Anna D.

Anna D. dura lex, sed lex.

Temat: wielka litera i cudzysłów bez dwukropka

Drodzy koledzy i koleżanki po fachu - dręczy mnie pewna wątpliwość. Najpierw przykłady, po nich rzecz stanie się zresztą od razu w miarę jasna.

1) Mógłbym nawet w ogóle nie dostrzec mej omyłki, wychodząc z założenia „Najpierw obliczmy korelację, a później się to wszystko jakoś wyjaśni”.

2) Robił to w nadziei, że nie padnie idiotyczne pytanie „Skąd?”.

3) Posługując się heurystyką „Weź najlepsze” albo „Mniej to więcej”,...

4) Składa się ona z trzech elementów:
• zasady poszukiwań: przejrzyj czynniki w kolejności ich znaczenia;
• zasady zatrzymywania się: zakończ poszukiwania, gdy pojawia się różnica w ocenie czynnika;
• zasady podejmowania decyzji: wybierz tę opcję, na którą wskazuje ocena danego czynnika.

5) Kierowanie się w życiu regułą „wet za wet” przynosi efekty, które...


Szukam najlepszego i poprawnego sposobu zapisu (wraz z uzasadnieniem) wyrażeń, które są tu w cudzysłowie lub po dwukropku, przy czym najbardziej zastanawia mnie to, kiedy należy zapisać wielką literą i czy właśnie jest to konieczne (bo np. przykład 5. wygląda moim zdaniem dobrze, gdyby w 1. po "założenia" stał dwukropek, też by mi się podobało).

Jak sądzicie?
Adam B.

Adam B. korektor, tłumacz
EN>PL

Temat: wielka litera i cudzysłów bez dwukropka

Anna Karolina M.:
przykład 5. wygląda moim zdaniem dobrze, gdyby w 1. po "założenia" stał dwukropek, też by mi się podobało).
Jak sądzicie?

W moim odczuciu wszystko powinno być tak, jak przykład 5.
Względnie w 1. dałbym ten nieszczęsny dwukropek lub zmienił odrobinę zdanie na: Mógłbym nawet w ogóle nie dostrzec mej omyłki, wychodząc z założenia, że "najpierw obliczmy korelację, a później się to wszystko jakoś wyjaśni".

Co do reguły, to - zdaje się - jasnej nie ma, a to dlatego, że cytat nie jest de facto jakąś całościową wypowiedzią, może właśnie poza przykładem 1.

...aha, a co do przykładu 4., to jest, moim zdaniem, dopuszczalnie, choć wygląda kiepsko. Może myślnik zamiast dwukropka (w wypunktowaniach) pomoże? Bo w zasadzie wypunktowanie sprowadza się do graficznego podziału jednego dłuższego zdania, a więc w tym wypadku mamy do czynienia ze zdaniem, w którym jest całkiem sporo dwukropków...Adam B. edytował(a) ten post dnia 23.09.09 o godzinie 11:23
Łukasz M.

Łukasz M. Redaktor, korektor,
copywriter -
eKorekta24.pl

Temat: wielka litera i cudzysłów bez dwukropka

Wielka litera w środku zdania nieco razi, dlatego na ogół poprzedza się ją dwukropkiem. Jeśli cytat rozpoczyna się małą literą, dwukropek można pominąć. Pisze o tym np. Wolański w tej odpowiedzi: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9629.

Chodzi właściwie o to, czy ma się do czynienia z faktycznym cytatem, czy może cudzysłów pełni inną funkcję. Jeżeli mamy cytat, który rozpoczyna się wielką literą, to trzeba ją zachować zgodnie z oryginałem, najlepiej więc poprzedzić cytat dwukropkiem. Jeżeli zaczyna się małą - można bez dwukropka. Nie jest to chyba żadna skodyfikowana zasada, ale zwyczajowo często tak się postępuje.

Z kolei jeśli fragment w cudzysłowie pochodzi niejako od nas, to my decydujemy, czy ma być małą, czy wielką literą. Dlatego też we wszystkich przykładach spokojnie można by dać małą literę, i kłopot z głowy.

Zawsze też można sparafrazować część cytatu, tak jak Adam zresztą pisze (Wolański też chyba o tym wspomina).

Z drugiej strony pozostawienie wielkiej litery w środku zdania samo w sobie nie jestem błędem, więc - konkludując - czy zostanie tam mała, czy wielka litera, i tak, i tak będzie dobrze :)

Następna dyskusja:

Nazwy operacji wojskowych -...




Wyślij zaproszenie do