konto usunięte

Temat: Składnia liczebników nieokreślonych

Jak powinno się pisać: W sprzedaży dostępne jest kilkanaście czegoś / W sprzedaży dostępnych jest kilkanaście czegoś?

Przykłady z google: " W serwisie jest kilkanaście tytułów dostępnych za darmo oraz trzy różniące się ceną", "Na rynku jest dostępnych kilkanaście raportów płacowych", "„Bibliografia narodowa, w której dostępnych mamy kilkanaście róznych baz bibliograficznych".

Kiedy piszemy dostępne, a kiedy dostępnych? Może mistrz Markowski pisze coś na ten temat?
Anna Mirkowska

Anna Mirkowska korektor, redaktor

Temat: Składnia liczebników nieokreślonych

Kilkanaście zachowuje się tak samo jak jedenaście, dwanaście itd., a więc jak liczebniki główne. A o tym pisze już mistrzyni Jadacka (KJP. Fleksja, słowotwórstwo, składnia, Warszawa 2006, s. 197):

"Liczebniki główne 1-4 (z wyjątkiem form męskoosobowych dwóch, trzech, czterech, które podlegają składni rządu) wchodzą z rzeczownikami w związki zgody [...]" - dlatego: mamy trzy [tytuły] różniące się ceną.

"Liczebniki główne od pięciu wzwyż, występujące w postaci mianownikowej, dopełniaczowej lub biernikowej, tworzą z wyrazami określającymi (rzeczownikami) związki rządu (wymagają dopełniacza" - dlatego kilkanaście [tytułów] dostępnych za darmo, tak jak jedenaście [tytułów] dostępnych za darmo, dostępnych, jako przymiotnik, wchodzi z rzeczownikiem w związek zgody, a z kolei rzeczownik wchodzi w związek rządu z liczebnikiem.

A mistrz Markowski o kilkunastu pisze tak (WSPP): "kilkanaście nmos., DCMs. kilkunastu, także mos. w funkcji mianownika-podmiotu: Kilkunastu piłkarzy trenowało przed mistrzostwami., B. nmos. kilkanaście, mos. kilkunastu, N. kilkunastoma a. kilkunastu nieokreślona liczba osób lub przedmiotów (także - abstrakcyjnych), najczęściej w granicach 11-19: Kilkanaście załóg uzyskało dobry czas. Kilkunastu wynalazcom nie udało się uzyskać patentów. Przyszedł na zawody z kilkunastoma licealistami" - w więc potwierdza, że mają tu zastosowanie te same zasady, co przy liczebnikach głównych :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.07.15 o godzinie 13:04
Natalia Michalczyk

Natalia Michalczyk redaktorka językowa

Temat: Składnia liczebników nieokreślonych

Aniu, myślę, że w drugim i trzecim przykładzie zastosowanie będą miały zasady dotyczące orzeczenia imiennego z hasła „liczebnik” w WSPP, a zatem możliwe będą obie formy. Pisałam już o tym na FB, pozwolę sobie wkleić cytat ze słownika również tutaj:

Liczebniki główne od pięciu wzwyż:
Jeśli podmiot liczebnikowy łączy się z orzeczeniem imiennym, orzecznik rzeczownikowy ma formę narzędnika, orzecznik przymiotnikowy i imiesłowowy – dopełniacza lub mianownika, przy czym ostatnia struktura jest możliwa przy podmiocie niemęskoosobowym i orzeczeniu usytuowanym przed liczebnikiem, por. Sześciu polonistów zostało dziennikarzami; Jedynie dziewięć rozwiązań było właściwych; Osiem makiet zostało już wykonanych; Dziesięciu pracowników zostało uhonorowanych, ale: Zrozumiałe było tylko pięć przykładów; Komfortowych było tylko dziesięć przekazanych nam pokoi.

Czyli:
W serwisie jest kilkanaście tytułów dostępnych za darmo oraz trzy różniące się ceną. Ale: W serwisie jest dostępnych/dostępne kilkanaście tytułów za darmo oraz trzy różniące się ceną.
Na rynku jest dostępnych/dostępne kilkanaście raportów płacowych.
Bibliografia narodowa, w której dostępnych/dostępne mamy kilkanaście różnych baz bibliograficznych.


O orzeczeniu imiennym zresztą też pisze Jadacka na stronie 199 ;)

Następna dyskusja:

zapis liczebników




Wyślij zaproszenie do