konto usunięte

Temat: Trendy bankowe 2010

Jestem ciekawy co was zaskoczyło na rynku bankowym w 2010 r.? Czy był jakiś trend, który szczególnie wzbudził wasze zainteresowanie lub przeciwnie zniechęcił?

Mnie osobiście podoba się upowszechnianie technologii kart zbliżeniowych. Czekam na wasze propozycje.Wojciech T. edytował(a) ten post dnia 02.01.11 o godzinie 20:22
Maciej Goniszewski

Maciej Goniszewski kierownik Biura
Studia Radiowego
Radio MORS

Temat: Trendy bankowe 2010

Zaskakuje mnie jak wiele banków ciągle nie ma bankowości internetowej zabezpieczonej w sposób przyjazny dla klientów. Karty zdrapki w bankach o naprawdę uznanej marce to według mnie wstyd.

konto usunięte

Temat: Trendy bankowe 2010

Witam,

Panie Macieju - mam pytanie: Jaki wg Pana system zabezpieczenia Transakcji w Bankowości elektronicznej nie jest anachroniczny?

pozdr,
łsz
Maciej Goniszewski

Maciej Goniszewski kierownik Biura
Studia Radiowego
Radio MORS

Temat: Trendy bankowe 2010

Witam
Np. kod przesyłany sms na komórkę. Nie jest to żadna nowość, bo korzystam z takiego rozwiązania od kilku lat. Pomimo tego w dwóch innych bankach (po których zresztą zupełnie bym się tego nie spodziewał) w dalszym ciągu obowiązują karty z kodami. Jest to bardzo niewygodne dla klienta i chyba kosztowniejsze dla banku. Jak się przekonałem nie jestem odosobniony w tym odczuciu odnośnie kart zdrapek, bo w banku który ma takie rozwiązanie, sami pracownicy poinformowali mnie, że niestety mają trochę przestarzały system i że klienci ciągle dopytują się kiedy wprowadzą sms-y.

konto usunięte

Temat: Trendy bankowe 2010

Dobre rozwiązanie Panie Macieju.

Jedna i druga metodologia zabezpieczeń jest bezpieczna, tj. mam tu na myśli poruszone przez Pana kody sms i "zdrapki".

Ta pierwsza ma jedną wadę, o której Pan nie wspomniał. Jeżeli ktoś nie ma telefonu komórkowego (takich Klientów jest coraz mniej, ale sam znam wielu) - smsy nic im nie dadzą.

Powiem szczerze, że korzystałem jako jedno z kilku kont - z konta z kodami wysyłanymi sms'em - konta już nie ma. Wcale nie było to dla mnie wygodne. Nie widzę żadnej różnicy (to moje odczucie) w używaniu kodów jednorazowych na karcie, czy generowanych na telefon komórkowy.

Kolejna kwestia niezależna ode mnie jako potencjalnego użytkownika kodów z telefonu jest zasięg, który wbrew całemu patosowi wplatanemu w wypowiedzi operatorów komórkowych - nie jest wszędzie idealny i może się okazać, że nie będę w stanie potwierdzić operacji, którą mam życzenie popełnić.

I chyba ostatnia czyli bezpieczeństwo, poraz drugi.

Większość Banków w krajach wysoko rozwiniętych - odeszła od tego modelu zabezpieczeń z uwagi na to, że przestępczość elektroniczna jesy też na wyższym (całe szczęście - nie wszystkie nowinki jeszcze u Nas zagościły) poziomie. Proszę nie rozwijać kwestii bezpieczeństwa haseł wysyłanych smsem bo to temat rzeka. Telefon komórkowy łatwiej namierzyć i podsłuchać, lub podszyć się pod jego tożsamość niż analogowy telefon stacjonarny ...

pozdr,
łsz
Maciej Goniszewski

Maciej Goniszewski kierownik Biura
Studia Radiowego
Radio MORS

Temat: Trendy bankowe 2010

Witam
Oczywiście że dla jednej osoby wygodniejsza jest karta dla innej telefon. Kwestia bezpieczeństwa to jak dyskusja co jest lepsze gotówka czy karta.
Dobrze byłoby jednak, żeby był wybór. Tam gdzie są kody na telefon można z nich nie korzystać, bo bank oferuje także karty. W banku w którym są karty, nie ma możliwości korzystania z kodów na telefon. To jest według mnie problem. Ale mam nadzieję, że zgodnie z zapewnieniami pracowników wkrótce SMS-y też się pojawią. Tym bardziej, że cała reszta obsługi w tym banku jest OK.
Maciej Goniszewski

Maciej Goniszewski kierownik Biura
Studia Radiowego
Radio MORS

Temat: Trendy bankowe 2010

Panie Łukaszu,

My tu gadu gadu, a w Pana banku wprowadzają zmiany w bankowości internetowej.
Może coś Pan napisze co to za zmiany?

