Janusz Krupiński

Janusz Krupiński GEO- & E-marketing,
Pro-advert.pl

Temat: wady i zalety Google Maps API

Witam,

Od razu uprzedzam, że zakładam ten wątek w nawiązaniu do usługi, którą ostatnio wypuściliśmy, a która w swoich założeniach jest konkurencyjna do Google Maps API (tylko w granicach RP).
Chciałbym poznać Waszą opinię na temat plusów i minusów Google Maps API:
- czego Waszym zdaniem w tym rozwiązaniu brakuje lub mogłoby być lepsze;
- co Wam przeszkadza we wdrażaniu tego rozwiązania;
- jakie są dla Was główne zalety API Google Maps (oprócz tego, że w ogóle istnieje :))

Chcemy stworzyć rozwiązanie alternatywne (nie chcę wchodzić w dyskusję czy gorsze czy lepsze) i chcielibyśmy wyeliminować to, co deweloperom przeszkadza w implementacji tej usługi, dlatego będę wdzięczny za każdą Waszą uwagę.

Pozdr
JK

Temat: wady i zalety Google Maps API

Lokalizacja budynków po numerach w Polsce jest niedokładna. W Polsce nie ma streetview i mierzenia natężenia ruchu ulicznego ;-). A poza tym, wszystko fajnie. Są dostępne różne mapy w internecie (polskie i zagraniczne), ale prawie żadna z nich nie udostępnia API za darmo i na dodatek z tak bogatą funkcjonalnością, polem działania i elegancką dokumentacją. Żeby przekonać mnie, abym zaczął używać w projektach do realizacji mapek czegoś innego, niż Google Maps API, naprawdę trzeba się będzie nieźle wysilić, by przebić Google funkcjonalnością. Niemniej jednak, życzę powodzenia i czekam na informacje dotyczące nowego projektu :-).
Janusz Krupiński

Janusz Krupiński GEO- & E-marketing,
Pro-advert.pl

Temat: wady i zalety Google Maps API

Dzięki za opinię.
Streetview i traffic to gadżety (oczywiście fajne i czasem przydatne) - mi chodziło raczej o funkcjonalności stricte mapowe - właśnie chociażby podaną przez Ciebie lokalizację budynków po numerach.
A masz doświadczenia z ładowaniem do API GM dużych ilości POI? Słyszałem, że przy wrzucaniu większej ilości pojawiają się problemy.

Funkcjonalnością Google'a raczej nie przegonimy. To czym chcemy konkurować to dokładność i aktualność danych mapowych - wektorowych i satelitarnych.

Pozdr
JK

Temat: wady i zalety Google Maps API

Dotychczas nie miałem okazji robić mapy z jakąś wyjątkowo dużą liczbą punktów. Zazwyczaj potrzebowałem załadować max 30 lub 40 punktów na raz i GM sobie z tym radziło bez problemów. Z moich obserwacji wynika, że jeśli tych punktów jest zbyt wiele, to wtedy obsługa mapy staje się powolna ze względu na dużą ilość przetwarzanych danych. Prawdopodobnie, gdybym musiał załadować do Google Maps dużą ilość punktów, to załadowałbym tylko część z nich (tak, aby korzystanie z mapy było płynne i wygodne), a resztę punktów ładowałbym po dokonaniu przybliżenia lub wyświetleniu konkretnego obszaru.

Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: wady i zalety Google Maps API

Janusz Krupiński:
A masz doświadczenia z ładowaniem do API GM dużych ilości POI? Słyszałem, że przy wrzucaniu większej ilości pojawiają się problemy.

Nie ma problemu. Tylko trzeba dynamicznie dodawać punkty, tam, gdzie przemieszcza się użytkownik, a stare usuwać. Poziom zbliżenia też określa ilość punktów, bo i tak wszystkie obok siebie w dużym powiększeniu nie będa użyteczne. Trzeba po prostu dobrze zaprojektować system pokazywania poi, np. nadając im priorytety - najważniejsze mogą być widoczne nawet na dużych mapach, inne tylko przy zbliżeniu na dany poziom + kolejne.

