konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury – nagroda uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Ustanowiona razem z czterema innymi nagrodami przez Alfreda Nobla w testamencie z 1895, jest przyznawana od 1901.

Zasady przyznawania Nagrody

Wolą Alfreda Nobla było, aby nagroda trafiła w ręce osoby, która stworzy najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym. Pierwotny wymóg, zakładający, że rozpatrywane będą dzieła powstałe w roku poprzedzającym przyznanie nagrody został złagodzony do stwierdzenia, że starsze prace mogą być rozpatrywane, jeśli ich znaczenie zostało docenione dopiero niedawno.

Jako organ przyznający nagrodę Nobel wskazał Akademię Szwedzką. Została ona założona na wzór Akademii Francuskiej przez króla Gustawa III w 1786. Akademia składa się z 18 członków, znanych jako De Aderton („Osiemnastu”). W jej skład wchodzą szwedzcy pisarze, poeci, filolodzy i historycy. Nad wyborem laureata pracuje Komitet Noblowski, składający się z czterech lub pięciu osób, wybrany spośród członków Akademii na okres trzech lat.

Prawo do nominacji mają członkowie Akademii Szwedzkiej oraz innych akademii i instytucji o podobnym charakterze. Prawo to otrzymali także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, poprzedni laureaci Nagrody, oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w danym kraju. Nominacje są tajne przez 50 lat, co oznacza że wszelkie nazwiska potencjalnych kandydatów podawane przed i po ogłoszeniu nagrody są jedynie spekulacjami.

Lista noblistówTen post został edytowany przez Autora dnia 12.02.14 o godzinie 09:53

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury


Obrazek

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury


Obrazek


Szwedzka Akademia poinformowała, że zwycięzca zostanie ogłoszony jutro, czyli we czwartek - 06.10.2011 o godz. 13:00.

Jakie są Wasze typy? Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"
Rafał Sylwester Świątek

Rafał Sylwester Świątek Pomożecie? Pomożemy!

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Joseba Sanrrionandia

R.S. Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Polscy kandydaci do literackiej Nagrody Nobla

Szwedzcy krytycy literaccy wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wymieniają Polaków Adama Zagajewskiego, Tadeusza Różewicza oraz Olgę Tokarczuk.

Adam Zagajewski od lat jest typowany w Szwecji jako faworyt do literackiej Nagrody Nobla niemal na równi z innymi znanymi poetami: Tomasem Transtroemerem (Szwecja), Adonisem (Syria) czy Ko Unem (Korea). - To są mocni kandydaci, trudno jednak przesądzić, kto otrzyma Nobla - powiedział szef działu kultury szwedzkiego dziennika Svenska Dagbladet, Kaj Schueller.

W tym roku po raz kolejny dziennikarze szwedzkiej telewizji SVT twierdzą, że Nobla powinien otrzymać raczej poeta. Po 1996 roku, kiedy nagrodę przyznano Wisławie Szymborskiej, co roku wyróżniano za prozę.

Szwedzki krytyk literacki i sinolog Goeran Sommarda powiedział Szwedzkiemu Radiu SR, że wśród jego kandydatów do Nobla jest Polak Tadeusz Różewicz. Z kolei redaktor redakcji kulturalnej radia SR Anna Tullberg stwierdziła na antenie, że byłoby wspaniale, gdyby Nobla otrzymała Olga Tokarczuk.

- Adam Zagajewski ma szansę na Nagrodę Nobla, ale werdyktu nie można przewidzieć. Typowanie przypomina wróżenie z fusów - powiedział prof. Leopold Neuger z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego. Jego zdaniem Nobel dla Różewicza byłby spóźniony, Polak powinien otrzymać Nobla w poprzednich latach. - Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk czy Michał Witkowski na Nagrodę Nobla będą musieli jeszcze poczekać - ocenił prof. Neuger.

Za: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pols... Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury


Obrazek


Na giełdzie zyskują pisarze arabscy. Werdykt Akademii poznamy w czwartek – pisze Paulina Wilk

W tegorocznych spekulacjach dwie teorie pojawiają się najczęściej. Według jednej Akademia Szwedzka zechce odnieść się w swym werdykcie do najważniejszego wydarzenia – rewolucji w północnej Afryce – i nagrodzi autora arabskiego. Według drugiej teorii, po 15 latach od uhonorowania Wisławy Szymborskiej, przyszedł czas na Nobla dla poety.

Obie wzmocniły notowania Adonisa, urodzonego w syryjskiej wiosce w 1930 r., uważanego za jednego z najważniejszych żyjących poetów arabskich. Naprawdę nazywa się Ali Ahmed Said. Ojciec nauczył go pisać, czytać i zapamiętywać wiersze podczas długich godzin pracy w polu. Nastoletni chłopiec i początkujący poeta pożyczył przydomek od greckiego boga płodności, a dzięki szczęśliwemu przypadkowi znalazł się na studiach w Damaszku. Tam zaangażował się w działalność opozycyjną. Spędził wiele lat w więzieniu, a w 1956 r. wyjechał do Libanu.

Najważniejszy serwis bukmacherski Ladbrokes.com wskazuje, że Adonis ma największe szanse na Nobla – płaci 4: 1. Szwed Thomas Transtromer, od lat numer jeden wśród "oczekujących" poetów, spadł na drugą pozycję. W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch poetów – Koreańczyk Ko Un, który w ponad 140 tomach opisał m.in. doświadczenia wojny, oraz Australijczyk Les Murray piszący o różnorodności życia, urodzie natury, ale i polityce.

