Maciej M.

Maciej M. Specjalista
marketingu usług
medycznych

Temat: Endoskopia kapsułkowa

Wszystkich dziennikarzy zainteresowanych medycyną i nowymi technologiami medycznym chciałbym zainteresować tematem, jakim jest endoskopia kapsułkowa.

Endoskopia kapsułkowa to innowacyjne narzędzie do diagnostyki przewodu pokarmowego, pozwalające na szybką, wygodną, bezbolesną i bezpieczną wizualizację jelita cienkiego z wysokim wskaźnikiem znajdowania ognisk chorobowych.

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie jelita cienkiego. Jest to więc wypełnienie luki diagnostycznej, gdyż jelito cienkie jest niedostępne zarówno przy gastroskopii, jak i przy kolonoskopii.

Wskazania do zastosowania tej metody to niewyjaśnione bóle brzuszne lub powiększenie obwodu brzucha, biegunki, niewyjaśnione krwawienia z przewodu pokarmowego, diagnostyka choroby trzewnej, podejrzenie choroby Crohna, guza jelita cienkiego czy uszkodzenia przez leki oraz niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Wyniki pokazały, iż endoskopia kapsułkowa okazała się skuteczniejsza w diagnostyce krwawień z jelita cienkiego i choroby Leśniowskiego-Crohna od dotychczas stosowanych metod. Badanie umożliwia wykrycie 50-67% przypadków krwawień z przewodu pokarmowego i 43-71% przypadków choroby Crohna.
Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. Kapsułka, która jest łatwa do połknięcia jak tabletka witaminowa, waży zaledwie kilka gramów. Przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego – zgodnie z naturalną perystaltyką - automatycznie robi ona zdjęcia w ilości 2/s, co daje ok. 50-60tys zdjęć. Są one kodowane i przesyłane bezprzewodowo do rejestratora obrazu, którą pacjent nosi podczas badania.

Przez cały czas badania pacjent ma zapewniony pobyt na Sali szpitalnej, co umożliwia lekarzowi kontrolę przebiegu badania. Po około 8 godzinach pacjent oddaje kamizelkę z rejestratorem.

Lekarz, wykonujący badanie – za pomocą specjalnego oprogramowania dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę. Zdjęcia wykonane przez kamery umieszczone na kapsułce przy ośmiokrotnym powiększeniu pozwalają dostrzec zmiany wielkości już zaledwie 0,1 centymetra. Przeciętny czas przeglądania i oceny wyników endoskopii kapsułkowej trwa 2-3 dni w zależności od wykrytej choroby.

W razie zainteresowania uzyskaniem dodatkowych informacji do ewentualnego materiał służę pomocą.

Pozdrawiam
Maciej Majewski
Prywatna Lecznica Certus