami w transmisji spowodowane czasem propagacji pakietu w sieci internetowej czy buforowanie dźwięku w programowym lub sprzętowym playerze. Z tą kwestią już mamy do czynienia nawet słuchając radia na UKF-ie. Wystarczy włączyć program pierwszy na fali długiej 225kHz i na UKF i zobaczyć różnicę. Kiedyś też obserwowałem przesunięcie czasowe między nadajnikami RMF KRAKÓW (RTCN Chorągwica)i RMF KATOWICE (Kosztowy) czy RMF BIELSKO.
Z ponad krajowym zasięgiem radia też mamy i mieliśmy do czynienia w przypadku stacji nadających na fali długiej (np. PR 1 225kHz) czy na falach krótkich (np. kiedyś nadawało RWE).
Sebastian K. edytował(a) ten post dnia 10.02.09 o godzinie 08:56