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Trendy bankowe 2010

Witam Panie Macieju,
Przepraszam, że z opóźnieniem - chętnie jutro wrócę do tematu.
Serdecznie pozdr,
łsz

Temat: Trendy bankowe 2010

Ponieważ korzystam z bankowości internetowej od samego początku jej istnienia (chyba wystartowały prawie równolegle mBank i Inteligo) - doświadczyłem różnych form zabezpieczania. Były listy haseł jednorazowych (mBank), zdrapki (Inteligo) oraz różnej maści tokeny (Pekao). Nordea jest wierna zdrapce niczym Penelopa Odysowi. Problem zdrapkowy pogłębia się przy rachunku wspólnym. Oczywiście tradycyjne problemy klienta z tą formą zabezpieczeń to:
"gdzie jest zdrapka?"
"gdzie jest nasza aktualna zdrapka?"
"gdzie jest zdrapka nasza, a nie syna?"
"co robić, zapomniałem wziąć ze sobą zdrapkę?"
Każdy z ww. problemów przerabiałem na własnej skórze.
Tokeny są niezłe, o ile nie dadzą się wyprać (moje przeszły te próbę z sukcesem). Feler? Trzeba je nosić ze sobą i pamiętać o nich przy rozmaitych zmianach odzieży. Poza tym kosztują.
Najbardziej podobają mi się hasła na komórkę (tego przedmiotu raczej się nie zapomina w codziennej aktywności) oraz token na komórce. To ostatnie rozwiązanie stosuje Eurobank i to jest bardzo dobry pomysł.
Mariusz Żygało

Mariusz Żygało Internet advertising
guy | Analytics |
Performance
Marketing

Temat: Trendy bankowe 2010

Karty zbliżeniowe to naprawdę bardzo ciekawe nowatorskie rozwiązanie. Następnym krokiem który prawdopodobnie zostanie wprowadzony w przyszłości to karty zbliżeniowe - jedna do wszystkich banków, z czytnikiem linii papilarnych :) Technika idzie cały czas naprzód więc standardy szybko się zmieniają. Odnośnie haseł jednorazowych w bankach w jedynej formie jako zdrapki to straszna pomyłka. Bank powinien dawać wybór klientowi pomiędzy hasłami jednorazowymi w formie papierowej lub poprzez usługę sms.

konto usunięte

Temat: Trendy bankowe 2010

Witam,

Co sądzą Panowie o tokenach software'owych, które stają się coraz popularniejsze?
Ciekawy przegląd obecnych rozwiązań oraz ich ocena z punktu widzenia poziomu bezpieczeństwa oraz kosztów wdrożenia można znaleźć w poniższym artykule.Tomasz Brzóska edytował(a) ten post dnia 25.02.11 o godzinie 16:04
Mikołaj Rutkowski

Mikołaj Rutkowski Audytor śledczy &
Konsultant w
zakresie ryzyka
nadużyć go...

Temat: Trendy bankowe 2010

Tomasz Brzóska:
Co sądzą Panowie o tokenach software'owych, które stają się co raz popularniejsze?

Osobiście jestem sceptyczny ich zastosowaniu u nas w kraju.

Nie chodzi o samo rozwiązanie jako takie, bo z pewnością jest to krok w dobrym kierunku, tak pod względem bezpieczeństwa, jak i wygody użytkowania.

Ale niestety nasze - i nie tylko nasze, jak pokazuje ostatni show z mutacją ZeuS-a - społeczeństwo jest zbyt podatne na "human hacking" i nie przestrzega elementarnych zasad bezpieczeństwa, o których przecież i same banki i media trąbią w zasadzie przy każdym tego typu zdarzeniu. Oczywiście generalizuję tutaj w znaczącym stopniu, ale o nowych rozwiązaniach trzeba niestety mówić z perspektywy statystycznej.

konto usunięte

Temat: Trendy bankowe 2010

Zgadzam się, społeczeństwo jest niestety dość niefrasobliwe, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa. Jedynym lekarstwem na to jest jednak edukacja i uświadomienie niebezpieczeństw czyhających w sieci.
Chodziło mi raczej o to, iż tokeny software'owe są tańsze w eksploatacji i bezpieczniejsze niż powszechnie stosowane rozwiązania.Tomasz Brzóska edytował(a) ten post dnia 25.02.11 o godzinie 12:43

Następna dyskusja:

Nowy Rok 2010




Wyślij zaproszenie do