Marcin Rzeszutkowski

Marcin Rzeszutkowski Główny Księgowy a
więc "dodawanie,
odejmowanie, ale
jedna...

Temat: Kondolencje

Temat zapewne drobny przy innych, ale pytam bom ciekawy:

- gdzie byście pokazali koszty kondolencji które spółka wykupuje (czyli - płaci za ogłoszenie) dotyczących śmierci osób spokrewnionych z członkiem Zarządu? W kosztach operacyjnych (upraszczając - na "4") czy w pozostałych kosztach operacyjnych ("7")? Ja bym się skłaniał ku pozostałym kosztom operacyjnym ale tak bez pełnego przekonania. Pomińmy fakt że kwota jest nieistotna i gdzie by się ją nie pokazało to i tak nie zmieni obrazu sprawozdania finansowego. Chodzi mi o zasadę nie o kwotę.

- i czy tak samo byście potraktowali koszty kondolencji składanych przez spółkę kontrahentom z podobnych przyczyn losowych?

Uprzedzając pytanie osób z natury dociekliwych - nie, pośrednictwo w wykupywaniu ogłoszeń (w tym kondolencji) nie należy do zakresu naszej działalności.
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Kondolencje

mnie się to kojarzy z budowaniem wizerunku czyli 4

konto usunięte

Temat: Kondolencje

Marta Czternastek:
mnie się to kojarzy z budowaniem wizerunku czyli 4

Tak, tak, zdecydowanie wizerunek - prezesowi tez takie ladne kupimy ;)

konto usunięte

Temat: Kondolencje

A ja bardziej sklonny jestem wrzucic to do PKO, choc przyznam, ze mam pewne watpliwosci.
Sławomir Janiak

Sławomir Janiak specjalista ds
podatków KR Group

Temat: Kondolencje

Łukasz M.:
A ja bardziej sklonny jestem wrzucic to do PKO, choc przyznam, ze mam pewne watpliwosci.
dla mnie to zdecydowanie PKO

konto usunięte

Temat: Kondolencje

W przypadku pracownika spolki tak (chociaz pewnie fiskus bedzie miec watpliwosci), ale dotyczace rodziny pracownika/czlonka zarzadu to na jakiej podstawie??

W PKO to mozna nawet i futro z norek kochanki prezesa, ale czy to jest koszt spolki wzgledem uor? Podatkowo to na pewno nkup.
Magdalena K.

Magdalena K. Zastępca Głównej
Księgowej

Temat: Kondolencje

Dla mnie PKO nkupMagdalena C. edytował(a) ten post dnia 10.01.13 o godzinie 20:07

Temat: Kondolencje

Magdalena C.:
Dla mnie PKO nkup
Nawet jeśli były opublikowane z powodu śmierci pracownika? Według mnie zależy od przypadku i raczej bym nie generalizował.Aleksander Kuzniar edytował(a) ten post dnia 10.01.13 o godzinie 20:33
Magdalena K.

Magdalena K. Zastępca Głównej
Księgowej

Temat: Kondolencje

Aleksander Kuzniar:
Magdalena C.:
Dla mnie PKO nkup
Nawet jeśli były opublikowane z powodu śmierci pracownika? Według mnie zależy od przypadku i raczej bym nie generalizował.

Z pytania wynikało, że chodzi o osoby spokrewnione z członkiem zarządu i kontrahentami. Stąd taka odpowiedź.

W przypadku pracownika takie koszty dałabym na PKO kup, natomiast już członków jego rodziny nkup. Poniżej artykuł na ten temat:
http://www.podatki.egospodarka.pl/74319,Smierc-pracown...
Marta C.

Marta C. Radca prawny -
Doradca Podatkowy,
Kancelaria LEX-TAX

Temat: Kondolencje

to może Was pogodzę - zależy od polityki rachunkowości i czasami może być pko a czasami 4
czyli...jak sobie napiszesz...tak ujmiesz w rzs
ciekawe czy fiskus przyjąłby kup wobec kondolencji związanej z kontrahentem , miał ktoś już taki przypadek ?Marta Czternastek edytował(a) ten post dnia 10.01.13 o godzinie 20:47
Magdalena K.

Magdalena K. Zastępca Głównej
Księgowej

Temat: Kondolencje

Marta Czternastek:
ciekawe czy fiskus przyjąłby kup wobec kondolencji związanej z kontrahentem , miał ktoś już taki przypadek ?

coś takiego znalazłam co prawda wiekowa już ta interpretacja indywidualna ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia:

Do kategorii kosztów mających związek z przychodami należą również tzw. koszty pracownicze. Zdaniem Spółki, wydatki na zakup wieńca dla zmarłego pracownika, nekrologów, kondolencji oraz innych kosztów związanych w szczególności z uczestnictwem w pogrzebie pracownika należą do ogólnych kosztów związanych z działalnością jednostki i jako takie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust 1 updop. Ponoszenie przez Spółkę tego rodzaju wydatku związane jest z umacnianiem więzi między Spółką a jej pracownikami, pozytywnie wpływa na wizerunek firmy a przez to pozostaje w związku z jej działalnością i osiąganymi z tej działalności przychodami. Wydatki takie nie są też wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy jako niestanowiące kosztu uzyskania przychodów. Identyczne stanowisko w tej kwestii zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie w postanowieniu z dnia 10.07.2006 sygn. US III/1 236/BT/06.
Ponadto identyczne stanowisko zaprezentowała 2007r. na stronie internetowej Krajowa Informacja Podatkowa w odpowiedzi na pytanie dotyczące kosztów reprezentacji, o których mowa w art. 16 ust 1 pkt 28 updop, stwierdzając, że wiązanki pogrzebowe. wieńce itd. wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów o ile poniesione są w związku ze śmiercią pracownika”. Mając na uwadze, że informacje publikowane przez KIP mają ułatwiać podatnikom wywiązywanie się z obowiązków podatkowych, służyć w rozwiązywaniu wątpliwości z zakresu prawa podatkowego i z założenia mają być wiarygodne, należy uznać, że materiał informacyjny opublikowany na stronach KIP i zaprezentowane stanowisko jest prawidłowe i może być wykorzystywane przez podatników w celu rozliczeń podatkowych.
Podobne wydatki ponoszone w związku ze śmiercią byłego pracownika Spółki np. emeryta oraz ponoszone w związku ze śmiercią innych osób, w tym członka rodziny pracownika lub kontrahenta, nie są zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów, jak również nie są kwalifikowane jako koszty reprezentacji, o których mowa w art. 16 ust.1 pkt 28 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

link do całej interpretacji poniżej:
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/...



Wyślij zaproszenie do