Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Witam,

Miałem ostatnio możliwość porobić trochę zdjęć Canonem 450D. Przełączyłem go w tryb JPG+RAW. Wywołałem potem RAW-a w firmowym programie Digital Photo Professional z maksymalnym wyostrzaniem trybu RAW i RGB. Potem zrobiłem jeszcze 3 rodzaje zapisu: JPG z maksymalną jakością, TIFF 8 bit i TIFF 16 bit.

Na koniec porównałem wszystko z oryginalnym JPEG.

Zdziwienie moje było wielkie. Wiedziałem, że RAW ma przewagę nad JPG, ale że taką, to się nie spodziewałem. Od razu powiem, że obraz RAW zachowany jako JPG wyglądał lepiej, ale nie powalało różnicą. Dopiero zapisanie w TIF pokazało pazurki! TIF 16 bitowy miał jeszcze odrobinę większą ostrość.

Różnica między TIF a pierwotnym JPG zapisanym w aparacie byłą taka, jakby do TIF zastosować silny soft focus!

Jak będę miał chwilę w weekend, to zrobię jakieś lepsze zdjęcia do porównania niż te, które zrobiłem. Naprawdę warto zrobić taki eksperyment.

A wszystko się wzięło stąd, że otworzyłem jakiś stary skan negatywu zrobionego moją Mamiyą RZ 67. Skan miał ok. 4 Mpix i był robiony na minilabie Fuju (chyba Frontier) do formatu 15x19 cm w 300 dpi. Ale detale i ostrość nie do pobicia z JPG z 450D. Stąd pomyślałem o RAW :) I to był chyba dobry pomysł, bo różnica powalająca.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Ireneusz Adamczyk:
a) JPG składa się z bloczków kilka pikseli x kilka pikseli vs TIFF piksel po pikselu.

JPEG (wym. dżej-peg lub jot-peg) – format kompresji statycznych obrazów rastrowych, przeznaczony głównie do stratnego zapisu obrazów naturalnych (pejzaży, portretów itp.), charakteryzujących się płynnymi przejściami barw oraz brakiem lub małą ilością ostrych krawędzi i drobnych detali.
http://pl.wikipedia.org/wiki/JPEG

TIFF umożliwia stosowanie kompresji bezstratnej typu LZW oraz CCITT Group 4.
http://pl.wikipedia.org/wiki/TIFF

b) Standardowa matryca pokryta jest kolorowymi kropkami - punkt światłoczuły pomalowany jest na czerwono, zielono lub niebiesko, po czym w oparciu o niego z pomocą interpolacji bayerowskiej buduje się piksel RGB. Matryca Sigmy ma każdy punkt w RGB bo odbiera światło w trzech płaszczyznach w związku z długością fali. Błona światłoczuła jest z założenia RGB a nawet więcej ;)
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Kamil - fajnie to podsumowałeś! :) Prawdę mówiąc, to nie wiedziałem, że JPG to bloki pikseli a nie pojedyncze piksele! I obawiam się, że nie tylko ja o tym nie wiedziałem :) To z definicji sprawia, że obraz JPG musi mieć mniejszą ostrość, niż TIFF.

Znowu się czegoś dowiedziałem :)
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Zrobiłem bardziej dogłębny test. Fotek nie zamieszczam, bo są duże: od 14 do 69 MB. Oto moje spostrzeżenia.

Test robiłem na ISO 100, Canon 450 D, obiektyw EF-S 18-55 przy przysłonie 8 (najlepsza dla wszystkich ogniskowych), f=44 mm.

Zgrałem RAW do programu DPP i testowałem różne warianty wyostrzania/rodzaju zbioru (JPG/TIF 8 bit/TIF 16 bit).

Najlepsze efekty - moim zdaniem - uzyskałem przy wartości ostrości 5 w module RAW i 250 w module RGB. Co mnie bardzo zdziwiło, to różnice w tak zapisanym obrazie w JPG i TIF były niezauważalne!