Najedź tak, aby fotka była w połowie ucięta przez krawędź - zniknie: [url=http://algorytmy.pl/foto/mapa/warszawa-kapliczki-krzyz...]mapa z kapliczkami[url]
Nie ma tam skalowania, bo też fotek nie jest wiele. Projektu z bardzo dużą ilością poi nie mogę pokazać, nie mam na to zgody.
Janusz Krupiński

Janusz Krupiński GEO- & E-marketing,
Pro-advert.pl

Temat: wady i zalety Google Maps API

OK, dzięki za opinie. Z tego, co słyszałem osoba ta ładowała dużą ilość POI na małym obszarze (zapewne były wyświetlane wszystkie naraz), stąd pewnie problem z płynnością obsługi mapy.

Pozdr
JK

konto usunięte

Temat: wady i zalety Google Maps API

W sprawie wydajności przy dodawaniu dużej liczby punktów.

Kłopot z google mapsami na tym polu polega na tym, że markery google'a mają bardzo rozbudowaną funkcjonalność (cienie, możliwość drukowania, dużo callbacków itp. itd.). Wystarczy spojrzeć na to jak jest zbudowany marker - 5 elementów HTMLowych. Przy 500 punktach jest to, jak łatwo obliczyć, 2500 elementów, które trzeba wrzucić do HTMLa. Dlatego jeżeli ktoś chce się bawić we wrzucanie dużej ilości punktów, to pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić to własna implementacja markerów (ewentualnie wziąć jakąś implementację typu marker light). Wtedy na rzecz szybkości rezygnuje się z części funkcji.

Jeżeli ktoś naprawdę jest hardkorowcem, to można pójść jeszcze dalej i zamiast wrzucać nowe elementy poprzez document.createElement, można wrzucić sklejony HTML, co będzie jeszcze szybsze (z tym, że gorzej tym zarządzać).

Można również próbować zaimplementować coś co google jakiś czas temu wypuścił: http://google-latlong.blogspot.com/2009/02/1000-is-new... . Działa to bardzo prosto, te małe punkciki wcale nie są oddzielnymi elementami, tylko wygenerowanym obrazkiem, nad którym wrzucona jest mapa odnośników. Wystarczy spojrzeć tutaj: http://mlt3.google.com/mapslt?lyrs=lmq:hotels&x=2013&y...

Można też użyć marker clusterera albo jakiejś biblioteki, która implementuje ułatwia używanie canvas dla google maps (to ostatnie będę prawdopodobnie testował w najbliższym czasie).

Do wyboru do koloru ;-)

konto usunięte

Temat: wady i zalety Google Maps API

I jeszcze w ramach pytania w temacie. Co do minusów zgadzam się z przedmówcami.

A jeżeli chodzi o nową usługę, która będzie dostępna tylko dla Polski, to... szczerze wątpię, że używałbym czegoś takiego. Jestem dość elastyczny w doborze narzędzi i nie mam problemu z częstymi zmianami technologii, ale taka usługa musiałaby naprawdę mocno przebić funkcjonalność google maps. Jeżeli dostanę coś co będzie tylko trochę lepsze, to naprawdę nie ma sensu się nawet tym zajmować. Google maps mają:
* cały świat do dyspozycji (a co jak będę chciał wydać aplikację też za granicę)
* setki pluginów napisanych przez społeczność
* tutoriale, ogromne wsparcie, książki
* street view - niby gadget, ale za to jaki fajny ;-)

I jeszcze wracając do plusów i minusów. Można używać już google maps w wersji 3, a tam:
* lepsze wsparcie (wydajność) dla urządzeń mobilnych (focus na androida i iphone)
* modularność, czyli można dołączyć tylko część funkcji, jeżeli nie używa się wszystkich
* ogólna poprawa wydajności
* nie ma API key :)

Proponuję więc skupić się też na tym, żeby usługa była lepsza od google maps v3, bo nowe aplikacje pewnie z tego będą korzystały.

Następna dyskusja:

koniec wsparcia Google Maps...




Wyślij zaproszenie do