konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

Proszę o umieszczanie tu informacji i linków do materiałów, które zastosowane mogą pozytywnie wpływać na rozwój dzieci, tj. na: pobudzenie inicjatywy, pogłębienie myślenia, akceptację siebie i umiejętności komunikacyjne u młodych ludzi. Także wskazane są materiały dla rodziców: zbiory wartościowych bajek, poradniki, opisy sprawdzonych rozwiązań mających na celu stworzenie bliskości w rodzinie. Czyli jest to miejsce na praktyczne informacje o materiałach wpływających na rozwój osobowy dzieci i odczuwanie wzajemnej przyjemności z dobrych relacji w rodzinie.

Gdy dzieci są ważne, to nie wystarczy szkoła i „misja” telewizji. Raczej te dwa silnie oddziaływujące organizmy nie pomogą dziecku nauczyć się samodzielności, komunikatywności, umiejętności społecznych i nie wytworzą zaangażowania.

Powstają strony prowadzone przez hobbystów, dzielących się swoim doświadczeniem i to w różnych dziedzinach. Dostępne są wartościowe publikacje dla dzieci i rodziców. Dużo jest dobrych filmów, które często nie są pokazywane w telewizji, ani reklamowane. Można skorzystać całkiem za darmo z czyjegoś doświadczenia. Takie propozycje dla nas i linki proszę tu umieszczać. Nawet te częściowo komercyjne informacje, jeśli służą rozwojowi dziecka, to nie będą usuwane.Janusz Nitkiewicz edytował(a) ten post dnia 12.07.11 o godzinie 12:59

konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

Origami – sztuka składania papieru w przemyślne bryły

Do wykonania figurek wystarczy kartka zwykłego papieru (do amatorskiej zabawy z papierem najlepszy jest arkusz papieru do odbitek xero/drukarek). Potem można kupić specjalny papier, cienki, giętki, czy o obu stronach w różnym kolorze, ale to nie konieczne, gdy jest to tylko zabawa. Dziecko ćwiczy umiejętności manualne i własną wyobraźnię wykonując z płaskich instrukcji przestrzenne modele. Tą umiejętnością składania papieru może dziecko pochwalić się w szkole przed najbliższymi kolegami i koleżankami, pokazując co umie, zachęcając do takiego składania papieru rówieśników, stając się tak instruktorem i organizatorem zabawy. A wydaje się, że to tylko głupie figurki, jakiś: żurawi, brył, diabełków... a jest to coś znacznie więcej. Odrobina radości dla dziecka, ale takiej trwającej wewnątrz i długo, a nie tylko chwila uśmiechu w trakcie robienia czegoś. Duma z siebie, możliwość pochwalenia się i podzielenia czymś, i to już nauka współżycia społecznego.

Tu jest strona z olbrzymią ilością rozrysowanych instrukcji /warto zacząć od czegoś prostego i atrakcyjnego, np.: żuraw/.
http://www.origami.art.pl/

konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

Domowe karaoke

Prawie bezpłatna, ale rewelacyjna zabawa. Nie wymaga specjalnego sprzętu i materiałów. Śpiewa się teksty piosenek, wyświetlane na ekranie, gdzie kolejne słowa są podświetlane w czasie odtwarzania podkładu muzycznego (widać w którym momencie należy zaśpiewać odpowiednie słowa, kiedy zrobić pauzę). To jest ważne dla młodych, mało jeszcze doświadczonych artystów: ). Ćwiczy się głos, dykcję, rozwija się wrażliwość na dźwięki u dzieci.

Gdy śpiewa się wspólnie, wtedy zabawa wciąga mocniej i daje jeszcze więcej radości, tworzy silne więzy rodzinne i koleżeńskie. Przy takim śpiewaniu jest mnóstwo śmiechu, głównie uzasadnionego, poziom jest „różny” u „artystów”: ); wyśmiewania nie da się skasować, wytykania palcami i machania rękoma: ), ale nie jest to złośliwe. Gdyby jednak, to następnym razem takiej osoby nie zapraszamy! Uczymy się śmiać z siebie samego i innych. To piękna cecha, a przy tym potrafimy się potem odciąć „złośliwcowi” czymś równie miłym, a może jeszcze dowcipnym. No, żaden nasz kolega i koleżanka Pawarottim, to nie jest, he heh, my też nie: ).

