konto usunięte

Temat: Pisownia nazw historycznych

I kolejne pytanie, dotyczące pisowni wielkiej i małej litery nazw historycznych - ostatnio korektorka z wydawnictwa poprawiła mi z wielkiej litery na małą takie nazwy, jak: Księstwo Połockie, Imperium Rosyjskie czy Gubernia Witebska. Moim zdaniem powinno się je pisać wielką literą, a jak według Was?
Pozdrawiam

Temat: Pisownia nazw historycznych

za http://www.rjp.pl/?mod=kr&type=ort&subtype=37&id=96:
"Drugi list wpłynął natomiast do uniwersyteckiej poradni telefonicznej, a pytanie dotyczyło pisowni i statusu zestawień typu C/cesarstwo R/rzymskie, C/cesarstwo J/japońskie. Członkowie KOO zgodzili się, że ten problem powinni najpierw rozpatrzyć najpierw historycy, a dopiero potem językoznawcy. Sam językoznawca nie może bowiem zarządzić, co było oficjalną nazwą własną określonego tworu państwowego. Musi sobie pomóc wiadomościami z historii, powinien więc się skonsultować z historykiem. Pisownia Święte Rzymskie Cesarstwo Narodu Niemieckiego, o którą pyta autor listu, nie wydaje się wyjątkowa, gdyż w nazwach własnych każdy człon (oprócz przyimków i spójników) należy pisać wielką literą. A jeśli historyk stwierdzi tutaj, że nie jest to oficjalna nazwa własna, gdyż ta brzmiała nieco inaczej? Wtedy językoznawca powinien zauważyć, że jest to nazwa potoczna, być może konkurencyjna wobec oficjalnej, ale również utrwalona w świadomości społecznej i potwierdzona przez zwyczaj językowy. Niewykształceni uznają ją za najwłaściwszą nazwę własną. Stąd odpowiednia pisownia – taka, jaką przyjęto dla oficjalnych, urzędowych nazw własnych. Historycy wiedzą, jak brzmiała nazwa oficjalna; jest to jednak wiedza bardzo specjalistyczna. Z pewnością nie wszystkie nazwy oficjalne są dla historyków bezdyskusyjne. Przykłady z listu, czyli Cesarstwo Rzymskie, Cesarstwo Niemieckie, Cesarstwo (albo Imperium) Rosyjskie, Cesarstwo Japońskie i in., mogły się stać takimi nazwami potocznymi. Trzeba zauważyć, że Imperium Rosyjskie było… rosyjskim imperium, czyli imperium Rosji. W nazwach utrwalił się szyk „rzeczownik, a po nim przymiotnik”. Dwuwyrazowe konstrukcje zbudowane odwrotnie nie są nazwami potocznymi, a jedynie połączeniem przymiotnika z rzeczownikiem pospolitym. Zebrani uznali, że nazwy potoczne powstają w wyniku połączenia rzeczownika typu królestwo, cesarstwo, imperium, monarchia, marchia itd. z odpowiednim przymiotnikiem. Pisownia typu: Cesarstwo rzymskie nie jest konsekwentna i nie zasługuje na aprobatę, podobnie jak wariant rzymskie Cesarstwo. W konkluzji członkowie KOO podkreślili, że w tekście naukowym warto posługiwać się nazwami oficjalnymi, natomiast w innych tekstach, choćby popularyzatorskich, nie trzeba uciekać od nazw potocznych."

konto usunięte

Temat: Pisownia nazw historycznych

czyli rozumiem, że moja wersja pisania wielką literą jest poprawna? Są to oficjalne nazwy państwowości bądź jednostek administracyjnych. W atlasie historycznym (wydawnictwo nie byle jakie, bo Romera) wszystkie te nazwy są pisane wielką literą.
Aurelia Hołubowska

Aurelia Hołubowska redaktor, korektor -
wolny strzelec

Temat: Pisownia nazw historycznych

- Imperium Rosyjskie to nazwa państwa - więc wielkimi literami;
- gubernia witebska to nazwa okręgu administracyjnego - więc małymi (http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629450)
- K/księstwo P/połockie - tu miałam wątpliwości, ale skoro to oficjalna nazwa państwa to wielkimi (tak jak Księstwo Monako czy Wielkie Księstwo Litewskie)

konto usunięte

Temat: Pisownia nazw historycznych

Wielkie dzięki :-). Czyli nazwy typu gubernia witebska są błędnie napisane w atlasie historycznym, bo wielką literą :-)
Aurelia Hołubowska

Aurelia Hołubowska redaktor, korektor -
wolny strzelec

Temat: Pisownia nazw historycznych

Jeśli atlas Romera, o którym piszesz, był wydany przed wojną lub niewiele lat po niej - to trzeba wziąć poprawkę na to, że zasady pisowni (i język) od tamtych czasów cokolwiek się zmieniły :) Zapis, kŧóry był poprawny w roku 1930, niekoniecznie musi być zgodny z normami obowiązującymi w 2008 ;)
A jeśli to publikacja współczesna - trudno, bardziej ufam jednak słownikowi ortograficznemu ;)

konto usunięte

Temat: Pisownia nazw historycznych

Atlas jest z lat 90' XX wieku także nie jest stary :-). Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :-)

Następna dyskusja:

pisownia nazw leków




Wyślij zaproszenie do