Jerzy
Śliwa
zawodowy mediator,
trener, współpraca z
EMNI Bruksela, pr...
Temat: PORADY DLA MEDIATORÓW 4. pierwsze kroki - zaproszenie na...
4. pierwsze kroki - zaproszenie na mediację (telefon)W sprawach karnych i nieletnich mediatorzy podejmują pracę na podstawie postanowienia policji, prokuratury lub sądu. Po odebraniu zawiadomienia mediatorzy mają możliwość - w odróżnieniu od sztywnych procedur procesowych - podjąć bezpośrednie działania służące nawiązaniu kontaktu ze stronami. Jeśli policja, prokuratura lub sąd w postanowieniu zawarły nr telefonów do stron, istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu (bez konieczności wysłania pisma z zaproszeniem) celem odebrania zgody na mediację i sprawnego uzgodnienia spotkania.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych (Dz. U. Nr 108 z dnia 26 czerwca 2003 r., poz. .1020) w § 11. precyzuje, że - cyt: "Niezwłocznie po doręczeniu postanowienia, o którym mowa w § 7, mediator:
1) nawiązuje kontakt z pokrzywdzonym i podejrzanym lub oskarżonym, ustalając termin i miejsce spotkania z każdym z nich;
2) przeprowadza z podejrzanym lub oskarżonym i pokrzywdzonym spotkania indywidualne, informując o istocie i zasadach postępowania mediacyjnego oraz przysługujących im uprawnieniach;
3) przeprowadza spotkanie mediacyjne z udziałem podejrzanego lub oskarżonego i pokrzywdzonego;
4) pomaga w sformułowaniu treści ugody między podejrzanym lub oskarżonym i pokrzywdzonym oraz sprawdza wykonanie wynikających z niej zobowiązań".
W szczególnych sytuacjach spotkania indywidualne ze stronami o których jest mowa w pkt 2) mogą być zastąpione rozmową telefoniczną, jak również sama mediacja może odbyć się w sposób pośredni - tj. bez konieczności spotkania stron. Dla wielu osób mając trudność w kontakcie ze sprawcą jest to okoliczność istotna.