Taka zabawa uczy otwartości i swobody wypowiedzi, pokazywania siebie bez wstydu. To ma być jednak zabawa i wtedy to zajęcie daje dużo wewnętrznego uśmiechu i radości na długi czas, a nie tylko w czasie samej zabawy. Uwaga - Wymagając od dziecka nieuzasadnionych rozsądkiem efektów, szybkich jak w amerykańskim filmie, w którym początkującego amatora gra profesjonalny piosenkarz, to może się skończyć inaczej, tak jak w filmie pt.: Jak zostać królem, czyli obezwładniającym stresem w takich sytuacjach.

Sprzęt: Laptop/komputer, mikrofon ze słuchawkami. Wskazany jest zakup mikrofonu (na wtyczkę mini jack).
/Laptop można podłączyć do zewnętrznych głośników lub do wieży (u mnie pod dywanem idzie kabel, nie potrzeba wtedy głośników przy komputerze, a dźwięk jest super). Można przez gniazdo usb podłączyć telewizor lub projektor./

KaraFun - Bezpłatny, legalny, najlepszy program do Karaoke, do pobrania:
http://www.dobreprogramy.pl/KaraFun,Program,Windows,12...
Jak znaleźć poszukiwane podkłady? Wpisz w Gogle nazwę utworu, dopisz słowo Karaoke i np. słowo Chomikuj.

konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

Mój sąsiad Totoro - Film animowany produkcji japońskiej

Film ten w kraju kwitnącej wiśni miał olbrzymią oglądalność, wspaniałe recenzje. Bardzo poważny i mądry, a chociaż można się tego dopatrzeć w drugim tle, bo film jest też bardzo wesoły i dowcipny.
Bohaterowie są normalni, niektórzy są wstydliwi, a nic nie tracą z atrakcyjności i sympatyczności. Są oni jak my. Czują czasem strach i mają kłopoty, ale nikt ich tu nie zaraża bezpodstawnym lękiem, jak w kiepskich filmach. Bohaterowie cieszą się życiem i znajdują w swoim świecie miejsce dla siebie, i są bardzo różni... mają prawo być niedoskonali, bo nie są ludźmi produkowanymi z taśmy, czy fikcyjnymi postaciami.
Film ten porusza też trudne sprawy, jak choroba matki dziewczynek i pokazuje, że można wyzdrowieć. Dając do zrozumienia istnienie tej drugiej gorszej możliwości.

Opis filmu na Webfilm.pl.
http://www.filmweb.pl/film/Mój+sąsiad+Totoro-1988-34656

Film ten można obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce internetowej.
http://www.filmweb.pl/topic/1163905/film+online!+do+ob...

konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

Jakie opowiadać bajki dzieciom, jak oswajać je z problemami, które mają?

Praktyczne porady od Dobrego Taty. Jakie opowiadać bajki, jak rozwijać intelektualnie i psychicznie dziecko, skąd wziąć pomysły na zabawy i na rozwiązanie problemów. Dowiesz się tego z doświadczeń DobregoTaty. Znam tę osobę i wiem, że to pasjonat. Portal: http://dobrytata.waw.pl/

Przy okazji dołączam link do wartościowej bajki (mojego autorstwa) przeznaczonej dla dzieci w wieku ok. sześciu lat i więcej:
http://janu.pl/Myszka_Mysia_i_tajemniczy_kamyk.pdfJanusz Nitkiewicz edytował(a) ten post dnia 12.07.11 o godzinie 13:35

konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

 
Pomysły na Wielkanocne ozdoby
 
Na stronie głównej Manualni są pomysły na Wielkanocne ozdoby http://manualni.blogspot.com
Na tych stronach można znaleźć opisy technik artystycznych, instrukcje wykonania masy solnej, papierowej, gipsowej i zobaczyć zrealizowane projekty, krok po kroku. Ale wracamy tematycznie do nadchodzącej Wielkanocy.
Takie własnoręcznie wykonane: pisanki, diorama z jajka, czy świeca w kształcie jajka, to świetna zabawa dla dzieci i tanie pozyskanie ciekawych umiejętności, rozwinięcie wyobrażani. A gdy umie się to docenić, to jest to także wtedy źródłu uzasadnionej dumy dla młodego człowieka. A powstaje coś wyjątkowego, niepowtarzalnie pięknego.
 
Wielkanocna świeca jajko
http://manualni.blogspot.com/2012/03/wielkanocna-swiec...
 
Wielkanocne jajo, diorama
„Diorama to przestrzenny obrazek stworzony w jakiejś małej formie. Wielkanocne jajko: diorama to na pewno prosty i piękny element ozdobny, który umili nam święta, ale też zależnie od tego, jaki będzie miała motyw także inne sezony roku. Jak zobaczysz poniżej może być także przepięknym upominkiem”.
http://manualni.blogspot.com/2012/03/wielkanocne-jajko...
 
