Temat: Cudzysłów + nazwy gatunkowe roślin

1. Czy po wyrażeniu "zwany inaczej" "inaczej zwany" "zwany" potrzebny jest cudzysłów? Np. w zdaniu:

Roślina ta [babka lancetowata] zwana jest także języczkami polnymi.

- czy "języczki polne" muszą być w cudzysłowie? Wydaje mi się, że nie, ale nie mam pewności.

2. Czy języczki polne, czy Języczki polne? W zielnikach jest z wielkiej litery, w hasłach słownikowych też.

Wybaczcie, może to banały <wstydniś>, ale nie zdążyłam się jeszcze zaopatrzyć we wszystkie słowniki... :-|
Magdalena Korczyńska

Magdalena Korczyńska redaktor, korektor,
dziennikarz, czyli
pełny serwis
wydaw...

Temat: Cudzysłów + nazwy gatunkowe roślin

Słowniki ortograficzne wspominają o pisowni małą literą potocznie używanych nazw roślin, choć mowa tylko o nazwach jednoczłonowych (typu: amerykany, jonatany, marcinki). Sądzę jednak, że taka zasadę można przyjąć dla cytowanej przez Ciebie nazwy zwyczajowej babki lancetowatej. W tekstach specjalistycznych nazwy botaniczne (te oficjalne, w tym przypadku babka lancetowata) zapisywane są często wielką literą, dlatego analogiczny zapis przyjęto dla nazw zwyczajowych.
Co do cudzysłowu po zwrocie "zwany inaczej" itp. - raczej bym go pominęła.
Pozdrawiam
Zbigniew L.

Zbigniew L. Wiele zajęć...

Temat: Cudzysłów + nazwy gatunkowe roślin

Witam,
dość dużo możesz dowiedzieć się z internetowej "Poradni Językowej" PWN. Gdybyś weszła na stronę słowników PWN i wybrała wspomnianą poradnię, po czym wpisała "nazewnictwo botaniczne" albo "nazwy gatunkowe roślin", wyświetli Ci się kilka komentarzy językoznawców. W każdym razie nazwy te piszemy małą literą - wielką zapisywano w dawniejszej literaturze przedmiotu.

Oczywiście po wstawce "zwany inaczej" lub "zwany także" itp. kolejną nazwę piszemy BEZ cudzysłowu. Dlaczego? Po pierwsze, zaznaczasz już, że pierwsza nazwa będzie nazwana inaczej, więc cudzysłów wprowadziłby zamieszanie, sugerując, że druga nazwa w "łapkach" jest jakaś tajemna, dziwna, może nawet wymagająca dodatkowego objaśnienia. Naturalnie gdyby pierwsza nazwa była zapisana kursywą, to i druga raczej musiałaby być zapisana tak samo, choć też nie zawsze. W sytuacji, o której piszesz, nie mamy z tym jednak do czynienia.

Po drugie, zwyczaj zapisu bez cudzusłowu stosowany jest również we wspomnianej przeze mnie "Poradni". Przekonaj się i wyszukaj odpowiedzi, jeśli wprowadzisz "zwany też" czy "zwany inaczej". Co więcej, gdyby fragment zdania zaczynający się od "zwany" był wtrąceniem, najlepiej wydzielić go przecinkami. Także to powinnaś zobaczyć w przykładach omówionych w "Poradni".

Olu, życzę Ci powodzenia i udanej korekty. Co do słowników, to zapewne stopniowo je zgromadzisz, ale reszty (całej reszty) musisz sie nauczyć - te rzeczy przychodzą z czasem i w miarę doświadczenia, najlepiej nabywanego pod okiem kogoś już doświadczonego, z dłuższym stażem w tego rodzaju pracy. Tymczasem pytaj na forum.

Pozdrawiam - Zbyszek.Zbigniew Lewandowski edytował(a) ten post dnia 04.09.08 o godzinie 23:51

Następna dyskusja:

Nazwy operacji wojskowych -...




Wyślij zaproszenie do