Emilia Nowakowska

Emilia Nowakowska korektorka tekstów

Temat: interpunkcja w dialogach

Witam

Stosowałam dotąd zasadę, w myśl której didaskalia dialogowe, informujące kto i w jaki sposób wypowiedział słowa, zapisuje się małą literą, natomiast te opisujące tzw. tło dialogowe rozpoczyna się wielką literą, wypowiedź bohatera zamykając kropką.
Pracuję obecnie nad tekstem, którego autorka życzy sobie konsekwentne zapisywanie wszystkich didaskaliów małą literą. Poszperałam trochę w posiadanych książkach i istotnie, taki sposób zapisu da się znaleźć. Czy słusznie?
Będę wdzięczna za Wasze opinie :-)
Anna Florentyna P.

Anna Florentyna P. Scriptoris.pl —
redakcja, korekta,
skład

Temat: interpunkcja w dialogach

Była tu już chyba dyskusja na ten temat. W skrócie — jeśli to, co znajduje się po wypowiedzi, określa sposób, w jaki zostało dane zdanie wypowiedziane, to bez kropki i mała litera, jeśli zaś to inna treść — wtedy kropka i od wielkiej litery. Czyli:

— O tym już rozmawialiśmy — mruknął ze zniecierpliwieniem.

— To jest nieświeże. — Talerz z hukiem wylądował na blacie.Anna Florentyna P. edytował(a) ten post dnia 26.03.12 o godzinie 18:12
Elżbieta W.

Elżbieta W. właściciel, Twoja
Redakcja

Temat: interpunkcja w dialogach

Emilia Nowakowska:
Poszperałam trochę w posiadanych książkach i istotnie, taki sposób zapisu da się znaleźć. Czy słusznie?

Jeżeli redaktor akceptuje takie rozwiązanie, to czemu nie?
Licentia poetica może uzasadniać taki sposób zapisu. Przypomniał się mi Saramago i jego "Miasto ślepców", gdzie dialogi wyglądają w taki sposób, że zbyt zasadniczy korektor mógłby wyrwać sobie wszystkie włosy z głowy.

Wklejam fragment:

Kobieta, która napomknęła coś o nerwach, stwierdziła, że trzeba wezwać karetkę i zawieźć biedaka do szpitala, ale ten kategorycznie odmówił, nie, tylko nie to, chciał wrócić do domu, To blisko, naprawdę, bardzo proszę. A co z samochodem, odezwał się jakiś głos, na co inny odpowiedział, Kluczyki są w stacyjce, można przestawić go na chodnik. Nie ma potrzeby, wtrącił trzeci głos, ja się tym zajmę i odwiozę tego pana do domu. Przez tłum przeszedł szmer aprobaty. Ślepy poczuł, jak ktoś chwyta go za ramię i mówi, Proszę ze mną. Posadzono go obok kierowcy, zapięto pasy, a on wciąż jęczał, Nic nie widzę, jestem ślepy, Gdzie pan mieszka, spytał nieznajomy.Elżbieta W. edytował(a) ten post dnia 26.03.12 o godzinie 18:41

Temat: interpunkcja w dialogach

Teoretycznie autorka może sobie życzyć cokolwiek, zwłaszcza gdy sama finansuje wydanie książki. Ale przecież mogą być sytuacje, kiedy mała litera będzie sprzeczna z zasadami ortografii, np. po kropce musi być duża. Takie sztuczne ograniczenie jest dziwne.
Emilia Nowakowska

Emilia Nowakowska korektorka tekstów

Temat: interpunkcja w dialogach

Dziękuję za Wasze opinie :-)
Anna Mirkowska

Anna Mirkowska korektor, redaktor

Temat: interpunkcja w dialogach

Odświeżam temat.

Bohaterka X w trakcie rozmowy z bohaterką Y deklamuje fragment tekstu prozatorskiego. Cytat stanowi całą jej wypowiedź. Czy w takim razie należałoby ująć go w cudzysłów? Jeśli cytat stanowiłby tylko część kwestii, cudzysłów musiałby się pojawić, a w tym wypadku po prostu nie wiem. Dodam, że cytat jest dokładny (pojawia się nawet przypis bibliograficzny; bohaterka źródła nie podaje, ale z kontekstu wynika, że jej rozmówczyni zna cytowany fragment).

Najgorsze, że wątpliwości naszły mnie teraz, kiedy rzecz, o której mówię, już się ukazała. I męczy mnie to strasznie. A sprawa pewnie jest oczywista.Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.06.14 o godzinie 00:32

Temat: interpunkcja w dialogach

Jeśli bohaterka deklamuje, to jakieś wyróżnienie (niekoniecznie cudzysłów, np. w powieści odpowiednie wcięcia akapitowe i mniejsza czcionka) jest wskazane. Brak wyróżnienia wcale nie musi być błędem, bo być może kontekst precyzyjnie naprowadza czytelnika.
Anna Mirkowska

Anna Mirkowska korektor, redaktor

Temat: interpunkcja w dialogach

Właśnie nie naprowadza, cytat nie jest, wydaje mi się, powszechnie znany. Zostało jako kwestia dialogowa w cudzysłowie.

Następna dyskusja:

Liczby w dialogach




Wyślij zaproszenie do