Beata W.

Beata W. Korektorka

Temat: Niepełnosprawność

Osoby z niepełnosprawnościami zamiast niepełnosprawni – to podobno poprawny politycznie język, ale czy zgodny z zasadami języka polskiego? Niepełnosprawność ma liczbę mnogą?

Według WSO z 2003, 2006, 2008 i 2009 roku tak, ma: http://sjp.pl/niepe%B3nosprawno%B6%E6.

Według USJP nie ma:
niepełnosprawność urz. rzecz. od niepełnosprawny:
Nie mógł się pogodzić za swoją niepełnosprawnością.
ż V, DCMs. ˜ści, blm.

Podobnie jest w wydaniu internetowym WSO: http://sjp.pwn.pl/so/niepelnosprawnosc;4473313.html.
Zleceniodawca taki poprawny politycznie zapis sobie zażyczył, nie zgadza się na niepełnosprawni. Odpuścić? Jak myślicie?Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.03.15 o godzinie 08:21
Anna Mirkowska

Anna Mirkowska korektor, redaktor

Temat: Niepełnosprawność

Tu się pewnie powinien wypowiedzieć kto inny, ale czy nie chodzi o osoby nie tyle niepełnosprawne w ogóle, ile o takie, które mają kilka rodzajów niepełnosprawności (ktoś może np. poruszać się na wózku i dodatkowo nie widzieć)? Może zleceniodawca chce to uwypuklić przez użycie lm.? Bo z wyrażeniem osoby z niepełnosprawnością też się zetknęłam.
Małgorzata Denys

Małgorzata Denys korektor, redaktor,
mistrz polskiej
ortografii –
Ogólnopo...

Temat: Niepełnosprawność

Według mnie to widzimisię zleceniodawcy, bo osoby niepełnosprawne są zarazem osobami z niepełnosprawnościami. Ja ze sformułowaniem osoby z niepełnosprawnością też się zetknęłam. Używania takiego sformułowania zażyczył sobie kiedyś, jako jedynego poprawnego politycznie, jeden z moich zleceniodawców. No cóż, pan każe, sługa musi...
Beata W.

Beata W. Korektorka

Temat: Niepełnosprawność

W takim razie odpuszczam. Dziękuję za wszystkie opinie :-)

Temat: Niepełnosprawność

Taka dygresja interpunkcyjna:

czy nie chodzi o osoby nie tyle niepełnosprawne w ogóle, ile o takie, które mają kilka rodzajów niepełnosprawności (ktoś może np. poruszać się na wózku i dodatkowo nie widzieć)?

Czy pytajnik nie powinien być dużo wcześniej?

Czy nie chodzi o osoby nie tyle niepełnosprawne w ogóle, ile o takie, które mają kilka rodzajów niepełnosprawności? (ktoś może np. poruszać się na wózku i dodatkowo nie widzieć).
Anna Mirkowska

Anna Mirkowska korektor, redaktor

Temat: Niepełnosprawność

Gdyby zdanie w nawiasie nie należało do innego zdania, to tak. I pewnie tak by było lepiej, tylko wtedy ktoś musiałby się zaczynać dużą literą.
Elżbieta W.

Elżbieta W. właściciel, Twoja
Redakcja

Temat: Niepełnosprawność

"Niepełnosprawności" mają prawdopodobnie źródło w ratyfikowanej w 2012 r. przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Zwrócono wtedy uwagę na konieczność tłumaczenia tej konwencji zgodnie z tekstem oryginału.
http://www.hfhr.pl/ratyfikacja-konwencji-onz-o-prawach...
W części "Tłumaczenie i zastrzeżenia":
Innym wyzwaniem dla polskiego rządu jest zapewnienie zgodnego tłumaczenia Konwencji z tekstem jej oryginału. Zastrzeżenia budzi tłumaczenie tytułu Konwencji – w polskiej wersji jako „Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, w oryginale – „Convention on Rights of People with Disabilities”.

Stąd pewnie ten dualizm: mamy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (od lat 90. ubiegłego wieku) i coraz częściej pojawiające się określenie "osoby z niepełnosprawnością/niepełnosprawnościami".

Temat: Niepełnosprawność

Na stronie PFRON-u mamy omówioną tę kwestię: http://www.pfron.org.pl/download/5/477/01-DariuszGalas....
Beata W.

Beata W. Korektorka

Temat: Niepełnosprawność

Jak zapisalibyście: uczniowie wielorako niepełnosprawni czy wielorakoniepełnosprawni (jak wielorakobarwni)?Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.04.15 o godzinie 22:08



Wyślij zaproszenie do