Najwyżej notowanym prozaikiem jest Haruki Murakami, Japończyk z długa listą bestsellerów. Niespodziewanie tuż za nim uplasował się wczoraj po południu Bob Dylan, którego szanse Ladbrokes wycenia na 10: 1.

Bard w pierwszej dziesiątce kandydatów wydaje się postacią egzotyczną, tym bardziej że arabska fala przyniosła nowe nazwiska, a mocnych dotąd amerykańskich kandydatów osłabiła. Philip Roth jest na dziesiątej pozycji, a jego szanse wynoszą 20: 1, czyli tyle, ile Somalijczyka Nuruddina Faraha, który w anglojęzycznych powieściach opisuje historię swego kraju poprzez indywidualne losy bohaterów; ważnym wątkiem w jego twórczości jest emancypacja kobiet.

Silniejszą pozycję zajmuje Assia Djebar (12: 1), powieściopisarka i eseistka pochodząca z Algierii. Jej feministyczna proza jest ceniona w świecie, ale krytykowana w ojczyźnie.

Identyczne notowania ma u bukmacherów węgierski prozaik Peter Nadas, który w powieściach krytykował rodaków za unikanie rozliczeń z własną historią, ale podobny zarzut stawia wielu narodom.

Szanse Adama Zagajewskiego (33: 1) oszacowano podobnie jak Claudio Magrisa i Cormaca McCarthy'ego. Laureata poznamy w czwartek o 13.

Za: http://www.rp.pl/artykul/9131,727586-Literacki-Nobel-2... Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"
Anna M.

Anna M. Manager Działu
Rekrutacji

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Czytałam też coś o Umberto Eco... No, ale wypada trzymać kciuki za rodaków ;) Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Odliczanie trwa. Jeszcze dwie godziny, kilka minut i tegoroczny laureat zostanie ogłoszony.


Obrazek


Webcast na żywo pod adresem: http://www.nobelprize.org Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury


Obrazek


The 2011 Nobel Prize in Literature is awarded to Tomas Tranströmer "because, through his condensed, transluscent images, he gives us fresh access to reality". Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"
Anna M.

Anna M. Manager Działu
Rekrutacji

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Nie znałam... Wstyd? Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Anna M.:
Nie znałam... Wstyd?
Ja też nie. Mnie nie, chociaż czuję pewien dyskomfort. Usprawiedliwiam się tym, że nie sposób wszystko ogarnąć przez natłok informacji. Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Też nie znam. I to nie żaden wstyd. Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

myślę, że pisarzy klasy noblowskiej jest wielu- traf, że akurat to on go otrzymał. Czy znamy wszystkich dobrych pisarzy na świecie? nie :) a za rok padnie na kogoś innego - i też go wcześniej znać nie będziemy :) Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Karolina Ł.:
myślę, że pisarzy klasy noblowskiej jest wielu- traf, że akurat to on go otrzymał. Czy znamy wszystkich dobrych pisarzy na świecie? nie :) a za rok padnie na kogoś innego - i też go wcześniej znać nie będziemy :)
A ilu dobrych, czy wybitnych już nobla nie dostanie :) Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Andrzej B.:
A ilu dobrych, czy wybitnych już nobla nie dostanie :)

Racja. Ja nie przywiązuję aż tak wielkiej uwagi do tego czy ktoś został nagrodzony czy nie - czytam bez względu na nagrody. Chociaż przyznawanie Nobla jest wydarzeniem na tyle dużym, że się nim interesuję, a kwestie poboczne zostawiam gdzie ich miejsce :> Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"
Artur Kucharski

Artur Kucharski Zajmuję się rozwojem
ludzi i firm

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

A co napisał obecny noblista?

ps. ja też nie znam, ale co tam, zawsze mogę poznać:) Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Artur Kucharski:
A co napisał obecny noblista?

ps. ja też nie znam, ale co tam, zawsze mogę poznać:)


Dziki Rynek i Żywym i umarłym, Kraków: "Miniatura", 1989.
Moja przedmowa do ciszy, Kraków: Oficyna Literacka, 1992.
Muzeum motyli, Kraków: Oficyna Literacka, 1994.
Gondola żałobna, Kraków: Oficyna Literacka 1996.
Późnojesienny labirynt, Kraków: Oficyna Literacka, 1997.
Niebieski dom, Warszawa: "IBiS", 2000.
Podsłuchany horyzont, Lublin: "Gaudium", 2005. Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Przyznam się, że ja też nie znam tego pana, Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"
Artur Kucharski

Artur Kucharski Zajmuję się rozwojem
ludzi i firm

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

Karolina Ł.:
Artur Kucharski:
A co napisał obecny noblista?

ps. ja też nie znam, ale co tam, zawsze mogę poznać:)


Dziki Rynek i Żywym i umarłym, Kraków: "Miniatura", 1989.
Moja przedmowa do ciszy, Kraków: Oficyna Literacka, 1992.
Muzeum motyli, Kraków: Oficyna Literacka, 1994.
Gondola żałobna, Kraków: Oficyna Literacka 1996.
Późnojesienny labirynt, Kraków: Oficyna Literacka, 1997.
Niebieski dom, Warszawa: "IBiS", 2000.
Podsłuchany horyzont, Lublin: "Gaudium", 2005.
Znasz którąś z wymienionych pozycji? Lub ktoś coś czytał tej listy? Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

konto usunięte

Temat: Nobel w dziedzinie literatury

coś Ty :P Ta wypowiedź została przeniesiona dnia 12.02.2014 o godzinie 09:44 z tematu "Nobel 2011 w dziedzinie literatury"

Następna dyskusja:

najgorsze sequele literatur...




Wyślij zaproszenie do