Kasia Czarnecka

Kasia Czarnecka dziennikarz,
freelance

Temat: Prawo (do) własności

W NSPP i USJP jest prawo własności. W encyklopedii jest różnie. Rozumiem, że zależy to od znaczenie (przykłady z encyklopedii):

Na zarzut socjalistów, iż nieograniczone prawo do własności prywatnej pociąga za sobą wysokie koszty społeczne (...).

(...) w myśli leseferystycznej sformułowano pogląd, że w sytuacji doskonałej konkurencji, przy założeniu zerowych kosztów transakcji, nie ma znaczenia komu prawa własności przysługują, bo zawsze dochodzi do rozwiązania maksymalnie efektywnego (tzw. teoremat Coase’a).
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/wlasnosc;4010437.html

Znam również tę poradę: http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/prawo-czegos-czy-do-c....
W tekście omawiającym zapisy Karty Praw Podstawowych pojawia się tylko "prawo do własności":
- Prawo do własności w rozumieniu art. 17...
- (...) pośrednio chroni również prawa do własności intelektualnej.
- Prawo do własności intelektualnej chroni...

Choć w Karcie tytuł artykułu 17 to "Prawo własności". Zgłupiałam...
Natalia Michalczyk

Natalia Michalczyk redaktorka językowa

Temat: Prawo (do) własności

Kasiu, czy nie masz możliwości, by skonsultować się z autorem, tłumaczem, redaktorem merytorycznym albo redaktorem prowadzącym publikacji? Pytania, które ostatnio zadajesz, nie są typowo językowe i trudno na nie odpowiedzieć z pełnym przekonaniem, nie mając wiedzy specjalistycznej i nie znając szerszego kontekstu.

Na Twoim miejscu zapytałabym prawnika, czy „prawo własności” i „prawo do własności” jest tym samym. Jeśli tak, to ujednoliciłabym tekst, wybierając częściej występujący wariant, w tym wypadku raczej „prawo własności”: http://sjp.pwn.pl/korpus/szukaj/prawo-w%C5%82asno%C5%9..., http://sjp.pwn.pl/korpus/szukaj/prawo-do-w%C5%82asno%C.... Ale tak bardzo nie raziłoby mnie też współwystępowanie obu form, szczególnie jeśli jedna z nich pojawiłaby się tylko w tytule, a w treści byłoby wszędzie tak samo (czy dobrze zrozumiałam, że ostatni przykład jest z tekstu, który poprawiasz?).Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.01.15 o godzinie 11:02
Kasia Czarnecka

Kasia Czarnecka dziennikarz,
freelance

Temat: Prawo (do) własności

Natalia M.:
Na Twoim miejscu zapytałabym prawnika, czy „prawo własności” i „prawo do własności” jest tym samym. Jeśli tak, to ujednoliciłabym tekst, wybierając częściej występujący wariant, w tym wypadku raczej „prawo własności”: http://sjp.pwn.pl/korpus/szukaj/prawo-w%C5%82asno%C5%9..., http://sjp.pwn.pl/korpus/szukaj/prawo-do-w%C5%82asno%C....

Tak zrobię. Dziękuję.
Ale tak bardzo nie raziłoby mnie też współwystępowanie obu form, szczególnie jeśli jedna z nich pojawiłaby się tylko w tytule, a w treści byłoby wszędzie tak samo (czy dobrze zrozumiałam, że ostatni przykład jest z tekstu, który poprawiasz?).

W tekście przeważa prawo do własności (intelektualnej). Zaufam prawnikom. Skoro ważne jest dla nich każde słowo, każda litera, to w tym przypadku też tak musi być.
Natalia Michalczyk

Natalia Michalczyk redaktorka językowa

Temat: Prawo (do) własności

Teraz zauważyłam, że WSPP podaje połączenie „prawo własności”: P. czegoś: Prawo pracy, własności. Więc nie tylko korpus, lecz także słownik przemawia za tym wariantem ;)

Następna dyskusja:

prawo (do) wykonywania zawodu




Wyślij zaproszenie do