Temat: pisownia - czy z małej litery
Witajcie,
mam trochę podobną zagwozdkę związaną z dużymi i małymi literami i mimo że zaglądałam do
SO,
Poradni i przeglądałam forum, nie mogę znaleźć do końca satysfakcjonujących mnie odpowiedzi. Dlatego zwracam się do Was.
1) Jeśli pierwszy raz w tekście beletrystycznym pojawia się (prawie) pełna nazwa typu: „Komenda Wojewódzka w Olsztynie”, to czy potem powinno się ją pisać dużymi, traktując tę nazwę jako skrót od nazwy pełnej czy małymi jako nazwę pospolitą? Chodzi mi o zdania typu: "Wrócili do Komendy Wojewódzkiej (komendy wojewódzkiej?)".
A co w przypadku zdań taki jak: „Zszedł na podwórko Komendy/komendy"? (W domyśle tej wojewódzkiej, której pełna nazwa padła wcześniej) i "- O, wojewódzka (Wojewódzka?) przyjechała" (w sensie policjanci z tej komendy)?
W pierwszym przypadku skłaniałabym się do pisownie dużymi, a w drugim małymi (także wtedy, gdy "komenda wojewódzka" odnosi się do komendy w innym mieście, ale której pełna nazwa nie pada), ale nie wiem, czy taki zapis dla czytelnika nie będzie wyglądał na niekonsekwentny.
I jak pisać: „Prokuratura Rejonowa” czy „prokuratura rejonowa”? W tekście nie pada jej pełna nazwa, ale wiadomo, o którą prokuraturę chodzi. I co w przypadku dialogu typu: „– Prokuratora Rejonowa (rejonowa?)? – Nie, Wojskowa (wojskowa?)”? "Policyjna Izba Zatrzymań" czy "policyjna izba zatrzymań"? "Gmach Aresztu Śledczego" czy "aresztu śledczego"?
2)
SO podaje, że nazwy urzędów osobowych pisze się dużymi literami jedynie wtedy, kiedy pada ich pełna nazwa razem z imieniem i nazwiskiem osoby pełniącej tej urząd. A co w przypadku zdania typu: „Dyplom podpisał sam Komendant Wojewódzki(komendant wojewódzki?)”? Chodzi o podkreślenie statusu osoby, która go podpisała, ale jej imię i nazwisko nie pada, więc nie wiem, jak to traktować. A nie bardzo mi się widzi rozwiązanie w stylu, że w tym fragmencie zostawię duże litery, a potem innych, np. w zdaniach typu: "Nagle komendant wojewódzki wszedł do pokoju", będę pisać małymi, bo zapis będzie niekonsekwentny i jego powody mogą być niezrozumiałe dla czytelnika.
Wiem, że podałam mnóstwo przykładów, ale nie mogę sobie tego jakoś sama uporządkować, bo mam wrażenie, że każdy jest nieco inny. Byłabym wdzięczna za pomoc w ogarnięciu tych małych i dużych liter :)
PS Autor w większości przypadków używał dużych liter, ale to moim zdaniem jest zdecydowane nadużycie.