konto usunięte
Temat: IV Dyrektywa AML – rewolucja czy ewolucja
IV Dyrektywa AML – rewolucja czy ewolucjaBadania przeprowadzone w 2009 r. dla państw członkowskich UE potwierdziły wysokie koszty przeciwdziałania praniu pieniędzy*. Przeciętny koszt ponoszony przez bank oszacowano na poziomie 4,5 mln euro, co stanowi około 0,29 proc. kosztów operacyjnych.
Nakłady wynikające z bieżącego funkcjonowania komórek AML były natomiast znacznie niższe. Szacowano je na 0,08 proc. kosztów operacyjnych i średnio 1,2 mln euro. Jednocześnie w wielu państwach członkowskich wcale nie wzrosła liczba przypadków skutecznego wykrywania przestępstwa prania pieniędzy. Efektywność w Europie jest tak niska, jak pokazywały to statystyki w latach 90. w USA. Otóż Departament Skarbu USA szacował, że w latach 1987–95 instytucje finansowe przekazały 77 mln raportów o transakcjach. Na podstawie tych raportów wszczęto 3 000 postępowań karnych o pranie pieniędzy, a jedynie w 580 przypadkach orzeczono winę – zatem 100 000 raportów na 1 wyrok skazujący!
Zmiany na lepsze
Wraz z napływającą do Europy falą uchodźców, nowego znaczenia nabiera obowiązujący w Unii Europejskiej system przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – IV Dyrektywa AML.
Został on skodyfikowany w formie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), której nowa wersja weszła w życie w czerwcu br.1 Zaproponowane w niej zmiany mają na celu wzmocnienie wdrożonych rozwiązań na podstawie obecnie obowiązujących regulacji. Ponadto, na państwa członkowskie nałożono obowiązki, które w sposób systemowy ułatwią instytucjom obowiązanym skuteczniejszą realizację zadań w zakresie AML.
Czytaj: http://nf.pl/manager/iv-dyrektywa-aml-czyli-nowe-obowi...