Można też zrobić typowe pisanki, obklejać je, malować różnymi technikami, nawet używając flamastrów. Dobra zabawa gwarantowana.

konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

Najlepsze strony dla naszych dzieci.

Dzieci powinny się uczyć, by mogły dorosnąć i być mądre, a nie powinno się młodych ludzi nauczać. Ale skąd brać materiały? Jak wybierać te materiały? Jak samemu zrozumieć, jak to działa, że my mamy mądre dzieci? A może odwrotnie, chcemy dać coś dobrego dzieciom, nie wiemy jak to zrobić?
Jest coś takiego i to w świetnym przygotowaniu. To takie minimum, taki dobry punkt wyjścia do zrozumienia tego zagadnienia i pomocy dzieciom.

Ortografia. Czy to jest łatwe? Tu zobaczysz, że tak. I sam to zrozumiesz ;) jak przeczytasz.
http://j_uhma.republika.pl/ortografia.html

Gramatyka:
http://j_uhma.republika.pl/gramatyka.html

Te dwie strony, powyżej, są częścią szerszego projektu. To takie kompendium dla nauczycieli, rodziców i dla dzieci w różnym wieku. Ale przede wszystkim dla rodziców, by cos odpowiedniego podsunąć dziecku, gdy ono to potrzebuje, by samemu też poczytać i więcej rozumieć.
http://j_uhma.republika.pl/

Trochę poezji. Coś o teatrze. Proza. Bajki. Nauka to może być zabawa, świadomość swojej wiedzy, przenikania przez szkolne teksty, bo się te zagadnienie rozumie, to może być przyjemność.

Ryszard Zielinski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: Wartościowe materiały dla dzieci i rodziców

Jest Pan inteligentnym człowiekiem, więc zrozumiał pan sens tego zdania właściwie i pewnie nie powinienem tego wyjaśniać.
Kiedyś dzieci uczyły się od rodziców. Ucząc się polować, chłopiec uczył się czegoś, co miał potem sam wykorzystywać, polując. Opowiadanie o polowaniach i innych sprawach, nazywano wtedy gawędami. Mówienie o czymś nie ważnym, pieprzeniem. Tego ostatniego się nie zapamiętywało, albo tak, gdy było zabawne.
Wracając do tematu. Są podstawowe umiejętności, których powinien się każdy dzieciak nauczyć. To jest umiejętność czytania i to czytania ze zrozumieniem, też gramatyki, ortografii, to są podstawy, później będzie mu znaczenie łatwiej zaliczać także inne przedmioty. Tu się przydaje wyrobiony nawyk, a super jest, gdy jest odczuwana przyjemność z czytania książek.

To oczywiście mało. Przydałoby się, jak w dobrych szkołach PRLu tych, do których chodziły dzieci komunistycznej wierchuszki, zajęcia teatralne i inne, by się nauczyć mówić, wypowiadać, krzyczeć. Niektórzy się nauczyli wytykać innym, że chcieliby wszystko darmo i za nic, a sami dziś zagrabiają, że nie mieści się im to w trzewiach. Warto nauczyć dzieciaki wchodzenia w relacje międzyludzkie, bo to będzie najważniejsze.

Lekcje historii, te w szkole, niczego nie uczą. Trochę przesadzam w tym stwierdzeniu, ale tylko trochę. Czytając jakąś bibliografię, np.: Jerzy Besala – „Stanisław Żółkiewski”, można zrozumieć, kto zbudował Polskę od morza do morza, jak to zarobił, kto wtedy walczył i jak, by też dorwać się do koryta, jakie metody stosowano, by się podgryzać. Tak, historia to opowieść o ludziach i ich działaniach a nie o datach i wydarzeniach. A tak uczy się historii w szkołach. To ona może się zmieniać, zależnie od potrzeb. Pana uczyli, że Stalin jest cudny, mnie, że be, ale że cudny jest socjalizm z ludzką twarzą. A dziś krzyczą, że mamy demokrację i okradają państwo łamiąc prawo i udają, że tego nie widzą.

Warto kierować się rozumem. A żeby go mieć, to trzeba mieć fundamenty. Dajmy to swoim dzieciakom. To może też zmieni się Polska, a one będą szczęśliwsze?

Ryszard Zielinski

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora



Wyślij zaproszenie do