Agata W. Doradca podatkowy
Grażyna
O.
Kadry-Płace Grażyna
Oleszkiewicz
...
Temat: Ryczałt samochodowy zwolniony z ZUSU?
ozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 r. nr 27, poz. 271 ze zm.).
Grażyna
O.
Kadry-Płace Grażyna
Oleszkiewicz
...
Temat: Ryczałt samochodowy zwolniony z ZUSU?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 r. nr 27, poz. 271 ze zm.).pozdrawiam G.O.
Magdalena Zawistowska Specjalista, Kahal
Temat: Ryczałt samochodowy zwolniony z ZUSU?
Agata W.:
W prasie pojawiają się enuncjacje o możliwości wyłączenia z ZUSU dodatkowego przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Zastanawiam się jaka jest podstawa prawna dla owego zwolnienia???
Koleżanka dzwoniła do ZUS- powiedzieli jej, ze jest normalnie ozusowany, jest też dla osób na mac. i wych. i powinno się go pomniejszać za czas choroby.
Agata
K.
Human Resources,
Personal
Administration and
Payroll Mana...
Temat: Ryczałt samochodowy zwolniony z ZUSU?
Przychód za użytkowanie służbowego samochodu do celów prywatnych od stycznia br. jest określony w kwocie ryczałtowej i wchodzi w podstawę naliczenia składek ZUS jak również podatku.W tym roku przepis jasno ustalił jak należy określić wartość przychodu z tego tytułu.
Aktualnie kwoty są ustalone wg. pojemności silnika 2500 do 900cm3 i 400 powyżej.
Przepis unormował również kwestię proporcjonalności kwoty przychodu w stosunku do czasu użytkowania samochodu, przyjmuje się 1/30 wartości za każdy dzień użytkowania, niemniej przepisy nie wskazują w jaki sposób pracodawca ma ustalić w które faktycznie dni pracownik korzystał prywatnie z samochodu służbowego, w praktyce wg. mnie mogą obowiązywać miesięczne oświadczenia pracownika.
Tą kwestię można ująć np. w umowie o korzystanie z samochodu lub w regulaminie o korzystaniu z samochodów służbowych w firmie.
Szczegóły w ustawie o podatku dochodowym, jest tam również uregulowanie dojazdów transportem zorganizowanym przez pracodawcę jak również możliwość zapłacenia przez pracownika wartości korzystania z samochodu.
Podobne tematy
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » ryczałt samochodowy -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Ryczałt samochodowy -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » ryczałt/ekwiwalent samochodowy -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Ryczałt za używanie samochodów osobowych? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Umowa o pracę , dzieło i działalność gospodarcza -... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zatrudnienie zony, etat, ciaza - bac sie zusu? -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Krótko i na temat: jak się wyrejestrować z ZUSu i nie... -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » Minister Boni ZUSu broni :) -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » zmiana składek zusu w Małej Księgowości -
-
Prawo pracy i ubezpieczeń... » kontrola ZUSu - PILNE!! -
Następna dyskusja: