Anna Kowalska

Anna Kowalska Organizator, Forum
Kina Europejskiego
Cinergia

Temat: Forum Kina Europejskiego – kilka słów o historii

Forum Kina Europejskiego – kilka słów o historii

Forum Kina Europejskiego jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Od pierwszej edycji w 1992 roku FKE (będące kontynuacją zawieszonych Konfrontacji Filmowych) zapisało się na mapie ogólnopolskich festiwali. Było imprezą przypominającą, że wielokulturowa Łódź to stolica polskiej kinematografii, miejsce o wielkich tradycjach filmowych (tu przecież rodziła się odnosząca triumfy za granicą Szkoła Polska) i otwartości na kino europejskie oraz światowe.
Początki festiwalu pamiętają czasy, w których nie było masowego dostępu do internetu i nie używaliśmy telefonów komórkowych. Był to okres, gdy nie śniło nam się nawet o przystąpieniu do UE i dopiero oswajaliśmy się z wywalczoną demokracją. Kino Charlie, w którym od samego początku odbywa się ta impreza, już wtedy prezentuje najciekawsze pozycje kina europejskiego, te znane i mniej znane perełki narodowych kinematografii. Celem festiwalu jest zaprezentowanie i odkrycie przed widzem najważniejszych dokonań reżyserów, zwłaszcza tych dzieł, do których dostęp jest mocno utrudniony; ukazanie innego spojrzenia na współczesne kino, niż to serwowane z popcornem na co dzień.
Rokrocznie filmy są prezentowane w kilku sekcjach tematycznych. Dominującą rolę odgrywają najciekawsze filmy europejskie. Dzięki współpracy organizatorów z ambasadami i instytutami kulturalnymi państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z dystrybutorami kina artystycznego, widzowie co roku mogą obejrzeć najszerszą reprezentację europejskiej produkcji filmowej ostatnich lat. W programie festiwalu na stałe zagościły retrospektywne przeglądy filmowe reżyserów, którzy na trwałe już wpisali się do historii filmu światowego (takich choćby, jak Walerian Borowczyk, Michael Haneke, Werner Herzog, Emir Kusturica, Bigas Luna, Janusz Nasfeter, Louis Malle, Roger Vadim i inni) oraz cykle, prezentujące najnowsze i historyczne trendy kinematografii światowej, europejskiej i polskiej - na przykład największy do tej pory w Polsce przegląd ekspresjonizmu niemieckiego czy przeglądy młodego kina - NOWI DZICY. Może trudno w to dziś uwierzyć, ale to właśnie na Forum Kina Europejskiego w 1993 roku po raz pierwszy w Polsce pokazywano retrospektywę niezbyt dobrze znanych wtedy filmów Pedro Almodóvara z lat 80-tych. W ciągu czternastu edycji na Forum zaprezentowanych zostało kilkaset filmów fabularnych. Mało kto pamięta, że na FKE przypomniano jeden z pierwszych filmów Micheala Haneke’go Benny’s Video oraz jego kultowe już Fanny Games. To właśnie w Łodzi podczas szóstej edycji festiwalu pokazaliśmy film dziś tak lubianego w Polsce i podziwianego Terence’a Daviesa Neonowa biblia. Wiodącym hasłem dziewiątej edycji imprezy było INNE KINO, wtedy też widzowie mogli zobaczyć tak niezwykłe filmy, jak Luna Papa w reżyserii Bachtiara Chudojnazarowa, political-fiction Hardi’ego Volmer’a Wszyscy moi Leninowie, czy retrospektywę twórczości genialnego manipulatora Larsa von Triera. W trakcie Forum nie zapomniano o spotkaniach z twórcami, takimi jak m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Sandor Sara, Jarosław Żamojda, Wojciech Jerzy Has, Kasia Figura, Jan Kanty - Pawluśkiewicz, Radosław Piwowarski, Jerzy Stuhr czy ostatnio Jan Troell. Na Forum odbywały się także warte uwagi imprezy towarzyszące, takie jak koncerty (Kult, Kasia Kowalska, Renata Przemyk), pokazy mody filmowej "Cinema en Voque", wystawa prac Andrzeja Czeczota oraz wystawy plakatów organizowane wspólnie z Muzeum Kinematografii. Na uwagę zasługują pokazy wersji reżyserskich filmów, które stały się już tradycją FKE. W poprzednich latach była to Kobieta Samotna Agnieszki Holland czy Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa. W tym roku gratka dla miłośników Volkera Schlöndorffa – director’s cut Blaszanego bębenka. Przełomowym wydarzeniem siódmej edycji Forum był pokaz zaginionego francuskiego filmu z 1962 roku La Poupee (Lalka), z udziałem reżysera Jacques’a Baratier’a, w którym zagrał Zbigniew Cybulski.
Mimo zapału, zaangażowania i unikatowego programu, nie wszystko układało się pomyślnie. Forum na cztery lata zniknęło z mapy festiwalowej Łodzi z powodu problemów finansowych. Rok temu w innej rzeczywistości i atmosferze dla inicjatyw kulturalnych Forum wróciło z imponującą prezentacją twórczości szwedzkiej. Gościem FKE był ceniony na całym świecie na równi z Bergmanem, a nieznany wcześniej polskiej publiczności, szwedzki reżyser Jan Troell. Impreza z sukcesem powróciła do kin, zaczęto do razu myśleć o kolejnej edycji. Dziennikarka Mariola Wiktor, dyrektor Forum Kina Europejskiego, jeździła na festiwale, oglądała i zdobywała filmy przygotowując się do jubileuszowej XV edycji Forum Kina Europejskiego. Z efektami jej wyboru można będzie zapoznać się już za 2 tygodnie.