Wniosek jest jeden generalny - jeśli chcemy "wycisnąć" możliwości z matrycy, to każda konwersja z RAW będzie dużo lepsza niż JPG źródłowy. Wiem, że jest to może mało odkrywcze, ale przynajmniej ja nie zdawałem sobie sprawy, że różnica może być aż tak wielka! Szczególnie, jeśli mamy dobre szkło, to "zabijamy" jego rozdzielczość procesorem JPG wbudowanym w ten aparat.

konto usunięte

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Do tego co istotne w RAW za jedna skladowa pixel'a odpowiada 12-16 bitow (zaleznie od wersji RAW'a) - co daje 4096-65536 wartosci w stosunku do 256 wartosci przy 8 bitow JPG. Roznica moze i niezauwazalna na monitorze w efekcie koncowym, ale pozwalajaca na duuuuuuuuuuzo wieksza swobode korekty barwnej, wyciaganiem szczegolow z cieni itp. Mamy duzo wiecej informacji i to my w drakcie wywolywania RAW'a decydujemy co zrobic.
Grzegorz Rezmer

Grzegorz Rezmer Nie narzekaj że masz
pod górę, w końcu
idziesz na szczyt!

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Witam
Panie Irku, miło że zauważył Pan tą różnicę. RAW w istocie jest lepszy od JPEG'a i można go porównać do jeszcze nie wywołanego filmu. Ja mam Canona 400D, i strzelam tylko raw'ami. Polecam zapomnieć o fotografowaniu w JPG, i przerzucić się całkowicie na RAW'y. Dla mnie największym argumentem za tym jest fakt iż w puszcze zdjęcie zostaje konwertowane z raw'a do jpeg'a w ułamku sekundy. Przez ten czas jest wyostrzane i poprawiane są kolory, ten sam proces wykonany przez komputer trwa kilka sekund(automat w PS). Przyspieszenie procesu obróbki zdjęcia w puszcze spowodowało skrócenie algorytmów przez co jakoś tej obróbki znacznie spada. Różnica między 8 a 16 bitowym TIFF'em można dostrzec przy silnych ingerencjach w samo zdjęcie, jakoś nie ulega tak szybkiej degradacji.
Zapraszam Pana na stronę canon-board.info i zapoznaniem się z artykułami użytkownika Janusz-body.

Pozdrawiam
Grześ

konto usunięte

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Ireneusz Adamczyk:
Test robiłem na [...] obiektyw EF-S 18-55
Czyli na najprostszym szkle w stajni. A gdybyś zrobił np na EF 85mm f1.8 albo na jakimś T&S, to by dopiero były efekty ;)
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Może proste, ale optycznie całkiem niezłe :)

Poniżej porównanie dla 50/1.8 II na podobnej matrycy.

http://www.dpreview.com/lensreviews/widget/Fullscreen....

Swoją drogą ciekawe jest porównanie rozdzielczości tego samego obiektywu na różnych matrycach. Poniżej wspomniany 50/1.8 II na matrycy 450 D i 1DsIII. Te dwa testy dzieli przepaść...

http://www.dpreview.com/lensreviews/widget/Fullscreen....Ireneusz Adamczyk edytował(a) ten post dnia 24.01.11 o godzinie 19:10
Ireneusz Adamczyk

Ireneusz Adamczyk Pomagamy Firmom
budować przewagę
konkurencyjną

Temat: JPEG vs. RAW - Canon 450 D

Zaintrygowany potencjalnymi możliwościami jeszcze większej poprawy jakości przy użyciu obiektywu o lepszej rozdzielczości zrobiłem ponowny test ale właśnie z obiektywem 50/1.8 II.

I niestety efekt był bardzo podobny do tego osiągniętego zoomem EF-S 18-55.

Potwierdza to jedynie to, co widać na podanym przeze mnie linku wyżej - porównanie rozdzielczości tych dwóch obiektywów na porównywalnych matrycach APS-C. W uzyskaniu lepszej ostrości/rozdzielczości barierą jest matryca. Myślę, że jest tu bardzo dobra analogia do emulsji o wysokim ISO (400, 800): nie ma szans na osiągnięcie rozdzielczości porównywalnej z emulsją ISO 100 (50).

Następna dyskusja:

Nikon vs Canon




Wyślij zaproszenie do