Natalia Michalczyk

Natalia Michalczyk redaktorka językowa

Temat: Swój

Mnie z kolei nie podoba się określenie „przedmiot będący własnością”. Dobrze, że w przykładach są też koneksje, stanowisko i przygody, bo można by pomyśleć, iż chodzi tylko o rzeczy materialne.

Hanna Jadacka w Kulturze języka polskiego pisze tak: Dość powszechne są kłopoty poprawnościowe związane z posługiwaniem się zaimkami dzierżawczo-osobowymi (mój, nasz, twój, wasz, jego, jej, ich) oraz zaimkami dzierżawczo-zwrotnymi (swój). Zgodnie z obowiązującą normą pierwsze z nich powinny być używane w tych kontekstach, w których odnoszą się do wyrazu (nazywającego posiadacza, właściciela) niebędącego podmiotem, np. Przypomniałam przyjaciółce o jej badaniu kardiologicznym; Poinformowano zarząd o moim wyjeździe; Komisja podzieliła nasze obawy; Szef byłby dumny z twojej wygranej. Zaimki dzierżawczo-zwrotne należy natomiast stosować wtedy, gdy posiadacza wskazuje wyraz będący podmiotem zdania, niezależnie od tego, w której osobie ów podmiot występuje, np. Reżyser nie ma już kłopotów ze swoim zespołem; Nie pożyczyłbyś mi swojego laptopa?; Bardzo chcemy was gościć w swoim domu.
Kasia Czarnecka

Kasia Czarnecka dziennikarz,
freelance

Temat: Swój

"Firma nie znalazła żadnych dowodów świadczących o jej współudziale w morderstwie".
"Adam był zszokowany przedstawioną przez jego doradców oceną".

Takie mam zdania. Od razu dodam, że kontekst nie jest ważny. To "jej" i "jego" dotyczy firmy i Adama. Moim zdaniem powinno być "swoim" i "swoich". Tak wywnioskowałam z wypowiedzi w tym wątku.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.09.15 o godzinie 15:53

Następna dyskusja:

swój/mój




Wyślij zaproszenie do