Maciej Goniszewski

Maciej Goniszewski kierownik Biura
Studia Radiowego
Radio MORS

Temat: Czy Bazylea III utrudni nadzór KNF nad rynkiem?

Dyrektywa CRD IV, która wprowadzi regulacje Bazylei III w życie, stosuje zasadę maksymalnej harmonizacji. Komisja Europejska chce, by wszędzie obowiązywał jednolity standard, co jest sprzeczne z duchem Bazylei, która mówi o minimalnym standardzie i wskazuje, że z uwagi na specyficzne ryzyka nadzory mogą ustanawiać wyższe wymogi kapitałowe.

Jeżeli działania i rynki, na których działają wielkie grupy kapitałowe, mają zostać zharmonizowane, to siłą rzeczy nadzory lokalne (takie jak polska Komisja Nadzoru Finansowego) ulegną znaczącemu osłabieniu. Córki więc wymkną się spod naszego nadzoru, stając się elementami wielkich grup kapitałowych, które będą mogły stosować wobec nich wszelkie zabiegi związane z przesuwaniem płynności i alokacją ryzyka w sposób nierynkowy. Takie wnioski można wysnuć nie tylko z analiz przygotowanych przez Komisję Europejską, ale również z dokumentu KNF pt. „Współczesne wyzwania ekonomiczne banków w świetle prognozowanego spowolnienia gospodarczego”, jak i wypowiedzi zastępcy przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka na konferencji Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych nt. polityki kredytowej inwestorów strategicznych w spółkach-córkach w Polsce. Dramat ma charakter antyczny. Wpływ na sektor bankowy miały nam zagwarantować nie udziały w kapitale bankowym, ale regulacje. Ten model rozlatuje się na naszych oczach za cenę – być może – przyszłego bezpieczeństwa.

Majowe spotkanie ministrów finansów w Brukseli nie rozstrzygnęło kwestii CRD IV. Wielka Brytania chce, by kraje UE miały jak największą swobodę w ustalaniu tzw. buforów bezpieczeństwa powyżej wymaganego przez Bazyleę III 3 proc. (maksymalnie do 5 proc.). ECB, generując ogromne sumy na ratowanie systemu finansowego, wraz z Komisją Europejską oczekuje zharmonizowanego podejścia, z udziałem instytucji unijnych, w decyzjach o podnoszeniu obowiązkowych współczynników kapitałowych dla banków uważając, że autonomia krajów rozbija wewnętrzny rynek. Inne kraje, w tym Polska, na razie milczą.

więcej na ten temat - http://gb.pl/banki/informacje/corki-na-wydaniu.html