Roman
Zawadza
Właściciel,
Freelancer, Broker
informacji naukowej
Temat: Technika pisania pracy DR
Temat pracy określa kierunek rozważań i tezę ogólną. Kolejnym krokiem w postępowaniu badawczym jest sformułowanie problemów, które muszą być rozwiązane, aby kolejno wysuwane wnioski złożyły się na całość umożliwiającą wyciągnięcie wniosku końcowego, to znaczy udzielenie odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule pracy. Również w przypadku pracy porządkującej trzeba zdać sobie sprawę z tego, co jest do uporządkowania i według jakich kryteriów należy to przeprowadzić.Czynności powyższe nazywa się ustaleniem problematyki. Widocznym efektem tych zabiegów jest wizja pracy, jej poszczególnych etapów i ostatecznego stanu rzeczy.
Warunkiem koniecznym sporządzenia wizji pracy jest jednocześnie pisanie i czytanie. Z początku studiujemy ogólne (zasadnicze) pozycje literatury i jednocześnie staramy się naszkicować wizję rozumowania, którą zamierza się w pracy przeprowadzić. Poszerzenie studiów literatury wzbogaca tę wizję, pozwala dostrzec nowe aspekty zagadnienia dotyczące zarówno samego kształtowania się zjawiska, jak i jego przyczyn, warunków oraz skutków. Istotne jest, żeby wszelkie nowe myśli zapisywać i włączyć w logiczny ciąg zdarzeń.
Należy wyraźnie stwierdzić, iż bez znajomości literatury, bez oczytania, które umożliwia zdanie sobie sprawy ze stanu wiedzy w określonym problemie, nic jest możliwe sformułowanie problematyki pracy. Znajomość literatury uświadamia słuchaczowi, co już ustalono, jakie są problemy otwarte, a jakie rozbieżne itd.