konto usunięte
Temat: Komu zagraża rotacja pracowników? SSC/BPO
Komu zagraża rotacja pracowników? SSC/BPOBrak pracowników i wzmożona fluktuacja kadr to bolączki wielu współczesnych pracodawców. Sektor SSC/BPO nie tylko nie jest tu żadnym wyjątkiem, ale jest wręcz jednym z najbardziej zagrożonych odpływem pracowników - dowodzi druga edycja raportu "Rotacja dobrowolna pracowników w Polsce", wspólnego opracowania Antal, Asseco Business Solutions i Grupy Nowy Styl. Jednocześnie najnowsze dane ABSL wskazują, że aż 85% firm z tej branży posiada plany rekrutacyjne na następny rok.
Duża rotacja pracowników dotyczy również firm consultingowych, kancelarii prawnych, a także produkcji przemysłowej i logistyki. O ile jednak w pierwszych z wymienionych jest ona zjawiskiem zupełnie naturalnym, o tyle już w branży SSC/BPO utrzymanie kadr i zwiększanie zatrudnienia stanowią jeden z głównych priorytetów biznesowych.
- Szacujemy, że koszt odejścia szeregowego pracownika po 3 miesiącach może wynieść nawet 100 tys. zł. To nie tylko cena rekrutacji i wdrażania nowej osoby, ale często wstrzymania lub wydłużenia projektów na czas znalezienia zastępstwa. Okazuje się, że dobrowolna rotacja staje się jednym z kluczowych biznesowych wskaźników wpływających na zdrową ekonomię firmy. Dlatego kontrola takich rotacji - zarządzanie attrition to już nie tylko wyzwanie stojące przed działami HR, ale i każdym menedżerem – mówi Artur Skiba, prezes Antal.
Częściej i szybciej zmieniamy pracę
Od 2016 roku średni dla całego rynku wskaźnik dobrowolnej rotacji pracowników wzrósł z 11 do 16%. I wprawdzie zmiany w tym zakresie dostrzegalne są w każdym z badanych sektorów, to jednak na największą skalę zakrojone są one właśnie w sektorze SSC/BPO (20%, wzrost o 10 p.p. do 20%) oraz consultingu i kancelariach prawnych –(21%, 9 p.p.). Analizy Antal przekonują, że pracownicy sektora SSC/BPO otrzymują nawet dziesięć ofert pracy rocznie. To jeden z najbardziej dynamicznych obszarów biznesu w Polsce, zapotrzebowanie na ręce do pracy jest tu duże, a tym samym rośnie konkurencyjność. W consultingu i kancelariach prawnych rotacja pracowników dotyczy głównie młodych osób, dopiero rozpoczynających pracę, które dokładnie badają rynek. Często pracują po kilka miesięcy w 2-3 firmach, aby mieć dobre porównanie przed finalnym wyborem miejsca, w którym zdecydują się na dalszy rozwój kariery. Wśród branż, którym szczególnie doskwierają odchodzący pracownicy, znajdują się także produkcja przemysłowa i logistyka oraz IT i telekomunikacja.
Niektórzy pracodawcy mają łatwiej ...
...
http://www.egospodarka.pl/159031,Komu-zagraza-rotacja-...