Robert Kowalczuk

Robert Kowalczuk Specjalista ds.
wizerunku , public
relations, trener
szko...

Temat: Dziś walczymy ze zbędnymi kilogramami

Dziś (24 października) obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. To dobra okazja do refleksji nad stylem odżywiania oraz nad idącymi za nim konsekwencjami - zdrowotnymi i estetycznymi.
Wszystkie kraje Unii Europejskiej biją na alarm w związku z szerzącą się epidemią otyłości. Pomimo wzrostu świadomości społecznej w dziedzinie zdrowego odżywiania, coraz więcej ludzi zapomina o zdrowotnych i estetycznych konsekwencjach nadprogramowych kilogramów. Szacuje się, że nadwaga występuje u około 400 mln Europejczyków. Z kolei otyłość to problem dotykający 30 procent mieszkańców Europy, czyli 130 mln osób. Chociaż wiele z nich przechodzi na restrykcyjne diety, już po pięciu latach 90 procent odchudzających się wraca do dawnej masy ciała...

Te alarmujące statystyki skłoniły pracowników częstochowskiej Poradni Dietetycznej, działającej w ramach Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji, do zorganizowania spotkania, poświęconego tematyce przeciwdziałania otyłości. Zdaniem Marii Kubisy, dietetyczki specjalizującej się w profilaktyce i poradnictwie dietetyczno-zdrowotnym, problem nadmiernego tycia faktycznie wzrasta gwałtownie na przestrzeni ostatnich lat. - Chociaż o zdrowym stylu życia wiemy chyba wszystko, wciąż niewiele osób z tej wiedzy korzysta – ubolewa specjalistka.

Powodem złych nawyków żywieniowych jest najczęściej brak czasu. Szczególnie młodzi ludzie są stale zabiegani, więc przygotowują posiłki w biegu – byle jak i z byle jakich produktów. Z kolei starsze osoby, które mają czas na bardziej dbałe sporządzanie posiłków, przyzwyczajone są do tłustej kuchni oraz przestarzałych metod przygotowywania dań.
- Znaczną część warsztatów poświęciłam tematyce obróbki technologicznej jedzenia oraz jego przygotowania, ponieważ większość osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie dobór produktów oraz ich przyrządzenie albo przysporzą nam kilogramów, albo ich odejmą – tłumaczy Maria Kubisa.

Podstawowe zasady przeciwdziałania nadwadze i otyłości są banalnie proste, jednak trudniej z ich stosowaniem... Wystarczy jeść regularnie, pamiętać o śniadaniach, wybierać tylko wartościowe produkty i właściwie je przyrządzając oraz być aktywnym ruchowo.
- Problem otyłości zaczyna się w głowie. Nie przywiązujemy wagi do tego, co i ile jemy, bo wydaje nam się, że nie niesie to ze sobą żadnych konsekwencji. Tymczasem za kilka czy nawet kilkanaście lat skutki takich zaniedbać mogą okazać się fatalne – przestrzega Maria Kubisa.

źródło http://www.wczestochowie.pl/kategoria//4233,dzis-walcz...